Jak řešit problémy s chrápáním

Rubrika: Zdraví

Ve většině vtípků o chrápání jsou hlavními aktéry muži, ale nenechme se mýlit, tento nepříjemný zvukový projev se týká všech, mužů, žen, dětí, ba dokonce i psů a koček.
Co se s tím dá dělat?

Jeden z vtipů o chrápání, které kolují na internetu, zní: „Přestaň chrápat,“ okřikne v noci žena manžela. Probuzený muž se rozčílí: „S tebou už to není k vydržení, vždyť mě nenecháš ani vyspat!“

Pro nejednu domácnost je to však každodenní realita a těm, kterých se týká, zrovna legrační nepřipadá. Ačkoliv ve většině vtipů o chrápání jsou v centru pozornosti muži, tento nepříjemný zvukový projev se týká všech. Ale fakt je, že muži chrápou více, hlasitěji a častěji, někteří přímo nonstop, jakmile zaujmou horizontální polohu. Ženy se potom řadí do skupiny trpících, nevyspalých a unavených bytostí, pokud ovšem problém za své protějšky, v lepším případě se svými protějšky, neřeší.

Nechrápeme pro nic za nic

Chrápání patří mezi nepříjemné poruchy; ano, slovo porucha je důležité, protože kromě postiženého znepříjemňují život především jeho okolí. Schválně si zkuste představit, že usínáte například vedle motorky, jíž někdo přidává naplno plyn. Hlučnost dosahuje zhruba 90 decibelů – a chrápající spáč se motorce vyrovná! Motocykl můžete vypnout, pokud si to majitel nechá líbit, chrápající osobu nikoliv.

A proč vlastně chrápeme? Ten dobře známý nepříjemný zvuk způsobuje průchod vzduchu zúženými místy horních cest dýchacích, kdy se jejich stěny rozechvívají nebo volnému dýchání brání uvolněné tkáně. Nejčastější překážkou bývá měkké patro, ale také jazyk nebo čípek.

Chrápání může být i geneticky podmíněno vrozenou špatnou stavbou měkkého patra, ale k deformaci může dojít i při úrazu a pochopitelně s věkem, který zapříčiňuje povolování svalů. Chrápání mohou vyvolávat také některé léky, především ty, které snižují svalové napětí, nebo kortikoidy, jež způsobují ukládání tuků v oblasti krku.

Další příčinou chrápání bývá podle MUDr. Marie Raškové obezita: „Při obezitě narůstá množství tuku ve tkáních a zužuje se celkový průsvit hltanu. Významné je i zhoršení průchodnosti nosu způsobené chronickou nebo alergickou rýmou, vybočením nosní přepážky, nosními polypy, záněty vedlejších dutin nosních, zvětšenou nosní mandlí nebo krčními mandlemi.“

Chrápání může být nebezpečné

„Nepříjemné je především pro okolí spáče – hlavně v případech, kdy se jedná pouze o vibrace měkkého patra s občasným typickým zvukovým doprovodem. Pokud se přidávají apnoické pauzy, to znamená krátké pauzy bez nádechu se závěrečným hlubokým zachrápáním, suchost v ústech, únava, denní spavost a nevýkonnost, pak se jedná o syndrom spánkové apnoe,“ upozorňuje doktorka Rašková na další úskalí chrápání.

Nepravidelnost dýchání může v době spánku způsobit pauzu v dýchání, která může trvat i několik vteřin a během noci se může několikrát opakovat. Člověk tyto pauzy nemusí pociťovat a nemusí si je pamatovat, ale organismus si při přerušovaném spánku dostatečně neodpočine. Následkem toho je pak únava po probuzení. Výzkumy také dokazují, že chrápání zvyšuje riziko různých onemocnění, například vysokého tlaku nebo mozkových a koronárních krvácení. Australští odborníci před nedávnem navíc upozornili na fakt, že chrápání může poukazovat na diabetes druhého typu. Podle statistik mají lidé s dýchacím defi citem při spánku až ve 40 procentech případů tento typ cukrovky.

Chrápání narušuje vztahy

Chrápání partnera najdeme mezi deseti nejčastěji uváděnými důvody rozvodů. Ti, kterých se to týká, tvrdí, že soužití je nemožné, protože sdílet s takto hlučně spícím protějškem společné lože je zkrátka nesnesitelné. Přitom podle posledních výzkumů trpí chrápáním až 40 procent české dospělé populace. Ani jinde v Evropě na tom nejsou o moc lépe. Ovšem kdyby se kvůli tomu mělo každé manželství postižené chrápajícím členem rozvádět, moc vdaných žen a ženatých mužů by nezbylo.

Naštěstí existují jiná řešení než rozvod. Například oddělené ložnice, pokud to prostorové řešení bytu umožňuje. Doktor Tomáš Moravec, specialista ORL z pražské kliniky Asklepion, nabízí další řešení: „Po kompletní prohlídce nabídneme pacientům různé formy pomoci. Někdy je třeba odstranit mandle, jindy udělat plastiku patra. U lehčích forem spánkového bezdeší a u prostého chrápání se dá dosáhnout až 90 procent úspěšnosti pomocí plastiky čípku a měkkého patra. Tento zákrok se provádí ambulantně pomocí laseru. Varianta, při které se odstraní i část nosní sliznice, pomáhá také pacientům s chronickou rýmou,“ vysvětluje Tomáš Moravec.

Nebolí to!

Pacienti, kteří zákrok laserem podstoupili, popisují své pocity ve dnech následujících po operaci, jako by je bolelo v krku. Maximálně po třech týdnech dochází k úplné normalizaci stavu. Nevýhodou je, že zákrok stojí 12 až 14 tisíc a klient si ho platí sám.

Klasickou operaci, při které operatéři mohou ve větší míře ovlivnit i výsledný tvar operované tkáně, hradí ve většině případů pojišťovny.

Ovšem chrápání lze zmírňovat i jinými metodami – například je dobré spát v chladnější a dobře vyvětrané místnosti. Komu nevadí teplé mléko, může si před ulehnutím dát sklenku, protože mléko je bohaté na tryptofan, což je přírodní aminokyselina působící jako mírné sedativum. Pokud je dotyčný zvyklý spát na zádech, tedy v poloze, v níž se chrápe nejčastěji, je dobré změnit pozici. Klidnému spánku a zmírnění chrápání pomáhá i omezení kouření a pití alkoholu.

text: GABRIELA ZELINKOVÁ
foto: SHUTTERSTOCK

Jak řešit problémy s chrápáním