Elektromagnetická terapie pro bolavé klouby

Rubrika: Zdraví

S nemocemi a úrazy pohybového aparátu ročně navštíví lékaře každý druhý Čech či Moravan. Bolavá kolena, lokte či záda trápí i ty, kterým je jen málo přes třicet.

Bolí vás klouby?

Stěžují si na bolesti kloubů, tedy přesněji na artrózu či revmatoidní artritidu. Stejně časté jsou i bolesti zad, ústřely a funkční postižení páteře, což také souvisí s kloubním aparátem. Při prvním nástupu bolesti kloubů lze sáhnout po běžně dostupných lécích, které je tlumí a působí i proti zánětu (nesteroidní antiflogistika, např. na bázi ibuprofenu). Dlouhodobé užívání léků však často vede k výskytu nežádoucích účinků a poškození organismu.

Švejk měl na revmatické klouby Opodeldok (kafrová mast s výtažky z rozmarýny a levandule), který je mimochodem dodnes v prodeji. Dnešní lékárny ovšem nabízejí téměř nepřeberné spektrum přípravků k péči o klouby: od podpůrných prostředků se želatinou až pro léky s glukosamin sufátem a chondroitin sulfátem. Existují i takové, které kombinují regeneraci chrupavky s přírodními extrakty působícími protibolestivě. Pokud je však chrupavka poškozena degenerativními procesy a její buňky nepracují správně, pouhý příjem vyživujících látek k vyléčení a utlumení potíží nestačí. A to je prostor pro fyzioterapii a elektroterapii.

Proč klouby onemocní

„V souvislosti s nemocemi kloubů se mluví o dvou příčinách: jednak o nedostatku pohybu či naopak přetěžování kloubů a poruše metabolismu buněk. Roli hraje i postupné snižování prokrvení tkání a orgánů těla, a následně i menšího prokrvení orgánů. To je ve věku kolem 60 let sníženo o čtyřicet procent oproti původnímu stavu,“ říká MUC. Václav Cikánek, který dlouhodobě mapuje výzkum v oblasti magnetického pole. „Následkem nižšího přísunu kyslíku a živin ke tkáním je zhoršení jejich funkce. Výrazně se to projevuje hlavně na funkci namáhaného pohybového aparátu, tedy kloubů a vazů.

Celý problém podle posledních výzkumů zřejmě také souvisí s pravidelným kolísáním intenzity magnetického pole Země, které za posledních 500 let pokleslo o 50 %.

Biorezonanční terapie

Naše tělo je jako orchestr čítající přibližně 75 miliard hráčů – buněk. Každá buňka ví, co má dělat přesně v okamžiku, kdy je to třeba. To znamená, že musí mít svůj notový zápis a celé to musí řídit dirigent. Tím je podle názoru vědců bioelektromagnetické pole. Vědcům se také podařilo rozluštit, jak mají vzorce jednotlivých orgánů vypadat a že je možné vnějším působením „doladit“ patřičný orgán zpět do optimálního stavu. Znovu ho naučit hrát správně. Odborně se tomu říká biorezonanční terapie.

Biologická rezonance „upamatovává“ naše tělo na procesy, které znalo, když bylo v dobré tělesné kondici. Vzájemné rezonanční působení (interference) se mohou vytvářet jak mechanicky (akusticky), tak elektromagneticky.

Jak funguje magnetoterapie

Praktická aplikace se provádí především formou elektroterapie, magnetické terapie (aplikace pulzního magnetického pole) nebo kombinované elektromagnetické terapie. Přístroj generuje signály o extrémně nízké intenzitě, které pacient přímo necítí, ale na vnitrobuněčné bázi se projevují jemnými účinky (teplem, vibracemi), které ozdravně upravují různé procesy sebekontroly těla.

„Podstatou je urychlení látkové výměny a nastartování regenerace organismu na buněčné úrovni, detoxikace a povzbuzení hojivých a reparačních procesů,“ vysvětluje revmatoložka MUDr. Zuzana Urbanová z Revmatologického ústavu v Praze. „Během magnetoterapie dochází ve tkáních a kloubech ke zvýšení přísunu kyslíku a živin a k lepšímu odvádění zplodin metabolismu, což je výchozí podmínkou všech ozdravných procesů.“

Velmi důležitý je i protibolestivý efekt, který se u nejmodernějších přístrojů dostavuje již během několika prvních použití. V místě aplikace dochází k rozšíření cév, a tím i k výraznému prokrvení tkáně, které přetrvává několik hodin po léčbě. Mezi další účinky patří myorelaxace (uvolnění svalového ztuhnutí) a protizánětlivé působení související s odstraněním otoku kloubů. Tím se přetne bludný kruh, který zhoršuje projevy bolesti.

Magnetoterapii je vhodné absolvovat jako kúru deseti až patnácti aplikací v rehabilitačních zařízeních – nejlépe pět dní za sebou a poté v intervalu dvakrát až třikrát týdně. Lze si také pořídit přístroj pro domácí aplikaci. Léčbu je tak možné rozfázovat do dvou denních intervalů a zintenzivnit ji.

Přístroje pro domácí použití

Celosvětovým trendem je přechod k domácí léčbě, která může být dlouhodobější a zažene nejen bolest, ale následně působí i léčebně. Kdy je vhodné pořizovat si vlastní přístroj pro pulzní magnetoterapii?

„Abychom dosáhli výše uvedených účinků, nestačí pouze oněch deset aplikací, které nám může lékař předepsat,“ vysvětluje MUC. Cikánek. „Tkáně těla vnímají magnetické pole jako stimul ke zvýšení regenerační aktivity. Tento stav však „nemocné“ buňky udrží jen po omezenou dobu, maximálně několik hodin. Proto je vhodné používat pulzní magnetoterapii dlouhodobě, nejlépe 1 – 2 x denně. Například artróza probíhá v kloubech někdy i desítky let, nelze tedy očekávat zlepšení během několika dní. Bolest se sice často ztratí již během krátké doby, někdy již po několika aplikacích.“

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ, MAGENTA

Elektromagnetická terapie pro bolavé klouby