Kaštan pomáhá od otoků

Není snad člověka, kterého by občas nepostihl otok. Ať už jako následek operace, náročnějšího zubařského zákroku, úrazu nebo třeba jen podvrtnutého kotníku – všechny tyto zdravotní potíže bývají provázeny bolestivými otoky. Ty trvají dlouho, jsou nepříjemné a mohou mít i další zdravotní důsledky. Jak se jich co nejdříve zbavit? Odpověď hledejme v přírodních zdrojích. Pomůže nám kaštan.

 

Kaštan

 

Ano, strom, který nás na jaře okouzluje záplavou bílých až narůžovělých květů, vytvářejících mohutné „svícny“, a pod nímž na podzim rádi sbíráme lesklé hnědé plody s bílými bříšky. Pokud si na jaře nasbíráme i květy a usušíme je, můžeme z nich připravit čaj, který pomáhá na lecjaké potíže.

Aescin

Jírovec maďal pochází z Balkánu a ze severního Řecka, odtud se rozšířil do celé Evropy, i díky povědomí o jeho léčivých vlastnostech. Kaštan obsahuje účinnou látku aescin, jež má antiedematózní, vazotonické, antiflogistické protizánětlivé účinky, tlumí a odstraňuje otoky, zvláště lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme také při léčbě žilních onemocnění, bolestivých syndromů páteře a zánětech šlachových pouzder. Přívlastek “koňský” získal díky léčivému účinku, který byl prokázán při léčbě dušnosti koní. Dnes je aescin významnou farmaceutickou surovinou.

Obsahuje ho například výživový doplněk Aescin Vulm, který funguje právě na otoky. Je vhodné užívat ho například po zubních operacích nebo při úrazech. V lékárně ho pořídíte za doporučenou cenu 160 Kč.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV

 

Kaštan pomáhá od otoků