Operace očí

Rubrika: Zdraví

Před pár desítkami let se špatný zrak dal vylepšit pouze brýlemi a šedý zákal složitou operací. Dnes lékaři umějí nabídnout lidem s problémy se zrakem téměř zázraky.

Je to sotva pár desítek let, co se špatný zrak dal vylepšit pouze brýlemi a šedý zákal operací. Dnes lékaři umějí nabídnout lidem s problémy se zrakem téměř zázraky.

Dnešní laserové operace, které odstraňují dioptrie, jsou šetrné a velmi rychlé. A lékaři dokážou korigovat celou řadu vad: krátkozrakost, astigmatismus i vetchozrakost. Určité typy operací mohou pomoci, když člověka kromě dioptrií trápí také jiný problém, například onemocnění čočky, sítnice či rohovky. Pomoci mu může jak laserová úprava čočky, tak i implantace „druhé“ či „náhradní“ čočky do oka.

„Odlaserování“ dioptrií

Laserové operace jsou vhodné pro pacienty ve věku 18-40 let, kteří se chtějí zbavit závislosti na brýlích a kontaktních čočkách pro vidění na dálku. Tímto způsobem lze odstranit 2-10 dioptrií.
„Laserová operace však není vhodná pro každého a je vždy nutné podstoupit podrobné předoperační vyšetření včetně rozkapání očí. Na jeho základě lékař doporučí nejen vhodnost operace, ale i její typ,“ vysvětluje primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar.
V současné době je možné podstoupit tři druhy laserových zákroků, které se liší v metodě úpravy hloubky rohovky. Nejmodernější je ReLEx Smile. Její výhodou je, že nedochází k narušení povrchu rohovky, má tedy i lepší pooperační průběh. Další velmi používanou metodou je Femto Lasik, při které je dioptrická vada oka odstraněna dvěma lasery. Nejstarší je PRK, která je méně šetrná než předchozí zmiňované zákroky, bývá však cenově dostupnější.

Bez brýlí po čtyřicítce

Přibližně po čtyřicátém roce života lidské oko ztrácí schopnost zaostřovat na blízkou vzdálenost. Postupně začneme vidět špatně na čtení, malá písmenka v textu jsou rozmazaná. Odborně se tomuto procesu říká presbyopie neboli stařecká vetchozrakost. Zpočátku tento problém vyřeší oddálení textu, ale postupně se člověk bez brýlí neobejde. A pokud nosí i brýle na dálku, nevyhne se jejich neustálému střídání. Tento problém se dá vyřešit brýlemi s multifokálními skly. Jsou však drahé a někdo si na ně ani nezvykne. V tomto případě se operace řeší výměnou nitrooční čočky.
„Jedná se o operaci Prelex, při které se lidská čočka nahradí umělou. Většinou se volí multifokální nitrooční čočka, díky které pacient uvidí bez brýlí na blízko i na dálku. Dnes už jsou v nabídce očních klinik i tzv. trifokální nitrooční čočky, které navíc zajišťují ještě lepší vidění na střední vzdálenost, např. na počítač,“ říká MUDr. Radan Zugar. A dodává: „Operace Prelex se dělá ambulantně a pacient stráví na operačním sále asi 15 minut. Operace je zcela bezbolestná, zároveň se snažíme, aby zákrok byl co nejšetrnější.“
Další možností jak řešit vetchozrakost je operační zákrok zvaný Raindrop. Jedná se o nejmodernější metodu, která se používá v počátečním stádiu presbyopie a je vhodná pro ty, kteří dosud brýle nepotřebovali, ale pociťují první nepohodlí ze zhoršeného vidění na blízko. Oproti zákroku Prelex se operuje jen jedno oko – to, které člověk používá pro zaostřování na blízko a na čtení. Při operaci je do rohovky oka vložen mikroskopický hydrogelový implantát ve tvaru dešťové kapky.

Se šedým zákalem se lze zbavit i brýlí

Zatímco při operaci „na odstranění dioptrií“ s příspěvkem nepočítejte, v případě šedého zákalu je operace a základní nitrooční čočka hrazena ze zdravotního pojištění. Šedý zákal přitom není nijak vzácný – trpí jim skoro 50 % osob starších 65 let a v Česku se ročně provede přes 80 tisíc operací.
„Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici a člověk si připadá, jako by viděl přes mlhu,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar. „Šedý zákal nelze odstranit žádnými léky ani brýlemi, jedinou možností léčby je bezbolestná operace, při které oční chirurg vymění zkalenou oční čočku za čočku umělou. Pojišťovna při operaci hradí pouze základní nitrooční čočku, která pacientovi vylepší zrak na jednu vzdálenost – na blízko, nebo na dálku. Pacient pak musí na druhou vzdálenost nosit brýle. Čím dál více lidí si však uvědomuje, že díky operaci šedého zákalu mají jedinečnou možnost zbavit se brýlí navždy a připlatí si za multifokální nitrooční čočky.“
Zatímco v minulosti lékaři lidem postiženou čočku vtlačovali dovnitř do oka nebo ji jehlou dělili na kousky a pak z oka odsávali, dnes se díky nejnovějším technologiím jedná o jednu z nejbezpečnějších operací vůbec. Provádí se ambulantně a před ani po operaci se prakticky nevyžadují žádná zásadní omezení pacienta. Samotný zákrok trvá pouhých patnáct minut, je zcela bezbolestný a pacient již druhý den na oko vidí.

Nepodceňujte prevenci

Ačkoli lékaři dnes už dokážou téměř zázraky, stejně je vždycky lepší problémy se zrakem nemít. Pro ochranu svého zraku přitom můžete leccos udělat sami.
„Základem jsou pravidelné preventivní prohlídky a to i tehdy, kdy žádný problém nepociťujete,“ říká MUDr. Andrea Janeková z Očního centra Praha. „Vaše oko totiž může trápit zvýšený nitrooční tlak. Pokud není hlídán a léčen, může být příčinou vzniku zeleného zákalu neboli glaukomu, který může vést až ke ztrátě zraku.“ Právě kvůli kontrole nitroočního tlaku oční lékaři zdůrazňují nutnost návštěvy u lékaře: nejpozději mezi 40. a 45. rokem věku. Po 50. roce života pak doktorka Janeková doporučuje podstoupit i tzv. OCT vyšetření, které dokáže včas zachytit nemocnění jako je makulární degenerace, glaukom, makulární díra, nádorová onemocnění oka nebo otok na sítnici u pacientů s cukrovkou. „A až budete trávit volný čas na své chatě či chalupě, nezapomínejte na své oči. Při pracích, kdy hrozí vniknutí cizího tělesa a nečistot do oka, vždy používejte ochranné brýlové pomůcky,” radí lékařka.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Operace očí