Zbavte zahradu klíšťat

Už vás nebaví mít na zahradě klíšťata? Není divu. Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton, předního výrobce sekaček a dalších produktů pro péči o trávník i zahradu, poradí několik jednoduchých kroků, kterými omezíte či zcela eliminujete výskyt klíšťat na zahradě. Důležité informace přidává také MUDr. Rastislav Maďar z Očkovacího centra Avenier. Klíšťata totiž představují vysoké riziko přenosu klíšťové encefalitidy.

 

V nakrátko střiženém trávníku se klíšťatům nedaří

 

Základem je pravidelný sestřih trávníku
Pokud nechcete jen počítat, kolik klíšťat jste vy a vaši domácí mazlíčci zase chytili, pravidelně sekejte trávu. Právě tam se totiž klíšťatům nejvíce daří.
„Trávník sekejte na co nejkratší výšku, tím znesnadníte klíšťatům šance na útok. Nízká tráva je pro klíšťata poměrně nehostinným prostředím,“ říká Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton a přidává další praktické rady.

 

Klíšťata se vyskytují v bujném vlhkém porostu

Účinné je vytvoření nárazníkových ploch
Výskyt klíšťat omezíte také pomocí vytvoření tzv. nárazníkových zón, které znesnadní přesouvání klíšťat z příhodného prostředí na místa, kde se nejčastěji pohybujete.
„Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí, a to jim zajišťuje rostlinný porost. Pokud zahradu pečlivě sekáte, je účinné vytvořit předěly mezi bujnějším porostem a vlastní zahradou. Zpevnění nebo posypání přístupových cestiček kamínky, pískem či pravidelné zkracování přečnívajících větviček jistě pomůže,“ doporučuje odborník.

 

Nespoléhejte na jednorázový chemický postřik
Klíšťat se nezbavíte jednorázovým chemickým postřikem. Umějí se totiž vracet a řádně potrápit lidi i domácí zvířata. Vhodnější je pečovat o trávník i v tomto směru pravidelně, výskyt nebezpečných vetřelců tak výrazně snížíte.

 

 

Klíšťový test rozpozná v deseti minutách, zda můžete být nakaženi boreliózou

Klíšťový test – když už klíště máte
Klíšťový test rozpozná v 10 minutách, zda klíště v sobě nese původce boreliózy a zda stojíte před rizikem nakažení. Test je včasným varovacím systémem, který napomůže citlivě a včas rozpoznat příznaky. K dostání na Prozdravi.cz za 299 Kč.

 

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: BRIGGS & STRATTON

Zbavte zahradu klíšťat