Zdravé spaní aneb Aby záda nebolela

Rubrika: Interiér

V posteli strávíme zhruba třetinu života. Výběru postele, respektive matrace a roštu bychom proto měli věnovat patřičnou pozornost.

Výběru postele, respektive matrace a roštu bychom měli věnovat patřičnou pozornost

Podmínkou kvalitního spánku a pro tělo potřebného odpočinku je správná (tak zvaná fyziologická) poloha páteře a velkých kloubů při ležení. V mládí nedostatky lůžka tak nevnímáme, ale v pozdějších letech je nevhodná postel příčinou pocitu únavy i po delším spánku, rozlámanosti celého těla a hlavně bolesti zad.

Jak správně ležet

Při poloze na zádech má mít páteř svůj přirozený esovitě prohnutý tvar, při ležení na boku má být páteř v rovině. To vyžaduje dostatečně pevnou a zároveň pružnou matraci, která se tělu přizpůsobí – na správných místech ho podepře, na jiných se pod větším tlakem prohne. Ideální je rozdělení matrace do sedmi zón, podpírajících hlavu, ramena, hrudník, hýždě, nohy, kolena/lýtka a kotníky/chodidla.

Zátěžová měřicí podložka reaguje na tlak jednotlivých tělesných partií ležícího člověka. Počítač vyhodnotí snímaná data a určí optimální složení matrace (Gumotex)

Na nevhodné lehací ploše jsou stlačovány nervy a vlásečnice v podkoží, napíná se svalstvo, prohýbá se páteř – toto nepohodlí vede k časté změně polohy, a tedy k nadbytečnému výdeji energie a únavě.

Postel, rošt a matrace

U postele je důležitá její velikost, odpovídající zvolené matraci, výška (z vyšší, kolem 55 cm, se lépe vstává) a čelo, které je oporou polštáři a chrání hlavu před průvanem.

Do rámu postele se vkládá rošt, na kterém leží matrace. U manželského lůžka by měl mít každý vlastní rošt a matraci, které mohou být samozřejmě odlišné. Rošty i matrace vybíráme podle své váhy, ale i požadavku na větší či menší měkkost lůžka. Vedle běžně prodávaných roštů a matrací si je můžeme nechat vyrobit svému tělu přímo na míru. Některé firmy vám na speciální podložce změří tlak těla na lůžko a podle toho spočítají ideální konstrukci matrace.

Rošty a matrace, prodávané pod označením „zdravotní“ nebo „ortopedické“ (musí mít certifikát), by měly zaručit vašemu tělu opravdu kvalitní oporu.

Základem je rošt

Rošt z lamel je vhodnější než plná deska, protože umožňuje přístup vzduchu k matraci i zespodu (důležité vzhledem k množství potu, který spáč během noci vyprodukuje) a především lamely zlepšují pružnost lehací plochy.

Potahy matrací: s vůní levandule a antibakteriální úpravou, s kašmírem (Gumotex)

Lamelové rošty se mohou lišit počtem předehnutých bukových lamel, jejich pružností, způsobem jejich uložení v rámu – pevně nebo v plastových kapsách či pohyblivých kloubech, které umožňují natáčení lamel. U některých lze nastavit v určitých partiích větší či menší tuhost (zdvojením lamel, jejich spojováním posuvnými „oky“), mohou mít i místa s větším průhybem – tzv. ramenní kolébku.

Špičkové rošty mají místo lamel velký počet jakýchsi pístů s měkkým zakončením, které reagují na tlak jen v zatíženém místě.

Pevný nebo polohovací rošt

Kdo potřebuje dát unavené nohy do vyšší polohy, chce si číst nebo mít vysoko podložená záda, dá asi před pevným roštem přednost polohovacímu. U něj lze část u hlavy nebo u nohou zvednout. Rošty nabízejí různé kombinace polohování. Je buď ruční (rošt zvedáme za ucho z popruhu) nebo motorové, pohodlně ovládané pomocí dálkového ovladače. Motorové polohování nabízí nejvíc poloh.

Správný výběr matrace

Neexistuje ideální matrace, která by vyhovovala všem spáčům. Záleží na výšce a váze člověka, ale i na jeho subjektivním pocitu -někdo má raději měkčí, někdo tužší matraci.

Kvalitní matrace podepře celé tělo tak, že si páteř zachová správnou fyziologickou polohu

Matrace má být alespoň o 25 cm delší než výška spáče, její šířka minimálně 90 cm. Většina matrací se vyrábí v délce 200 cm nebo v prodloužené 220 cm, běžné šířky jsou 80 a 90 cm. Mnozí výrobci udělají na zakázku matraci (i rošt a postel) i v jiných rozměrech. Výška matrace může být od 10 do více než 20 cm.

Rozlišujeme základní typy matrací: pružinové, taštičkové pružinové, z polyuretanových pěn, z přírodního latexu, přírodních vláken a z kombinací těchto materiálů. Všechny můžou mít různé stupně tvrdosti.

Různé typy matrací

Pružinové a taštičkové matrace

U pružinových a taštičkových pružinových (každá pružina je v látkovém pouzdru) záleží na tvaru, velikosti a hlavně na počtu pružin -čím více, tím lépe se přenáší a rozděluje váha těla. Jednoduchý test kvality: při zaboření pěsti by matrace v okolí ruky neměla být výrazně prohnutá. Pružinové matrace jsou vhodné na pevné rošty, taštičkové i na jednoduše polohovací.

Moderní polyuretanové pěny

Matrace z polyuretanových (PUR) pěn se dělají jako sendvičové – kombinuje se většinou několik vrstev pěn různé hustoty. Navíc mívají tyto matrace ještě zónování – odlišnou tuhost a pružnost v různých částech (zónách). Dociluje se toho vkládáním válců či hranolů jinak hustých pěn. Změkčení, větší pružnosti a prodyšnosti napomáhají i různé zářezy a otvory.

LAMELOVÉ ROŠTY

PUR pěny se kombinují i s vrstvami přírodních vláken (např. kokosových, kaktusových).

Studená a líná pěna, latex

Patří ke špičkovým materiálům na výrobu matrací, objevují se pod různými obchodními názvy. Studená pěna je prodyšnější než ostatní PUR pěny, má lepší elasticitu a tvarovou stálost, lépe kopíruje křivky těla. Kombinují se studené pěny různých tuhostí nebo studená pěna s línou pěnou či latexem.

Líná (viskoelastická) pěna přizpůsobuje svou tuhost a tvar podle teploty těla, poskytne oporu tam, kde ji potřebujete, a nepůsobí žádný protitlak. Je tedy i antidekubitní (snižuje riziko proleženin). Má tak zvanou tvarovou paměť.

Latexová pěna je velmi pružná a přitom dostatečně pevná a odolná. Většinou obsahuje jen určité procento přírodního latexu.

Klasika: mořská tráva a koňské žíně

K dříve tradičním, dnes ale luxusním a velmi drahým, patří matrace s vrstvami mořské trávy a koňských žíní. Ty od švédského výrobce Hästens tvoří už hotový komplet i s postelí. Odpočívá se na nich jako na obláčku, spí na nich i švédský král.

Potahy, podložky i něco navíc

Potahy matrací jsou z různých materiálů (např. vlna, viskóza, bambus, kukuřice) a většinou jsou snímatelné a prací. Mohou mít teplejší „zimní“ a chladivější „letní“ stranu. Některé potahy mají speciální složení: jsou například protialergické, antibakteriální či dobře absorbují vlhkost. Potahy i matrace mohou být obohacené o výtažky z léčivé rostliny aloe vera, sóji, o esenciální oleje apod.

Potahy matrací: s vůní levandule a antibakteriální úpravou, s kašmírem (Gumotex)

Prací podložky mezi roštem a matrací zabraňují jejímu klouzání, matracový chránič mezi prostěradlem a matrací zachytí pot a nečistoty, které by mohly matraci znehodnotit.

Kolik stojí zdravé spaní

Pevné lamelové rošty koupíte od 300 do 1000 Kč, polohovací za 1200 až 6000 Kč, polohované motorem za 5000 až 12 000 Kč. U matrací je rozpětí také široké – od 1000 do 12 000 Kč u standardních rozměrů, za atypický rozměr se připlácí.

www.matracebygumotex.cz, www.chytrematrace.cz, www.drevocal.cz, www.ikea.cz, www.magniflex.cz, www.dpv-matrace.cz, www.jmp.cz, www.purtex.cz, www.mabo-matrace.cz, www.hastens.cz

Zdravé spaní aneb Aby záda nebolela

Zdravé spaní aneb Aby záda nebolela