Barvy v interiéru

Rubrika: Interiér

Jaro má v sobě zvláštní kouzlo. Po zimě, která s sebou často nese neblahé pocity způsobené krátkými potemnělými dny, přichází konečně zlom. Dny se začínají prodlužovat a to má samozřejmě pozitivní vliv na naši náladu. Pobyt v jarní přírodě, která je plná čerstvých barev, působí přímo ozdravným dojmem na lidský organismus. Ne vždy je však možnost vyrazit načerpat energii do lesů a hájů, a proto si vneste jaro s pomocí nových nátěrů, doplňků, květin či potravin i k sobě domů.

 

 

Bílá není jenom jedna
Věděli jste, že bílá, která vlastně není barvou sama o sobě (stejně jako černá), se skládá z širokého spektra barev? A že při výběru běloby na stěny i nábytek je dobré vědět, zda toužíte po jejím teplém či studeném odstínu?
Bílá v interiéru přirozeně oživuje, očišťuje a nepůsobí iritujícím dojmem. Chcete-li mít moderní a spořádaný vzhled stěn a potažmo domácnosti, volte zářivě bílou s šedými, modrými či zelenými podtóny. Abyste dosáhli harmonie, mějte vybavení a další domácí potřeby jednoduché a s hladkým povrchem. Zrcadla, sklo a kovové doplňky se k takové bílé budou hodit nejlépe.
Buďte ale opatrní a nepřežeňte to s drobnými předměty a ozdobami, závěsy či rostlinami, které odebírají světlo, proudící do bytu okny. Protože pak by se vaše bělostné pokoje mohly proměnit v zašedlé a únavné místnosti bez života.
Sníte-li o romantické bílé, volte teplé, krémové odstíny a interiér osvěžte porcelánovými doplňky, poctivě vyrobenými textiliemi či krajkami. Dřevěné podlahy si v tomto poetickém případě rovněž zaslouží očistný bílý nátěr.
Pokud vám však bělost do domu nestačí nebo nevyhovuje, přemýšlejte o dalších odstínech. Nechte si poradit, na co je která barva šikovná.

 

Žlutá
V interiéru působí svěže a energicky. Natřete-li s ní strop i zdi, místnost se opticky zvětší a pomůžete tak nedokonale osvětleným prostorům k většímu jasu. Žluté potraviny podporují elasticitu kůže a příjemně vám „dobijí baterky“. Pokud toužíte rozjasnit kuchyňský stůl, postavte zde mísu s ananasem, banány a citróny a přidejte kuchyňské doplňky v této barvě. V tomto směru vám skvěle poslouží výrobník čerstvé sodovky SodaStream, jeho zlatavý odstín potěší vaše oko a bublinky z něj vás zaručeně občerství.

 

Modrá
Modrá barva je barvou čistoty a snění, ideálně se tedy hodí do ložnice. Působí na lidskou psychiku podobně jako zelená, pohled na ni člověka uklidňuje a pomáhá k relaxaci, proto s ní rozhodně nemusíte šetřit ani v koupelně. Dejte si však pozor na to, abyste nepoužili jejích odstínů moc, místnost by pak působila odosobněným dojmem.

 

 

Zelená
Odstínů zelené existuje ze všech barev nejvíce. Přes tisíc druhů. Inspirujte se přírodou a zelenkavou věnujte těm prostorům, kde potřebujete mít přirozené prostředí. Zelená uklidňuje a navozuje pocit bezpečí. Avšak pozor – vaše pleť může v tomto naturálním světle vypadat nepřitažlivě. Takže zelenou ne do koupelny! Raději obohaťte kuchyň. Nejlépe i o zelené potraviny – brokolici, salát, okurku, cuketu. Detoxifikují, a tudíž harmonizují, zkuste si tedy připravit nějaké smoothie s použitím ovoce či zeleniny právě v této barvě.

 

 

Červená
Místnosti pod rudými stěnami ztěžknou a zmenší se, ale zároveň zahřejí a vzrušují. S červenou však opatrně, ať nevytvoříte chaotický prostor. Raději zvolte pár divokých doplňků a stěny naopak světlejší, abyste doma nenavodili zbytečně agresivní atmosféru. Vyberte si například jeden z červených výrobníků SodaStream. Nejen, že z široké nabídky modelů v této barvě si vybere každý její milovník, ale navíc si můžete být jisti, že se vám z tohoto doplňku rozhodně nestane lapač prachu.

 

 

Do konce května si dokonce můžete výrobník zakoupit v limitované edici s dárkem, dvěma sirupy v nejoblíbenějších příchutích pomeranč a lesní ovoce a dvěma kusy designové lahve. A pokud se zapojíte do soutěže, máte možnost vyhrát farmářskou bedýnku nebo odšťavňovač, se kterým si snadno připravíte čerstvé šťávy třeba z ovoce a zeleniny právě v červené barvě. Červené potraviny totiž stimulují srdeční činnost a krevní oběh, dejte si proto například papriku, rajče, jablko, třešně, fazole, maliny nebo ředkvičky, díky kterým občerstvíte organismus.

www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: SODASTREAM

 

Uložit

Barvy v interiéru