U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZVYKNEME SI NA ŠTÍPAČKY?

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor: Ing. Jan Tóma

Elektrické a motorové štípačky špalků a polen byly donedávna doménou výrobců a dodavatelů palivového dřeva. Dnes už se jejich menší typy vyplatí i těm, kteří vsadili na topení dřevem.

Nejjednodušší hydraulická štípačka s ručním pohonem pákou HAKI R2T přijde na 3000 Kč. Špalek s průměrem do 30 cm se posadí na štípací stůl, který se „pumpováním“ ruční pákou zvedá a silou až 2 tuny jej rozštípne o výškově nastavitelný klín.

   Z dovozu na náš trh přicházejí poloprofesionální elektrohydraulické štípačky vodorovné nebo svislé. Pro chataře a chalupáře lze doporučit nejmenší typy z nabídky značek Proma, Unicore, Herkules a Scheppach v cenách od 9990 Kč do 23 tisíc Kč.

   Princip i použití je shodné. Vzhledem k hmotnosti 50 až 100 kg jsou opatřeny pojezdem. Nejmenší „Spalty“ (10 tisíc Kč) štípe naležato polena do průměru 25 cm a do délky 52 cm. Hydraulika tlačí špalek proti nastavitelnému klínu silou 4 tun. Špalek nebo poleno se roztrhnou a části spadnou podél stroje na zem. Profesionálové používají naopak stojanové svislé štípačky, které rozštípnou štípacím křížem na místě klínu postavený kuláč nebo poleno metrové délky na čtyři díly.

   Koupě těchto strojů se vyplatí zejména, když se na jejich pořízení spojí několik sousedů. V současné době už je ale možné si je třeba jen na několik hodin vypůjčit v půjčovnách nářadí a zahradní techniky. Pak dokážete bez dřiny naštípat dřevo na celý rok!

Popisy k obrázkům

Vodorovná štípačka dřeva Spalty 370 s příkonem 1,5 kW, hmotnost 49 kg. (10 990 Kč)

ZVYKNEME SI NA ŠTÍPAČKY?