U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Živá voda vnáší do zahrady klid

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Martina Lžičařová

Voda vnáší do zahrady klid i pohyb, zvuk, efekt zrcadlení, ale i život – láká hmyz, ptáky a další drobné živočichy. Lze ji uplatnit v detailu i jako hlavní kompoziční prvek celé zahrady.

Pro vytvoření klidného zákoutí je jezírko ideálním prvkem, neboť právě vodní hladina mu dá potřebnou stabilitu. Zvuk padající vody v malé kaskádě, prameniště nebo vodotrysk daný prostor oživí. Jezírko by mělo být přístupné nejen pohledu, ale měli bychom mít možnost se vody dotknout. Proto je vhodné již při stavbě nezapomenout na zbudování mola, lávky nebo mostku. Pro malá odpočívadla je vhodný vodní pramen nebo vodní vývěr. Tryskající nebo bublající voda může vytékat z nástěnné fontány nebo tůňky s ozdobnými oblázky či jen ze skupiny volně navršených kamenů. Správné umístění pramene buď v úrovni terénu nebo naopak na zvýšeném, dobře přístupném místě dodá kouzlo i jinak tmavému koutu. Kompozici doplníme skupinami valounů či oblázků a vhodnými rostlinami s drobnými a jemnými listy. Také malé nádoby s vodními rostlinami můžou zajímavě dotvářet prostředí terasy či uzavřeného dvorku. Využijeme plechové vaničky, dřevěné sudy nebo džbery (vyložené bazénovou fólií) či kamenné žlaby. Pěstujeme v nich nízké rostliny, například miniaturní lekníny nebo blatouchy, nebo je využijeme jen jako vodní nádržky, které zasadíme do zeleně.

***

Teče voda, teče

Staré sudy nebo jejich různě vysoké části se dají využít k vytvoření originální vodní hříčky. Základem je vodotěsnost nádob. Ty proto uvnitř vyložíme pružnou fólií, která je vhodná pro stavbu jezírek. Pak sudy napustíme vodou a vyzkoušíme, zda z nich voda neuniká. Po této zkoušce vodu zase vypustíme, abychom mohli instalovat do oddělené komory uvnitř sudu (mimo dosah vodních rostlin) malé ponorné čerpadlo s tryskou. Potom už přijde chvíle pro sázení rostlin v pěstebních košících. Na závěr do sudu naaranžujeme ozdobné hlavy, pomalu napustíme vodu a pustíme čerpadlo. Pokud jsme postupovali správně, v zahrádce zazní zvuk proudící vody.

Popisy k obrázkům

Žádná věc v zahradě tak bezpečně nevyvolává pocit uvolnění jako vodní plocha, v níž se odráží slunce. A nemusí být ani veliká…

Jezírko, osázené domácími rostlinnými druhy, přiláká ptáky, ještěrky, žáby a různý hmyz

I kamennému žlabu sluší voda a květiny

Autor fotografií: foto: Jaroslav Hejzlar, Jitka Čeřovská a archiv

Živá voda vnáší do zahrady klid