Originální zrcadlo

Rubrika: Interiér

Zrcadlo je praktickým bytovým doplňkem, ale můžeme z něj udělat i parádní kousek zařízení, který nezůstane bez povšimnutí.

Velká zrcadla jako funkční bytový doplněk nemusí mít rám

Za základ nám poslouží obyčejné menší čtvercové zrcadlo s širokým plochým dřevěným rámem, o rozměrech zhruba 250 x 250 mm. Takové koupíme například v IKEA. A právě rámu dáme novou, originální tvář. Možností, jak při tom uplatnit svou fantazii, je hodně.

Barvy a štětec

Kdo umí dobře zacházet se štětcem a barvami, rámeček zajímavě pomaluje, námětů se najde jistě dost. Na zrcadle můžeme vyzkoušet i techniky, jako je například krakelování, při kterém bude výsledkem jakoby starý, popraskaný nátěr.

Zrcadlo zdobí vyražený dekor do dřeva rámu (PROUM)

Do dřeva rámu se dá rýt rydly, vytlačovat nebo vypalovat jednoduchý vzor. Teprve pak rám oživíme barevnou lazurou.

Nekonečné možnosti papíru

Ke zdobení menších ploch je oblíbená decoupage neboli ubrousková technika. Na rámeček tak přeneseme jakýkoliv motiv, který se nám zalíbí na papírových ubrouscích. Při precizní práci bude obrázek vypadat jako namalovaný na dřevě. Pokusit se můžeme i o koláž, hotovou zafixujeme bezbarvým matným lakem.

Něžná dekorace v podobě papírové krajky a květů (Hana Vidnerová a Blanka Kratochvílová, Klub seniorů Benátky n. Jizerou

Papír nabízí i další možnosti. Z bílého nebo barevného papíru, případně samolepicí fólie, vystřihneme nebo pomocí speciálních raznic, používaných při scrapbookingu, vykrojíme motivy rostlin, květů, motýlů, krajky a podobně a těmi rám zrcadla zkrášlíme.

Rám pokryly skleněné čočky v různých odstínech modré (Zuzana Melckenbeeck

Pokud vám papír připadá jako málo trvanlivý materiál, použijte na zdobení barevnou plsť nebo kůži.

Korálky, dřevo a mušle

Výzdoba zrcadla může být i plastická. Na plochý rámeček se dají dobře lepit střípky mozaiky, kamínky, korálky, skleněné čočky, ale i zajímavé knoflíky, drobné kovové ozdoby a podobně. Lze jimi pokrýt celou plochu rámu, nebo jen část. Jednoduché motivy se dají také vyřezat z překližky nebo ze dřeva. Rámeček a dřevěné dekorace nejprve natřeme, nejlépe barevnou lazurou, teprve pak přijde na řadu lepení.

vzpomínka na moře (Miloslava Mazouchová, Klub seniorů Benátky nad Jizerou)

Přivezli jste si z letní dovolené hezké mušličky či kamínky? Seskupte je zajímavě do jednoho nebo dvou rohů rámu a přilepte tavnou pistolí. Každý pohled do zrcadla vám bude připomínat idylické dny u moře.

Možností, jak ozvláštnit obyčejné zrcadlo, je mnohem více, jistě vás napadnou další.

www.pruhovanakocka.cz, www.fler.cz/melvys, www.proum.cz

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Michal Tvrz, Iva Tvrzová, IKEA a Thinkstock

Originální zrcadlo

Originální zrcadlo