Komoda – krásný solitér

komoda s koši

Komoda Bretagne z dřevotřísky s devíti koši. (foto: KiKA)

Komoda je solitérní kus nábytku, který může udělat i v jednoduše zařízeném interiéru hodně parády. Navíc je to nábytek pro ukládání věcí velmi praktický.

Komoda se jako součást vybavení interiérů objevuje už zhruba tři sta let. Za tu dobu prošla značným vývojem, a to nejen v souvislosti s tím, jak se střídaly umělecké slohy. Zvláště v období rokoka bývala náročně zdobená, s bohatým plastickým dekorem a zlacením.

Střízlivý tvar, výraznější barevnost

Současně vyráběné komody mají většinou, co se týče tvaru, značně střízlivý vzhled, zaujmout se snaží spíše drobnými, dobře zpracovanými detaily, jako jsou například spoje dřeva či tvar nožek. Velkou roli hraje volba dřeviny se zajímavou kresbou a povrchová úprava – ať je to vysoký lesk, mat, patina, či drásaný povrch imitující stáří dřeva. A nezůstává jen u přírodní barevnosti. Koupit si můžete komody v decentních i výraznějších barvách nebo s malovaným dekorem. V poslední době jsou v oblibě zdobená čela zásuvek – a třeba každé úplně jiné!

Hezkým prvkem mohou být u komody originální úchytky, které se vyrábějí ze dřeva, kovu, keramiky, porcelánu, skla i plastu a mají rozličné tvary a barevnost.

Dvě, nebo dvacet zásuvek?

Dnešní komody už dávno nemají jen dvě či tři zásuvky na celou svou šířku jako kdysi, kdy sloužily jako prádelníky. Za komodu se považují skříňky různých velikostí – nižší široké i úzké vysoké – a s libovolným počtem zásuvek. Často se i odlišné velikosti šuplíků kombinují – dole jsou velké široké, v horní části nižší, užší, s čelem obdélníkovým i čtvercovým. Do nich se dá přehledně umístit spousta věcí, nejen oblečení.
Jako moderní komody se využívají i upravené skříňky z kanceláří a obchodů, které disponují spoustou zásuvek. Nebo se i v tomto duchu vyrábějí nové. Kancelářský vzhled podtrhují typické plechové úchytky.

Milujeme historii

Ale ani komody s vyřezávanými bočními sloupky a nohami nebo se zvlněnými čely zásuvek nejsou zapomenuty. Nábytek v měšťanském stylu konce 19. století je stále oblíbený. Možná jste ho zdědili po předcích, koupit se dá i v bazarech, ale v tomto tradičním stylu nabízí nové komody i celá řada výrobců.

Stačí si tedy jen vybrat, jaká komoda se vám líbí, jaká se hodí do vašeho interiéru a kolik a jakých zásuvek budete vlastně potřebovat.

když se řekne

Komoda

Tento kus nábytku byl oblíben od 1. poloviny 18. století. Komoda byla odvozena z truhly, měla dvě až tři zásuvky na celou šířku a stála na nožkách. Používala se jako prádelník.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: se svolením firem IKEA, KIKA, Anglická sezóna, Westwing, Mirland

Komoda – krásný solitér