U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zelené jaro

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Jedním ze symbolů Velikonoc a přicházejícího jara je zelená nebo napučená ratolest, zvěstující nový život.

Zelené větvičky a pruty se objevovaly jako součást různých zvykoslovných předmětů. Týden před Velikonocemi, na Květnou neděli, se přinášelo do vsi “líto”, ozdobený zelený stromeček. V kostele se světily ratolesti – kočičky, které měly zajistit hospodářství úrodu a dům ochránit před bleskem. Vázaly se různě složité kytice a objekty z prutů, ratolestí, rychlených kytiček a červených fáborů, podle tvaru zvaných “berani” (navazovaly se na bidlo), “ráhna”, “košťata” a podobně. Dnes je velikonoční výzdoba většinou střídmější, ale svěží zeleň by na našem stole chybět neměla. Může jí být váza se zelenajícími se větvičkami, které ozdobíme barevnými vajíčky – buď skutečnými kraslicemi, nebo vystřiženými z barevného papíru, háčkovanými, paličkovanými a podobně – fantazii se meze nekladou. Místo vázy můžeme na stůl postavit květináč s vypěstovaným nebo koupeným osením. To doplníme velikonoční dekorací nebo tzv. zápichy. Jsou to drobné ozdoby ve tvaru kytičky, ptáčka, motýlka a podobně, připevněné na špejli nebo drátu, který zapíchneme do květináče. Ozdoby mohou být ze dřeva, keramiky, drátu, ale třeba i papíru. A pokud nejsou s vyloženě velikonoční tematikou, můžou zdobit jakýkoliv květináč s pokojovými květinami po celý rok.

Foto 1 – Mezi zelenými větvičkami se lehce vznášejí barevné kraslice z paličkované krajky a krajky tenerifa. Objevují se na nich symboly jara – zajíček, sněženka, motýl, kytičky. Autorkou krajkových ozdob je paní Hana Beránková z Prahy, mimo jiné zručná korálkářka, o níž jsme psali loni v létě.

Foto 2 – Originální drátěné zápichy vyrábí dráteníci Eva a Mirek Hejdukovi z Hlinska. Jejich zajíčci, kočičky, ptáčci i pejskové můžou dělat pokojovým květinám společnost po celý rok. O Velikonocích je navíc doplníme odrátovaným barevným vajíčkem, které navlékneme na drát a zajistíme uvázanou mašlí. Zápichy, stejně jako odrátovaná vajíčka, jsou buď ze “stříbrného” nebo černého drátu.

Zelené jaro