U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Opravujeme čalounění

Kategorie: Dílna | Autor: vat

Do oprav náročněji čalouněného nábytku, jako jsou pohovky a křesla, nebo historicky cenných židlí, se raději pouštět nebudeme, to přenecháme odborníkům. Neodborným zásahem bychom mohli nábytek spíš poškodit. Šikovný amatér ale určitě zvládne opravy čalouněného sedáku, případně i opěráku běžné židle.

Náročnost práce záleží na tom, zda budeme jen měnit starou potahovou látku za novou, nebo se pustíme i do obnovy spodních vrstev čalounění. Jednodušší práce také bude se sedákem, který se dá celý z rámu židle vyjmout (obr. 1), než výměna potahu, který je po svém obvodu pevně přichycen čalounickými hřebíčky k vrchní části nábytku (obr. 2).

Co budeme potřebovat:

ostrý nůž či kleště (na vytahování hřebíčků či sponek), kladívko, krejčovské nůžky, čalounické špendlíky, čalounické hřebíčky (obyčejné nebo s ozdobnou hlavou) nebo sponkovačku do dřeva, případně ozdobnou portu a hřebíčky s malou hlavou, novou potahovou látku, případně molitan a vatelín Pokud renovujeme židli, na které se bude sedět a nebude sloužit jen jako dekorace v interiéru, vždy vybereme kvalitní potahovou látku. Sebehezčí „závěsovina“ nebo jiná látka dlouho nevydrží.

Čalounění vloženého sedáku

Sedák vyjmeme z rámu židle. Potahová látka přesahuje až na spodní stranu sedáku, kde je přichycena hřebíčky nebo sponkami. Vytáhneme je, odstraníme starý potah a ustřihneme podle něj nový – kvůli snadnější práci přidáme na okrajích asi 5 cm. Položíme na sedák, na několika místech zajistíme proti posunutí špendlíky. Pomocí čalounických hřebíčků nebo sponkovačky látku připevníme – nejprve střídavě na protilehlých stranách, přitom látku napínáme (ale pozor, abychom ji přílišným napínáním nezdeformovali, zvláště u vzoru by to bylo patrné). Nakonec upevníme látku v rozích: složíme ji přes sebe, napneme směrem ke středu a pevně uchytíme. Za hřebíčky (sponami) necháme látku přečnívat 1 až 2 cm, zbytek odstřihneme.

Pevné čalounění

Pokud je látka připevněna hřebíčky s ozdobnými hlavičkami, opatrně je vytáhneme. Jestliže nejsou poničené, můžeme je opět použít. Někdy je látka připevněna obyčejnými čalounickými hřebíčky, které kryje ozdobná látková porta (uchycená hřebíčky s malou hlavou.) Pokud chceme nový potah připevnit tímto způsobem, použijeme hřebíčky i portu nové. Tu barevně sladíme s novým čalounem.

   Nový potah ustřihneme na každé straně jen o 1,5 cm větší než bude „čistý“ rozměr čalounění. Napnutou látku od středu ke krajům přichytíme špendlíky. Okraje látky založíme do rubu a pomocně přichytíme špendlíky, včetně látky v rozích. Jestliže nečalouníme v rovině, ale látka přesahuje ze sedáku na boky židle, je lepší před jejím definitivním připevněním ušít v rozích z rubu záševky, aby potah těsně seděl a v rozích netvořil varhánky. Teprve pak postupně po celém okraji látku přitlučeme hřebíčky k židli. Pokud použijeme hřebíčky s ozdobnou hlavou, umísťujeme je přesně v rovné linii, v pravidelných rozestupech s malými mezerami. Obyčejné hřebíčky nebo sponky zakryjeme portou, upevněnou po několika centimetrech hřebíčky s malou hlavou.

Oprava výplně čalounění

Jestliže je rozpadlá nebo jinak poškozená i výplň čalounění a potřebuje vyměnit, můžeme ji nahradit silným plátem tužšího molitanu, který ještě pokryjeme silnější vrstvou vatelínu (přesahovat by měl až na boky molitanu). Pak opatříme sedák novým potahem.

***

BLÁZNIVÝ NÁPAD?

Pokud je potah jen mírně poškozen, ale přesto byste chtěli dát židli novou tvář, zkuste si pohrát se zbytky netřepivé látky. Nastříhejte spoustu různobarevných koleček a kytiček a kulatou čalounickou jehlou jimi pošijte původní potah. Poněkud bláznivé, ale veselé, co říkáte?

Popisy k obrázkům

1. U většiny novějších židlí se dá sedák z rámu židle vyjmout, což usnadňuje jeho opravu i čištění

2. Především starší židle mají čalounění sedáku, případně i opěráku, připevněno k židli na pevno hřebíčky

Stará židle může doslova rozkvést

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV

Opravujeme čalounění