U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Lékárna pod okny

Kategorie: Víkend | Autor: HA

ZDRAVÍ

Mnohé z toho, co nám roste na zahrádce nebo na vzdálenější louce, může posloužit našemu zdraví. Dnes jsme se soustředili jen na ty nejobyčejnější rostlinky, které jsou každému dostupné. Každá z nich má své zdravotní poslání, ale hodně záleží na tom, co s ní po utržení uděláme.

Nálev – čerstvé nebo sušené byliny přelijeme vařící vodou a vyluhujeme alespoň 15 minut. Nádoba nesmí být hliníková nebo měděná. Scezený nálev vydrží v chladničce asi tři dny. Co se množství týče, obecně platí, že k přípravě 1 šálku potřebujeme malou lžičku bylin.

Odvar – připravuje se většinou z tužších částí rostlin – kořenů, kůry či stonků. Ty se musejí déle povařit, protože se z nich léčivé látky dostávají pomaleji. Většinou je třeba části rostlin nakrájet, pak je vložíme do hrnce (opět nesmí být z hliníku či mědi), přelijeme vodou a na mírném ohni vaříme 15 až 30 minut. Poměr drogy a vody je stejný jako u nálevů – 1 lžička na šálek hotového odvaru. Poté odvar scedíme, a protože se část vody vyvařila, doplníme ji takovým množstvím, abychom získali původní konzistenci. Když je odvar příliš silný, bývá to někdy na škodu. V chladničce nám vydrží asi pět dní.

Macerace – je vhodná pro rostliny, které ztrácejí svou hodnotu zahříváním. Proto se jen máčejí v oleji, octě či alkoholu. (Pokud zvolíme alkohol, pak se tomuto roztoku říká tinktura.) V jedné z těchto tekutin se byliny nechají stát 14 dní. Zásadně používáme skleněnou nádobku a každý den je třeba s ní zatřepat, popřípadě rostliny vyměnit za nové. Za tři týdny se roztok scedí a v chladničce vydrží i několik měsíců.

Pelyněk kozalec , jinak též estragon – listy obsahují jód, minerální látky a vitaminy A a C. Extrakt slouží jako stimulátor chuti a podporuje zažívání. Kořen se užívá proti bolestem zubů.

Brutnák lékařský – listy se používají do zábalů na obličej ke zvláčnění suché pleti, do koupele se dávají pro celkové pročištění a posílení pokožky. Pro velké bohatství minerálních látek se přidávají do pokrmů při neslané dietě. Obklady z nich zmírňují záněty a hojí poranění.

Křen – nařezanými kořeny vyluhovanými v mléce získáme roztok k čištění pleti. Odvar z kořene odstraňuje hleny a podporuje trávení. Nastrouhaný křen se dává do obkladů při ztuhlých svalech, ischiasu a revmatismu.

Kopr – rozdrcená a vylouhovaná semena se přidávají do koupele k posílení nehtů. Extrakt ze semen pomáhá při nadýmání, špatném trávení ale i při nespavosti.

Hořčice – na jemno roztlučená semena se používají na zábaly k prokrvení pokožky, ke zmírnění bolestí při artritidě a revmatismu. Přidávají se rovněž do koupelí nohou, kde slouží jako dezodorant.

Měsíček lékařský – silice se extrahuje z korunních lístků macerací. Používá se například k potírání zanícených dásní a při drobných kožních zánětech.

Čekanka – obklady z listů utišují záněty. Vývar z kořene pomáhá při žlučových a ledvinových kamenech a při zánětu jater a močovodu. Působí rovněž jako mírné projímadlo a diuretikum.

Fenykl – vývar ze semen jako obklad zmírňuje záněty. Používá se i na čaj proti zácpě a na zlepšení zažívání. Není však vhodné používat větší dávky.

Libeček lékařský – nálev z kterékoli části rostliny včetně semen působí jako dezodorant a pomáhá při revmatismu. Nesmí se používat při chorobách ledvin a v těhotenství.

Ostropes trubil – vylisovaná šťáva pomáhá uvolnit svalstvo a je prý vhodná i jako prevence proti rakovině. Vývar z kořenů zmírňuje vylučování hlenů.

Majoránka – čaj z ní se pije proti kašli, žlučníkovým a žaludečním obtížím a i při podrážděnosti a celkovém vyčerpání působí jako sedativum.

Lékárna pod okny