U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kamnářské lahůdky

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor: rb

Kdo by neznal klasické bílé smaltované sporáky Rekreant z Kovoplastu v Chlumci nad Cidlinou! Když tedy dnes chceme hovořit o kamnářských lahůdkách, dlužno podotknout, že i tento tradiční výrobce už rozšířil svou nabídku o “rekreanty” v barvě zelené, modré a béžovohnědé.

Úvodem krátce zrekapitulujme, že jde o lokální tepelný spotřebič na tuhá paliva, tedy i dřevo. Sporáky jsou určeny pro vaření, pečení, ale i vytápění v rekreačních chatách, chalupách a menších domácnostech. Tam lze plně využít jejich předností, mezi něž patří snadná obsluha a údržba, rychlé uvedení do provozu, spolehlivost a velice ekonomický provoz. Topný prostor sporáků je vyplněn šamotovými tvarovkami a utěsněn výmazem. Horní plochu tvoří varné pláty lemované u klasických kamen smaltovaným rámem, u exkluzivních typů širokým nerezovým lemem. Vnitřní prostor je rozdělen na část spalovací a část pečicí, v níž je umístěna trouba. Před kouřovodem je zatápěcí klapka, která umožňuje buď přímé vedení spalin do komína při zatápění a vaření, nebo pod troubu. U sporáků SVT-WAMSLER (prodává pražské železářství J. Rousek) však je vnitřní prostor uzpůsoben stejně jako u krbových kamen ke dvojímu, tedy podstatně úspornějšímu spalování. Dalšími sporáky této firmy lze dokonce za pomoci přídavného zařízení vytápět i vedlejší prostor. Do kategorie lahůdek patří i celolitinové sporáky firmy Nordica. Zajímavější však jistě bude říci si o nich pár slov nad obrázky.

***

POUŽITÁ LITERATURA

Topíme dřevem (Miloš Hanousek, Grada Publishing, 2001)

Stavíme vytápění (Marcela Počinková, Lea Treuová, ERA, 2002)

Vytápění domů a bytů (Jaroslav Dufka, Grada Publishing, 2004)

Úspory energie v domě (K. Srdečný, F. Macholda, Grada Publishing, 2004)

Firma Nordica vyrábí krásné celolitinové sporáky s kachlovým obkladem a velkými prosklenými dvířky, umožňujícími pohled na živý oheň i na postup pečení. Plotna z litiny má nad topeništěm kruhy, které se dají odnímat a umožňují vaření na otevřeném ohni (plotna tak nemůže dilatovat, nedeformuje se ani nepraská). Sporáky jsou opatřeny přesnou regulací přívodu primárního i sekundárního vzduchu do systému dvojího spalování, takže jsou ve shodě se svým názvem velmi úsporné.

Nerezový sporák K 136 JH – Jubileum firmy SVT-Wamsler je skutečně parádním kouskem. Ocelová plotna je lemována ze tří stran “pozlacenými” madly a ze stejného materiálu jsou i úchyty a kamnovec (je k dispozici i v nerezovém provedení). Jde o nádržku, v níž se udržuje stále teplá voda.

Některé typy sporáků SVT-Wamsler lze použitím originálních vestavných dílů využít nejen k vaření a pečení, ale také k vytápění sousední místnosti. V ní musí být umístěn náhradní zdroj, např. kachlový krb, do kterého se přivádí teplo po uzavření klapky B znázorněné na schématu. V té chvíli je klapka A otevřena. Spaliny se odvádějí společným komínem.

Jedním ze sporáků, jimiž je možné vytápět další místnost, je i typ K 126 CL (SVT-Wamsler). Má systém dvojího hoření, který zvyšuje účinnost využití paliva na 75 – 80 %. Tento typ je vybaven rovněž moderní sklokeramickou varnou deskou. Madla lze zvolit podle vlastního výběru také smaltovaná nebo chromovaná.

Kamnářské lahůdky