U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŘÍBORNÍKY, SKLENÍKY, VITRÍNY A KREDENCE

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

Tyto typy nábytku mají jedno společné -stojí většinou v jídelně nebo pokoji a slouží k ukládání a vystavování nádobí.

Za dřevěnými či prosklenými dvířky nebo v otevřených policích tu najdou místo jídelní a čajové soupravy, nápojové sklo, ale i příbory, ubrousky a další stolní náčiní. Jaký je mezi nimi rozdíl?

   Masivní kredenc bývá z větší části uzavřena plnými, v horní části někdy prosklenými dvířky. Naproti tomu příborník je nízká mohutnější skříňka, někdy s nízkým nebo vyšším mělkým proskleným či otevřeným nástavcem. Skleník je většinou užší vyšší skříň, zpředu a někdy i z boků celá prosklená. Vitrína může mít jakýkoliv tvar, může to být malá závěsná prosklená skříňka či skříňka na nohách s horní prosklenou deskou. Skleník a vitrína vždy sloužily k okázalému vystavování těch nejlepších kousků z porcelánu, skla a stříbra.

   I dnes se tento nábytek v interiéru chaty a chalupy uplatní. Koneckonců se dá využít i na ukládání a vystavování jiných věcí než jen nádobí. Kvalitní repliky starého nábytku z masivního dřeva dnes nabízí řada českých výrobců.

www.art-style.cz, www.conifera.cz, www.dudinger.cz, www.mirland.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.unis-n.cz, www.manufacturepesta.cz

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

1 Členění horních prosklených dvířek je zajímavou ozdobou jinak jednoduchého příborníku 2 Kredenc ze série Tegernsee zaujme rustikálním opracováním a kresbou masivního dřeva (Dudinger) 3 Nejobvyklejší typ příborníku u nás 4 Jednoduchý skleník Liatorp (IKEA) 5 Ve veliké prosklené vitríně přehledně umístíme i rozsáhlý jídelní servis nebo zajímavou sbírku čehokoliv. Skleněné dveře jsou posunovací 6 Bohatě zdobená kredenc se zajímavě členěným horním dílem a vyřezávanými sloupky 7 Luxusní příborník je zdoben kořenicí a drobnou intarzií, zdobným prvkem je i vyklenutí střední části (Selva) 8 Jídelna Victoria s rozložitou kredencí a jídelním koutem s pohodlnou rohovou lavicí (Dudinger) 9 Elegantní příborník s nástavcem z kolekce Antiqua je z piniového dřeva, kombinovaného s kovem (Conifera) 10 Méně obvyklý typ příborníku na vysokých nohách. Barevný nábytek (s bílou zdůrazňující plastické prvky) vynikne mezi ostatním z přírodního dřeva (Villeroy&Boch)

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV FIREM A REDAKCE

PŘÍBORNÍKY, SKLENÍKY, VITRÍNY A KREDENCE