Zelená oáza za městem

Lenka a Luboš to mají na zahradu s chatou jen přes město a malý kousíček. Lenka tam v létě po práci zajde i pěšky. Je to výhoda.

Za hezkého počasí láká k pobytu hlavně zahrada nebo otevřená terasa. Chata o jedné místnosti je především zázemím pro vaření a spaní

Před lety manželé koupili v zahrádkářské kolonii na okraji svého města na Vysočině čtyřsetmetrový pozemek s ovocnými stromy. Z nich tu zůstala už jen vzrostlá třešeň a jedna jabloň, kterou majitelka stříhá ozdobně do koule. Místo je ukryto mezi dalšími zahradami a chatičkami, vzdáleno od rušných silnic, s výhledem na les, louky a protější kopce.

V rohu zahrady tvoří pěknou skupinu tvarovaná borovice, tavola červenolistá a japonská vrba. Barevně je oživuje za plotem kvetoucí šeřík

 

Proměna v místo na relaxaci

Původní ovocnou zahradu proměnili současní majitelé na příjemnou zelenou oázu s několika vyššími i menšími solitéry, se skupinkami keřů různých tvarů a barev a se dvěma nepravidelnými záhony v rozích pozemku, kde se daří jak vyšším a polovysokým dřevinám, tak nižším rostlinám. Většina zeleně je situována kolem plotu, aby okolo nově vybudované chaty zůstal volný trávník. To vše doplňují rostliny v nejrůznějších nádobách.
„Před touhle koupí jsme žádné zkušenosti se zahradou neměli, tady jsme se teprve všechno postupně učili,“ říká Lenka. Teď už se jí zahradničení stalo koníčkem.

Vzrostlá třešeň, která tu zůstala z původní výsadby, poskytuje v létě příjemný stín. Protější plot lemuje na třicet tújí

 

Vedou jehličnany

Dnes tu jsou hlavně jehličnany – jen u plotu roste na třicet tújí, dále zakrslé borovice, tis, modřín, jalovec. Kromě nich můžeme vidět javory, převislý akát, rododendron, vrbu převislou s větvemi až na zem, skalník, převislé jabloňky, šeřík, magnolii, japonskou vrbu, vajgélii, cytisusy, tamaryšek, převislou břízu, dřišťál, hebe, voňavý rozmarýn a řadu dalších rostlin. U některých stromečků se Lenka snaží udržet nízký vzrůst neustálým zaštipováním. Pěstuje ale i něco dobrého na zub – do kovového džberu zasadila měsíční jahody, vzadu u plotu je jahodový záhon a kanadské borůvky.

Venkovní sprcha je umístěna v zadní části zahrady, díky podkladu z kačírku tu po sprchování nezůstávají louže ani bláto

 

Do chaty na kafe

V dřevěné chatě je pouze jedna místnost, chemické WC je v kadibudce za stavbou. „Trávíme zde hlavně víkendy, zajedeme sem na kafe i ve všední den odpoledne,“ říká naše hostitelka. „V létě o dovolené jsme tady někdy týden. Nepotřebujeme tedy žádný velký komfort. Na zalévání rostlin a pro zahradní sprchu používáme zavedenou užitkovou vodu z řeky,“ vysvětluje majitelka.

Lence posloužily pro výsadbu květin různé nádoby

 

Hlavní je pohoda

Za teplého počasí majitelé pobývají na kryté terase, pro slunění a odpočinek slouží lehátko před terasou, kousek od venkovní sprchy stojí křesílko, vzadu za chatou je lavička. „Původně tu byl bazén, ale moc jsme ho nevyužívali. Zrušili jsme ho a instalovali sem na podklad z kačírku sprchu, což byl výborný nápad,“ uzavírá vyprávění naše hostitelka.

 


Lavička v nové roli
Obyčejná lavička může být centrem malého dekorativního zákoutí. Stojí mezi svěže zelenými keříky, Lenka ji ozdobila květináči a doplnila přírodninami, šiškami a věnečkem


 

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: VLADIMÍR HÁJEK

Zelená oáza za městem