Praktické malé zahradní stavby
Drobné vedlejší stavby byly odjakživa nedílnou součástí našeho venkova a jinak tomu není ani dnes, i když se jejich vzhled a způsob využití mění.
Zatímco v minulosti u žádné chalupy nesměl chybět chlívek, králíkárna či kurník a poměrně často byly v blízkosti stavení k vidění malé seníky, sušárny ovoce, špýchary, stodůlky, či dokonce včelíny, dnes těchto drobných hospodářských staveb ubývá, postupně se proměňují, aby dostaly novou funkci, nebo vznikají úplně nové.
Prostor pro koníčky
Nezáleží ani tak na tom, jak velký je hlavní objekt. Drobné stavbičky v zahradě se vyskytují u malých chat i rozlehlejších stavení. Většina majitelů totiž časem dospěje k závěru, že je potřeba další prostor mimo dům, který má sloužit jako domek na zahradní náčiní a techniku, kůlna, dřevník, dílna či sklad sportovního vybavení. Zahrádkáři si zase rádi prodlouží sezónu sklizně prostorným skleníkem.
Najít správné místo
Při hledání vhodného umístění v zahradě se samozřejmě nabízejí místa v blízkosti hranice pozemku, aby nebránily výhledu a nezabíraly prostor v okrasné části zahrady. Na malé stavbičky však můžeme pohlédnout také jako na šikovný způsob, jak přirozeně oddělit různé funkční zóny či získat více soukromí. Vždycky ale záleží hlavně na uspořádání a tvaru pozemku.
Jako na obrázku
Při výběru toho, jak má domek vypadat, by byla škoda se omezit jen na trochu unifikovanou nabídku hotových výrobků, i když se výběr postupně rozšiřuje a lze volit z různých velikostí, typů konstrukcí, materiálů a barevných variant. Pokud vám však toto řešení z nějakého důvodu vyhovuje, vyplatí se prohlédnout si skutečné provedení a nespoléhat jen na katalogové vizualizace, ověřit, zda jsou použité materiály dostatečně bytelné a zpracování dost precizní na to, aby bylo možné domek bez problémů (svépomocně) postavit a dokázal odolávat nepřízni povětrnostních vlivů.
Aby to ladilo
Zahradní domky by měly především souznít s estetikou hlavní stavby. Majitelům starých chalup nabízí tradiční lidová architektura nekonečný zdroj inspirace. Podrobněji si lze malé hospodářské kůlny a domky včetně vnitřních konstrukcí prohlédnout ve skanzenech, někdy se ale stačí poohlédnout po okolních vsích, aby stavbička odpovídala regionálnímu charakteru zástavby.
Náročnost stavby zahradního domku
Podle účelu, k jakému domek chcete využívat, zvažte, zda má mít základovou desku, okna či jestli je nutné jej zateplovat. Náročné požadavky mohou i malou zahradní stavbu značně prodražit, i když to není vždycky potřeba.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Vladeko, Bonami, Naturliving