Plánujete stavět bazén?

Pokud jste se letos rozhodli pořídit si venkovní bazén, je v první řadě velice důležité si ujasnit velikost, vybavení, umístění a finanční otázku celé akce.

Bazén Albion Klasik

 

Vzhledem k dnešním možnostem v bazénové technologii je výběr bazénu opravdu složitá záležitost, která se skládá z několika fází,  jako jsou zemní práce, stavební příprava, technická příprava, napojení na elektriku, doprava bazénu, umístění bazénu, zapojení bazénové technologie, dokončovací stavební práce, zapojení řídících systémů. Každá z těchto fází se ještě dělí na další a další možnosti. Tím se objevuje při stavbě bazénu mnoho možností a variant.

Nacosidátpozor

Bazén Riviéra

Nejlepší řešení je kontaktovat odbornou firmu, kde vám rádi udělají cenovou nabídku a v případě nějakých dotazů vám je zodpoví a nabídnou vám i vybavení bazénu.  Nepodceňujte počáteční porady s odbornou firmou, určitě se vám to v budoucnu vyplatí. Pokud nechcete být zaskočení koncovou cenou vaší realizace, tak je důležité předem vědět, kolik vás bude stát například stavební příprava, doprava, montáž, zaškolení, konečné úpravy atd. Dle zkušeností odborníků není vše po slevách a dotacích vždy to nejlevnější a hlavně kvalitnější!

Bazény s keramickým jádrem

Laguna chlor šok

Tajemství technologie spočívá v sendvičovém jádře z keramiky v kombinaci s povrchovou ochrannou vrstvou, která je mimořádně odolná vůči ultrafialovému záření. Není divu, že tato technologie byla vyvinuta v Austrálii, v krajině snad s nejvyšším počtem slunečných hodin a s obrovskými zkušenostmi v oblasti instalací bazénů. Keramické sendvičové jádro způsobuje, že bazén je mimořádně odolný vůči zkroucení, je parotěsný a jádro slouží mimo to i na izolaci. Povrchová ochranná vrstva optimálně chrání pod ní ležící vrstvu barvy před povětrnostními vlivy. Kromě toho jsou v ní zabudované speciální pigmenty, které dodávají bazénu překrásný trojrozměrný vzhled. Výhodou těchto bazénů je hladký povrch, který lze snadno čistit, má dokonalou tepelnou izolaci a je odolný vůči nárazům. Keramický bazén tvoří TOP mezi bazény jak v designu, tak v životnosti.

Bazény sklolaminátové

Laguna startovací set

Tyto bazény jsou vyráběny z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Materiál je známý jako laminát nebo sklolaminát. Je natolik variabilní, že je možné připravit takové složení komponentů, které dokonale odpovídá požadavkům a potřebám finálnímu výrobku. Trvanlivost a pevnost použitého materiálu dává předpoklad k životnosti více než 30 let. Technologie výroby monolitu tělesa z jediného kusu bez mnoha dalších dílů, svárů a ostrých hran umožňuje vyrábět ladné oblé tvary nejen bazénů, ale i schodů.  Konstrukce bazénů a jejich povrchová úprava umožňuje ponechat vodu v bazénech celoročně bez obav z poškození mrazem a zaručuje trvanlivost povrchu, který při správné údržbě nebledne a neztrácí lesk.

Bazénysocelovýmpláštěmafoliovouvložkou

Laguna startovací set pH

Základním konstrukčním prvkem fóliových bazénů je ocelový plech, který vytváří tvar bazénu a současně slouží jako opora pro fólii. Plech je pozinkovaný a opatřený ochranným antikorozním nátěrem. Do této konstrukce se vloží mimořádně odolná folie z měkčeného PVC, která je odolná proti UV záření. Tyto bazény jsou vyráběny ve tvarech ovál, kruh nebo osmička. Po skončení životnosti folie jsou běžně dostupné a zvládnete si ji vyměnit sami, což je velká výhoda. V porovnání užitná hodnota a cena je tento typ bazénu opravdu levnou variantou.

Plastovébazény

Bazény jsou vyráběny z polypropylenu tloušťky 5 mm (možno i silnější), většinou světle modré barvy. Tento materiál je mrazuvzdorný, zdravotně a hygienicky nezávadný, stabilizován proti UV záření a povětrnosti, poměrně barevně stálý, snadno svařitelný a netříštivý. Nejčastějšími tvary jsou ovál, obdélník se zaoblenými rohy, kruh, osmička či ledvina. Většinou jsou tyto bazény určeny pro zabudování do země. Může se zabudovat celý nebo částečně (využití pro ty, kdo mají problém se spodní vodou). Kruhové bazény se mohou využít i jako volně stojící, na rovném a tvrdém povrchu.

Plastové bazényseskimmerem

S trubkou – horní hrana bazénu je zakončena trubkou z polypropylenu o průměru 32 mm, pod kterou se pokládá dlažba. Jde o ekonomicky i stavebně nenáročnou variantu.
S posedovým lemem – hrana bazénu je zakončena lemem o rozměrech 10 x 10 cm, o který je bazén přesazen nad terén. Výhodné řešení z hlediska splavování nečistot do bazénu, stavebně jednoduché, při špatné údržbě se lem ovšem snadno může poškrábat.
S dlažbou – na hranu bazénu je posazena dlažba, tj. bazénový lem šířky 30 cm, na který dále navazuje dlažba okolí bazénu. Tato varianta je sice stavebně náročnější, bazén s ní ale působí velmi efektně.

Plastovébazénys přelivem

Vedle horní hrany bazénu je vytvořen žlab zakrytý mřížkou. Voda se nejprve odvádí do retenční nádrže gravitačním potrubím a odtud již probíhá klasická filtrace jako u skimmerových bazénů. Bazény s přelivem mají reprezentativní vzhled, lepší cirkulaci vody a na stěnách neulpívají nečistoty. Stavební náročnost je ovšem poněkud vyšší, a to především u základové desky. Výroba bazénu také vyžaduje velmi pečlivý návrh filtrace, retenční nádrže, ale hlavně gravitačního potrubí. Tyto bazény byly velmi oblíbené hlavně na začátku bazénové éry v devadesátých letech, kdy byly ostatní technologie velmi drahé nebo nedostupné.

Zastřešení
Pokud už bazén máme, je dobré přemýšlet i o jeho zastřešení.  Hlavní důvod, proč si pořídit zastřešení na bazén, je bezpečnost, ohřev vody a tím i prodloužení koupací sezóny o čtyři měsíce (nepotřebujete žádný solární systém), možnost koupání i při nepřízni počasí a větší soukromí při koupání. V současné době se vyrábí různé tvary zastřešení, které mají různou povrchovou úpravu a je jen na vás, který typ si zvolíte.

Uvedeníbazénudoprovozu

Po prvním napuštění bazénu vodou uvedeme do provozu filtrační zařízení. Poté změříme a upravíme hodnoty pH na 6,8-7,6. Pro zvýšení hodnoty pH můžeme použít například přípravek Laguna pH plus (0,9kg balení za 108 Kč) a pro snížení hodnoty pH přípravek Laguna pH minus (1,5kg za 178 Kč).

Pokud chcete mít vše co nejlépe pod kontrolou, pořiďte si výhodný balíček /nové balení/ Laguna startovací set (od 696 Kč).Ten obsahuje všechny přípravky, potřebné k uvedení bazénu do provozu, ale i k průběžné údržbě. Nejenže snižují či zvyšují hodnotu pH vody, mají počáteční šokovou dezinfekci vody, dezinfekci proti řasám, vločkování, ale mají i tester pro bazény 4v1,  jež  stanoví obsah volného  a celkového chloru, hodnoty pH a alkalinity. Více na www.stachema.cz

 

Průběžnéošetřováníbazénovévody

Ošetření bazénu je nutné provádět 1x týdně a to:

-Kontrolou a úpravou hodnoty pH

-Kontrolou a úpravou obsahu aktivního chloru nebo aktivního kyslíku

-Proplachem filtrační vložky (písek, křemelina nebo zeolit)

-Doplněním dávky chloru (tablety) nebo aktivního kyslíku

-Preventivním přidáváním dávky přípravku proti nárůstu řas

-Preventivní dávkou vločkovacího přípravku

-Čištěním stěn bazénu

-Odstraňováním hrubých nečistot

-Když něco není v pořádku

Při zvýšeném provozu bazénu, například v době dovolených, je dobré kontrolovat častěji obsah chloru, případně zvýšit dávku chlorových tablet či kyslíkového přípravku. Je nutné měřit také častěji pH bazénové vody a prodloužit dobu filtrace. Na hodnotě pH závisí také příjemný pocit při koupání. Při hodnotách nad 7,6 se totiž ve vodě mohou vyskytovat zákaly, které mohou způsobit ucpání filtru, snížení účinnosti dezinfekčních přípravků, zápach po chloru i podráždění očí a pokožky. Kontrola pH musí být prováděna pomocí testovací soupravy. Při pH pod 6,8 může docházet ke zvýšené korozi kovu a betonu a také k blednutí barev bazénu.  A to byste přece nechtěli!

Bazénovépříslušenství

Nesmíme opomenout ani mechanickou údržbu bazénu. Pro usnadnění tohoto procesu je důležitá volba příslušenství. Nejpoužívanější bazénové nářadí je vysavač nebo síťka na odstranění nečistot ze dna či hladiny bazénu (vyplatí se investice do poloautomatických vysavačů, které výrazně pomohou s nejčastější údržbou). Mezi další pomocníky patří i teploměry, kartáče, teleskopické tyče a řada dalších doplňků pro pohodlný a příjemný provoz bazénu.

TEXT: REDAKCE
FOTO: STACHEMA A ARCHIV

 

 

 

Plánujete stavět bazén?