Schovávačky

Rubrika: Inspirace

Pod tímto názvem si představíme většinou různé dětské skrýše. Mnoho schovávaček si však vymysleli pro své potřeby i dospělí.

Dovedete si představit, že by medovou krásu chalupářské kuchyně narušily bílé povrchy spotřebičů?

Právě na chatách a chalupách, kde je třeba uskladnit různé sezónní potřeby, ale i knížky nebo další předměty, pro něž není v městském bytě místo, je fantazie při vymýšlení různých schovávaček velmi vítaná.

Dvířka a šuplíky

Dvířka pod schody skrývají vysavač a další úklidové náčiní

Dobrou schovávačkou je prostor pod schody. Zejména ten v jejich spodní části není jinak využitelný. Stačí však obložit jej dřevem, přidat dvířka a může tam zmizet spousta věcí. Anebo se rovnou můžete spolu se soustavou šuplíků „vznést“ až k jejich vyústění do podkroví… Za pěknými dvířky se leckde skryjí kuchyňské spotřebiče, což je právě v tradičním interiéru velmi dobrá varianta, nebo dokonce hodiny na měření elektrického proudu.

Hojně využívanou skrýší na všelicos jsou prostory pod postelemi a gauči. Variantou tohoto typu jsou šuplíkové skrýše v pódiu nebo stupínku, vybudovaném ve vhodné části místnosti. Z nich vytáhneme celé letiště, míněno velký prostor na spaní, anebo třeba kolejiště, které okouzlí malé i velké milovníky mašinek. Pokud je podchodná výška místnosti dostatečná, může být pódium vyšší a skrývat nejen postýlku, ale i další šikovné výsuvné kontejnery. Sklápíme a vyklápíme

Prosklenými dvířky ve stropě se zimní a letní potřeby ukládají až pod samý krov; při otevírání pomáhá šňůra se závažím

Mezi vyklápěcí skrýše lze počítat dvířka do podkroví, za nimiž se obvykle skrývají skladiště všeho druhu. Stačí přistavit schůdky -a nahoru i dolů se stěhují věci, které by všude jinde překážely. Můžeme k nim přiřadit i zvláštní úložný prostor, který vznikl ve vstupním platu před jednou chatou. Majitel v něm svého času skladoval lyže, lehátka, matrace i různé nářadí. Dnes by v takovém případě asi musel skrýš opancéřovat…

Velmi vhodné schovávačky pro chaty a chalupy nabízejí lavice s vyklápěcími sedadly. Do prostorů v jejich spodní části lze rovněž uskladnit zimní a pak zase letní oblečení, hry i časopisy.

Věčné chalupářské téma - lavice; tentokrát zdobená malbou a s úložným prostorem pod sedací částí

Dokonalé kamufláže

Jednu dokonalou kamufláž si pamatuji ze svého útlého dětství. V tlusté zdi – snad vedle komína – měli rodiče schovávačku, kam se strkalo různé odložené šatstvo, které se pak přešívalo nebo porcovalo na hadry. Dvířka byla vymalovaná stejně jako okolní zeď, tedy dobře kamuflovaná. A také dost vysoko nad zemí. Zvědavost mi však nedala, přistavila jsem si židli a na ní ještě štokrlátko a zmizela jsem v téměř metr dlouhém úzkém tunelu. Propadla jsem panice a nevěděla, jak ven, hadry tlumily můj pláč. Díky pyramidě před dvířky mě naštěstí objevila sestra. Takže: pozor na zvídavost potomků!

Pěknou skrýš na příslušenství počítače vymysleli majitelé tohoto prádelníku

Kouzelné jsou samozřejmě tajné schránky ve stolech a knihovnách (miluji tu z Císařova pekaře, kterou vyjížděla k Rudolfovi žárlivá hraběnka Stradová), ale zůstaňme při zemi. Šikovnou kamufláž jsme kdysi objevili v krkonošské chalupě doktora Šuka. V části podkrovního prostoru, která by v tomto případě zůstala nevyužitá, je schovávačka pro lyže a další dlouhé předměty. Když je zavřená, v obkladu ji vůbec nevnímáte.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ, FRANTIŠEK MALÝ A ART-STYLE

Schovávačky