Stěny v koupelně

To, že by všechny stěny koupelny měl pokrývat obklad od podlahy ke stropu, je zažitý mýtus. V koupelnách lze použít řadu dalších materiálů, které odolávají vlhku a zároveň dovedou styl koupelny k dokonalosti.

Je pravdou, že keramický obklad má pro použití v koupelně jen ty nejlepší předpoklady. Je velmi odolný, snadno se udržuje, a pokud je po řemeslné stránce správně provedený, nemusíte mít obavu, že by voda zatekla tam, kam nemá. V dnešní době už příliš neuspějí ani námitky na obtížnou údržbu spár, neboť u velkoformátové dlažby se zabroušenými hranami jsou takřka neznatelné.
Přesto mnoho lidí touží po něčem méně obvyklém. Důvodem je třeba i to, že u historických chalup nenajdeme nic jako předobraz původní koupelny, který by pak stačilo v souladu s dnešními požadavky okopírovat, neboť ve venkovských chalupách se často první keramické obklady objevily až ve druhé polovině 20. století. V řadě případů je třeba skutečně neotřelý způsob řešení, aby koupelna ke stařičkému domu pasovala.

Odhalené zdivo

Zejména u rustikálních koupelen je často k vidění sejmutí omítky z původního kamenného či cihlového zdiva. Stylově se toto řešení hodí takřka kamkoliv, kde má dost prostoru vyniknout. Jen je potřeba takto výrazný prvek nepřebít dalšími vzory a zbytečně prostor netříštit. Na místě je pak také pečlivé vyspárování cihel nebo kamene a ošetření povrchu impregnačním přípravkem proti pohlcování vlhkosti.

Odhalení kamenné zdi dodá koupelně osobitost

Dřevo v koupelně

Použití dřeva na stěnách se objevuje jak v moderních, tak i v historických koupelnách. Liší se samozřejmě způsobem provedení a finální barevnou úpravou. V koupelnách z počátku 20. století se používalo dřevo k obkladu pouze spodní poloviny zdi a natíralo se na různé pastelové odstíny. V moderních koupelnách se více používá dřevo v přírodní podobě a často pokrývá třeba jen jednu celou stěnu.

Omyvatelné barvy

O minimalistický vzhled nerušený žádnými spárami se postará omyvatelná barva. Bez problémů odolává kapkám vody a lze ji tedy použít i na stěnu za umyvadlem. Velkou výhodou je široký výběr odstínů a nízká cena. Pro dosažení dokonalého efektu je ale nutné mít bezvadně připravené stěny, protože veškeré nedostatky barva jen zvýrazní. Omyvatelná barva se ale nehodí do sprchových koutů, kde jsou nároky na odolnost extrémně vysoké.

Dekorační stěrky

V současné době jsou velmi moderní různé dekorační stěrky, s jejichž pomocí lze na stěnách vytvořit mnoho efektů, barev i struktur. Nejoblíbenější je vzhled betonu. Pro použití v koupelně jsou vhodnější stěrky na bázi epoxidu, které jsou oproti cementovým stěrkám odolnější a lze jimi nahradit keramickou dlažbu.

Marocký štuk

Ačkoliv se marocký štuk neboli tadelakt dostal do povědomí zákazníků teprve nedávno, jde o tradiční techniku, kterou upravovali stěny již staří Římané. Má charakteristický lesklý povrch a nepravidelnou barevnou strukturu. Při správném provedení jej lze použít i na nejvíce namáhaných místech v koupelně. Jeho velkou předností je, že jím lze pokrýt i různě zaoblené tvary.

Romantické duše ocení tapetu s květinovým motivem i v koupelně

Tapety

Spojení tapet a koupelny není zrovna obvyklé, ale těžko byste hledali jiný materiál, kterým dosáhnete takového efektu v proměně stylu místnosti. Naštěstí existují tapety, které jsou omyvatelné a lze je použít na stěnách, které nejsou dlouhodobě vystavené působení vody. Nejodolnější jsou tapety vinylové, jejichž svrchní vrstvu tvoří PVC.

Funkčnost nade vše

Při volbě materiálů na stěnách koupelny je velmi důležité nenechat se unést pouze vzhledem, ale měla by vycházet z dispozice koupelny a namáhanosti stěny v blízkosti jednotlivých zařizovacích prvků. Jedním z nejbolavějších míst z pohledu údržby je bezesporu stěna za sprchovým koutem. Je často vystavená velkému proudu vody, takže materiál musí být nepropustný, nenasákavý a zároveň dobře omyvatelný. Nezapomeňte ani na odolnost vůči kyselinám, protože vodní kámen bez kyselých čisticích prostředků odstraníte jen velmi obtížně.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Stěny v koupelně