Zahradu zkrášlí doplňky

Zahrada s trávníkem, stromy a květy je krásná, ale ještě zajímavější bude, doplníme-li ji vodními prvky, keramickými plastikami, kamennými artefakty nebo dekoracemi ze dřeva či z kovu. Nemusí jít jen o nové předměty, zvláště ve venkovské zahradě se dobře vyjímají staré věci.

Každou zahradu i zahrádku oživí vodní prvek. Výhrou je protékající potůček, nejlépe ještě s vodní kaskádou, nebo místo na vybudování zahradního jezírka. Někdy postačí i miniaturní vodní plocha v kamenném korýtku nebo dřevěném džberu, malá fontánka či aspoň ptačí pítko v dekorativní nádobě.

Starý sud a kolo od vozu – ve správné společnosti vzrostlé zeleně a kvetoucích muškátů povýší z již nepotřebných věcí na stylový doplněk venkovského stavení

Ptačí pítko v podobě ozdobné mísy na noze může být i kovové

Část kovaného plotu našla místo na břehu malého rybníčku

Zahradu lze ozvláštnit méně obvyklými nádobami na rostlé květiny. Poslouží tak například kamenná korýtka, dřevěné džbery a soudky, staré trakaře i zahradní vozíky, koše i plechové či keramické kuchyňské nádobí.

Oblíbeným artefaktem jsou kamenná mlýnská mlecí kola, dají se v zahradě zajímavě aranžovat

K ozvláštnění zahradního zákoutí postačí i kamenné nebo betonové koule

Dekorativní předměty mohou být celkem nenápadné, kohout se slepicí na kompostu působí přirozeně

I z několika zdánlivě nesourodých předmětů a hrnkových rostlin se dá uspořádat nápadité zákoutí, kde může mít svou roli i košík s barevnými jablky

Text: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Marie Votavová a Shutterstock

Zahradu zkrášlí doplňky