Zahrada kvetoucí po celý rok

V zimních měsících si nejvíce uvědomujeme absenci rozkvetlých zahrad a luk. Zároveň máme dost času naplánovat novou výsadbu, která nám zaručí, že bude co obdivovat od ledna do prosince.

Na záhonech či ve skupinách by si měly rostliny předávat štafetu v kvetení, proto kombinujeme druhy s obdobnými pěstebními nároky, ale jinou dobou květu. Časem, kdy si můžeme naplno užívat nejen pohled na kvetoucí rostliny, ale i jejich vůni, je sice pozdní jaro a léto, přesto se zářivé krásy barev nemusíme vzdát ani v měsících, kdy se příroda uložila ke spánku. Získáme tak spolehlivý prostředek pro lepší náladu, vždyť i jediný pohled na živoucí zahradu může být optimistickým začátkem pošmourného dne. Musíme ovšem pamatovat na to, abychom vhodné květiny a dřeviny vysadili buď poblíž vstupu do domu, nebo tak, abychom je měli v zorném úhlu, když se podíváme z okna.

Foto: Shutterstock

K terase či jinému místu s venkovním sezením vysadíme druhy kvetoucí zejména v létě, protože léto je obdobím, kdy budeme nejvíce hledat odpočinek na zahradě. Nezapomeneme na noční květiny, které nám budou dělat nevšední společnost za vlahých večerů.

Lupina

Lupina vynikne jako solitéra i ve skupině. Foto: Shutterstock

Vypomoci si můžeme hlavně na jaře hrnkovými rostlinami, aby se květy objevily skutečně všude, kde je chceme mít. Narychlené z obchodů či skleníku budou rozkvétat dříve než ty, jež máme vysazené na záhonech.

chryzantémy v zimě

Chryzantémy na záhonech či v květináčích jistí, že podzimní zahrada nezůstane bez květů. Foto: Shutterstock

Správná výsadba, základ úspěchu

Aby byl efekt co nejvyšší, je dobré mít na zřeteli, že čím bude záhon či skupina rostlin vzdálenější, o to jednodušší by měla být kombinace květin a také by jednotlivými druhy měly být osázeny větší plochy. Jinak budeme mít výhled jen na jakýsi shluk barevných teček. Vpředu budou mít místo nejnižší rostliny, za nimi pak vždy o něco vyšší druhy, záda jim mohou krýt opadavé či neopadavé keře a jehličnany. Při výsadbě musíme myslet také na dostatek prostoru pro květiny, které mají tendenci se rozrůstat do šířky.

Krásnoočka

Krásnoočka rozzáří každý záhon. Foto: Shutterstock

Hyacinty

Hyacinty jsou jarní klasikou mezi cibulovinami. Foto: Shutterstock

Květiny podle ročních období

Jaro

Trvalky a dvouletkykrokus, bergénie, koniklec, kamzičník, maceška, měsíčnice, tařice, zběhovec
Cibuloviny a hlízyhyacint, bledule, modřenec, narcis, kosatec, tulipán
Keřezlatice, tavolník, azalka, rododendron, magnolie, líska, vrba jíva

Léto

Letničkyaksamitník, měsíček, hrachor, povijnice, slunečnice, petúnie, voskovka, hledík větší, nevadlec
Trvalky a dvouletkypivoňka, levandule, sléz, čekanka, krásnoočko, ostrožka stračka, flox, třapatkovka, lupina, chrpa horská, kopretina, rozrazil klasnatý, šalvěj hajní, hvozdík bradatý, hvozdík sivý, pelargonie, okrasná tráva, nocenka
Keřerůže, komule Davidova, hortenzie, vajgélie, zákula japonská, pustoryl, klematis, ibišek

Podzim

Trvalkyjaponská sasanka, rudbekie, jiřina, astra, chryzantéma, brambořík břečťanolistý, perovskie
Keřeblahokeř, ořechokřídlec, vřes obecný

Zima

Trvalkysněženka, čemeřice, talovín
Keřejasmín nahokvětý, vilín, vřes pleťový, lýkovec

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Zahrada kvetoucí po celý rok