Jarní postřiky pro ovocné stromy

Rubrika: Péče o zahradu, Zahrada

Ideální situace je, když zahrada naši pomoc nepotřebuje, často však kvalitní úrodu zajistí pouze aplikace ekologických ochranných a podpůrných postřiků.

U ovocných stromů nejčastěji řešíme houbová onemocnění, jako je padlí, strupovitost jabloní a hrušní, moniliová hniloba a spála u plodů peckovin, červená skvrnitost listů a puchýřovitost slivoní, a také škůdce, mezi něž patří mšice, svilušky, štítenky, puklice, mery jabloňové atd., kteří běžně přezimují pod starou kůrou. Z toho důvodu je třeba postřiky naplánovat na počátek jara. Vyvarovat bychom se ovšem měli agresivní chemie, na níž jsou ostatně škůdci čím dál víc rezistentní a která napáchá v zahradě mnoho škody na užitečném hmyzu, tj. včelách, vosičkách, a současně se s ovocem dostává i do našeho organismu.

Síla přírody

Bojovat se škůdci a chorobami biologickou cestou znamená, že přípravky pro postřik jsou vyrobeny z ryze přírodních surovin. Nejčastěji se jedná o jednodruhové výluhy anebo o postřikové směsi, které se bezezbytku rozloží. Přípravky mají širokospektrální účinky, používají se jako hnojiva s podpůrným efektem obranyschopnosti ve spojení s fungicidy a insekticidy.

Přehled biologických postřiků

Název přípravku – účinná látka Kategorie Škůdce, choroba Dřevina
Přeslička sušená fungicid strupovitost a padlí jabloňové, kadeřavost broskvoní jádroviny, peckoviny
Vrbová kůra sušená fungicid strupovitost a padlí jabloňové, kadeřavost broskvoní jabloň, broskvoň
Polyversum – chytrá houba fungicid plísňová a houbová onemocnění univerzální
Rock Effect – pongamový olej insekticid, podpora obranyschopnosti mšice, molice, svilušky, třásněnky, puklice jádroviny, peckoviny
Vermifit A – extrakt z kompostu kalifornských žížal hnojivo, podpora
obranyschopnosti
houbová onemocnění univerzální použití
KP Canela – extrakt ze skořicového oleje insekticid, podpora
obranyschopnosti
mšice, molice skleníkové, svilušky, třásněnky ovocné dřeviny
Biocont PREV-B2 – bór a terpeny z pomerančovníku hnojivo, podpora
obranyschopnosti
saví a žraví škůdci ovocné dřeviny
VitiSan fungicid, hnojivo padlí, plíseň šedá, strupovitost ovocné dřeviny
KUPRIKOL 50 – oxichlorid měďnatý fungicid kadeřavost a puchrovitost slivoně, spála jabloně, korová nekróza jádroviny, peckoviny
SpinTor – spinosad insekticid obaleč jablečný jabloň

Postřikovače

Vhodný postřik máme vybraný, teď ještě zvolit prostředek pro jeho aplikaci. Podstatný je při výběru samozřejmě počet stromů či plocha, kterou budeme běžně ošetřovat, tedy i záhony se zeleninou, rostliny ve skleníku, okrasná zeleň. Pro středně velkou zahradu bude potřeba postřikovač desetilitrový, na malé zahrádce vystačíme zhruba s polovičním objemem nádoby pro postřik. Sad či vinohrad si už říkají o profesionálního pomocníka, jehož nádrž pojme dvacet a více litrů přípravku.
Malý ruční plastový postřikovač zvládneme nejen nosit na popruhu, ale i obsloužit sami, tzn., že jej ručně napumpujeme, abychom získali tlak potřebný k postřiku.
Pohodlnější obsluhu nabídne postřikovač s akumulátorovým čerpadlem.
Posledním typem je motorový rosič, kde se postřik aplikuje pomocí čerpadla poháněného dvoutaktním motorem. Díky vodorovnému dosahu postřiku v rozmezí 10 až 15 metrů bez problémů ošetříme i vysoké a košaté stromy. Provozní tlak si upravujeme pomocí ventilu. Rosič je multifunkčním pomocníkem, používá se také k mlžení, práškování, aplikaci hnojiva v granulích nebo jako výkonný fukar.
Vzhledem vyšší hmotnosti velkých postřikovačů je vhodné vyzkoušet pohodlnost zádových popruhů nebo hledat modely, k nimž lze připojit podvozek.

A zase ta kvalita

Důležitá je samozřejmě i kvalita materiálu a provedení. Je nutné počítat s tím, že modely s plastovými trubkami mají životnost omezenou. Dobrý postřikovač s nerez trubkami a vyměnitelnými tryskami bude dlouhodobou investicí. Opomenout bychom neměli ani příslušenství, jako jsou nastavitelné trubky a hadice či základní náhradní díly.

Vhodný čas na postřik

U ovocných dřevin se provádí především v době rašení pupenů, kdy jsou ještě pokryté „šedým kožíškem“.
Postřik aplikujeme za bezvětří, v den, kdy nehrozí srážky a teplota se vyšplhá nad 10 °C.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jarní postřiky pro ovocné stromy