Jarní postřiky pro ovocné stromy

Ideální situace je, když zahrada naši pomoc nepotřebuje, často však kvalitní úrodu zajistí pouze aplikace ekologických ochranných a podpůrných postřiků.

U ovocných stromů nejčastěji řešíme houbová onemocnění, jako je padlí, strupovitost jabloní a hrušní, moniliová hniloba a spála u plodů peckovin, červená skvrnitost listů a puchýřovitost slivoní, a také škůdce, mezi něž patří mšice, svilušky, štítenky, puklice, mery jabloňové atd., kteří běžně přezimují pod starou kůrou. Z toho důvodu je třeba postřiky naplánovat na počátek jara. Vyvarovat bychom se ovšem měli agresivní chemie, na níž jsou ostatně škůdci čím dál víc rezistentní a která napáchá v zahradě mnoho škody na užitečném hmyzu, tj. včelách, vosičkách, a současně se s ovocem dostává i do našeho organismu.

Síla přírody

Bojovat se škůdci a chorobami biologickou cestou znamená, že přípravky pro postřik jsou vyrobeny z ryze přírodních surovin. Nejčastěji se jedná o jednodruhové výluhy anebo o postřikové směsi, které se bezezbytku rozloží. Přípravky mají širokospektrální účinky, používají se jako hnojiva s podpůrným efektem obranyschopnosti ve spojení s fungicidy a insekticidy.

Přehled biologických postřiků

Název přípravku – účinná látkaKategorieŠkůdce, chorobaDřevina
Přeslička sušenáfungicidstrupovitost a padlí jabloňové, kadeřavost broskvoníjádroviny, peckoviny
Vrbová kůra sušenáfungicidstrupovitost a padlí jabloňové, kadeřavost broskvoníjabloň, broskvoň
Polyversum – chytrá houbafungicidplísňová a houbová onemocněníuniverzální
Rock Effect – pongamový olejinsekticid, podpora obranyschopnostimšice, molice, svilušky, třásněnky, puklicejádroviny, peckoviny
Vermifit A – extrakt z kompostu kalifornských žížalhnojivo, podpora
obranyschopnosti
houbová onemocněníuniverzální použití
KP Canela – extrakt ze skořicového olejeinsekticid, podpora
obranyschopnosti
mšice, molice skleníkové, svilušky, třásněnkyovocné dřeviny
Biocont PREV-B2 – bór a terpeny z pomerančovníkuhnojivo, podpora
obranyschopnosti
saví a žraví škůdciovocné dřeviny
VitiSanfungicid, hnojivopadlí, plíseň šedá, strupovitostovocné dřeviny
KUPRIKOL 50 – oxichlorid měďnatýfungicidkadeřavost a puchrovitost slivoně, spála jabloně, korová nekrózajádroviny, peckoviny
SpinTor – spinosadinsekticidobaleč jablečnýjabloň

Postřikovače

Vhodný postřik máme vybraný, teď ještě zvolit prostředek pro jeho aplikaci. Podstatný je při výběru samozřejmě počet stromů či plocha, kterou budeme běžně ošetřovat, tedy i záhony se zeleninou, rostliny ve skleníku, okrasná zeleň. Pro středně velkou zahradu bude potřeba postřikovač desetilitrový, na malé zahrádce vystačíme zhruba s polovičním objemem nádoby pro postřik. Sad či vinohrad si už říkají o profesionálního pomocníka, jehož nádrž pojme dvacet a více litrů přípravku.
Malý ruční plastový postřikovač zvládneme nejen nosit na popruhu, ale i obsloužit sami, tzn., že jej ručně napumpujeme, abychom získali tlak potřebný k postřiku.
Pohodlnější obsluhu nabídne postřikovač s akumulátorovým čerpadlem.
Posledním typem je motorový rosič, kde se postřik aplikuje pomocí čerpadla poháněného dvoutaktním motorem. Díky vodorovnému dosahu postřiku v rozmezí 10 až 15 metrů bez problémů ošetříme i vysoké a košaté stromy. Provozní tlak si upravujeme pomocí ventilu. Rosič je multifunkčním pomocníkem, používá se také k mlžení, práškování, aplikaci hnojiva v granulích nebo jako výkonný fukar.
Vzhledem vyšší hmotnosti velkých postřikovačů je vhodné vyzkoušet pohodlnost zádových popruhů nebo hledat modely, k nimž lze připojit podvozek.

A zase ta kvalita

Důležitá je samozřejmě i kvalita materiálu a provedení. Je nutné počítat s tím, že modely s plastovými trubkami mají životnost omezenou. Dobrý postřikovač s nerez trubkami a vyměnitelnými tryskami bude dlouhodobou investicí. Opomenout bychom neměli ani příslušenství, jako jsou nastavitelné trubky a hadice či základní náhradní díly.

Vhodný čas na postřik

U ovocných dřevin se provádí především v době rašení pupenů, kdy jsou ještě pokryté „šedým kožíškem“.
Postřik aplikujeme za bezvětří, v den, kdy nehrozí srážky a teplota se vyšplhá nad 10 °C.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jarní postřiky pro ovocné stromy