Zahradní pergoly

Rubrika: Zahrada

Každý majitel nemovitosti či zahrady jistě přemýšlí o nějakém pěkném místě k odpočinku a příjemnému posezení. K tomuto účelu jsou jako stvořené zahradní pergoly, ať už samostojné nebo kotvené k domu.

Umožňují nám celoroční pobyt na čerstvém vzduchu nejen za teplých dnů a večerů, ale i při nepříznivém deštivém počasí. Od jara do podzimu se stává pergola místem, kde můžeme pohodlně a v klidu trávit část volného času při posezení s přáteli, při různých oslavách, grilování nebo jen při odpočinku s knihou v ruce. Stává se oblíbeným letním přístřeškem, kde nalezne své místo zahradní nábytek. Od pobytu venku nás neodradí déšť, ani nás nezaskočí náhlá letní přeháňka.. Naopak můžeme klidně a nerušeně dál pokračovat v zábavě nebo odpočinku a bubnující kapky deště nám vytvoří příjemnou kulisu a romantickou atmosféru.

Stavbu jednoduché pergoly zvládne každý zručnější kutil, zvláště, využije-li prvků stavebnicového systému. Zde je k dostání velké množství variací od jednoduchých konstrukcí až po rozsáhlejší stavby. Pergoly dříve sloužívaly jako opora k pnoucím rostlinám. V posledních letech staly velkým trendem zastřešené pergoly, které jsou nyní k vidění jako součást mnoha zahrad nebo domů. U některých novostaveb se s pergolou kotvenou k domu počítá již ve stavebním projektu. Propojí se tak venkovní prostor s obývacím pokojem, kuchyní nebo se vstupním vchodem a do pergoly se tak dá vstoupit přímo z obytné části domu. Je to velmi praktické nejen při servírování občerstvení pro návštěvy, které jistě uvítají možnost posedět za hezkého počasí venku. Zastřešené pergoly je možné doplnit o dřevěnou podlahu nebo o podlahu z exotického dřeva.

Pro pergoly připojené k domu je asi nejlepší zastřešení z mléčného nebo transparentního materiálu propouštějící světlo. Máte možnost si vychutnat první jarní a poslední podzimní sluneční paprsky. Střecha pergoly nestíní do oken obytných místností a dává pocit vzdušného prostoru, některé materiály dokonce chrání před ostrým slunečním zářením. Na výběr jsou různé druhy laminátu a polykarbonátu propouštějícího světlo.

Další možností jak zastřešit pergolu a naopak vytvořit stín, jsou celodřevěné střechy, rolety, bambusové či rákosové rohože, asfaltové šindele. Pevnější konstrukce unese i klasické střešní krytiny. Velmi záleží na vzhledu a umístění pergoly a též výběr střešní krytiny a střechy by měl ladit s domem a okolím. Pergola se střechou by měla být ozdobou domu nebo zahrady.

Před stavbou pergoly je velmi důležité promyšlení každého detailu, aby výsledek byl co nejlepší. Velký výběr a rozsáhlá fotogalerie realizovaných pergol: http://www.vladeko.cz/pergoly

 

Zahradní pergoly