Zábradlí vzhůru nohama

Potřebujete oddělit schodiště od obytného prostoru podkroví a zábradlí v „selském“ stylu do vašeho interiéru není zrovna to pravé?

Potřebujete oddělit schodiště od obytného prostoru podkroví

Pohledné zábradlí nad schodištěm, které se bude hodit například do moderního chatového interiéru, se dá udělat svépomocí. Vtip poměrně jednoduché konstrukce spočívá ve využití noh, prodávaných k pracovním stolům, jako sloupků. Mezi ně se natáhnou ocelová lanka, která dodají zábradlí lehkost, vzdušnost a šmrnc.
Místo madla poslouží prkna, která barevně sladíme s ostatními dřevěnými prvky v podkroví. Zároveň je využijeme jako polici na pokojové květiny.

Takové zábradlí je i finančně dostupné. To na obrázcích má délku přibližně 5,5 metru a pořizovací cena všech komponentů (stolové nohy, ocelová lanka, prkna a spojovací materiál) přišla zhruba na 5 tisíc korun. Přitom vše se dá sehnat pohodlně pod jednou střechou kteréhokoliv z obchodních řetězců pro kutily. U noh si navíc můžeme vybírat z více barevných variant i délek.

Propojte původní s novým

Původní schodiště bývá dost často zakončeno podezdívkou. Nebourejte ji, naopak ji do zábradlí zakomponujte. Výšku sloupků pak zvolíme s ohledem na stávající výšku podezdívky. Protože na stabilitu zábradlí jsou kladeny vysoké požadavky, na uchycení noh do podezdívky použijeme vruty o průměru 10 mm se šestibokou hlavou v kombinaci s chemickou kotvou. Tím dosáhneme dokonale pevného spojení sloupků s podezdívkou.

Stěna sloupku-nohy je příliš tenká na vyříznutí závitu. Proto musí být sloupek doplněn o plochý ocelový profil o tloušťce 5 mm, do kterého se závit vyřízne

Kotvicí vruty můžeme překrýt buď prknem přilepeným přímo ke zdivu – to v případě podezdívky, nebo například lamelami plovoucí podlahy – pokud budeme kotvit sloupky přímo do podlahy. Samozřejmě, nabízejí se i jiné způsoby zakrytí. To bude záviset na konkrétní situaci a také trochu na vaší fantazii.

Nejdříve očka

Pro uchycení lanka je nutné vytvořit kotvicí body v podobě ocelových oček. Ta se běžně prodávají s již vyříznutým závitem na stopce. Uchycení oček do sloupku ale musíme dodatečně technicky vyřešit sami. Síla stěny sloupku totiž není k vyříznutí závitu a k následné pevné fixaci očka dostatečná. Proto do sloupku vložíme pětimilimetrový ocelový plochý profil, do něhož teprve závit vyřízneme. Lanka zatím nenatahujeme.

Police místo madla

Místo madla instalujeme na sloupky prkna o šířce 20 cm. Namoříme je a nalakujeme tak, aby ladila s ostatním dřevem v interiéru. Navíc je využijeme jako polici na květiny.

Na dostatečně širokou horní polici můžeme postavit pokojové rostliny

Způsob uchycení horní části zábradlí se nabízí doslova sám. Součástí stolových noh je takzvaná rektifikační korekce, což je vlastně plastová vložka se závitem. Jejím otáčením se koriguje (rektifikuje) výška stolu. V našem případě poslouží k uchycení horní police. Do prkna výkružníkem na vrtačce vykroužíme přesný otvor tak, aby dosedl na vnitřní plastovou vložku. Plastovou maticí pak polici přitáhneme ke sloupku.

Nakonec lanka

Teprve v okamžiku, kdy bude definitivně usazena horní police, přistoupíme k natažení ocelových lanek. Proč až nakonec? Důvod je prostý. Při napínání lanek dochází ke značnému tahu do boku a sloupky musí být v horní části pevně svázány (k tomu je zapotřebí police), aby se nezhroutily.

Lanko na jedné straně zafixujeme kleštinovou koncovkou. Na druhé stejnou koncovkou v kombinaci s napínacím hákem. U prostředního sloupku pouze vyvrtáme otvory pro volný průchod lanka bez kotvení.

Na závěr zbývají jen drobné úpravy. Přechod mezi podezdívkou a dolní policí vyplníme akrylovým tmelem. Police namoříme podle potřeby a několikrát nalakujeme transparentním lakem, pokud jsme tak neudělali již před nasazením madla. To ovšem vyžaduje opatrnou manipulaci s prkny po celou dobu montáže.

POSTUP KONSTRUKCE ZÁBRADLÍ

REALIZACE, TEXT, FOTO A KRESBY: PETR ŽIVNÝ

Zábradlí vzhůru nohama