Mýty a prohřešky českých interiérů

Velký obývák, spousta skříní, malý kuchyňský kout často bez jídelního stolu a žalostné umakartové sociální zařízení jsou stále ještě častým odrazem bytového standardu českých domácností. Zvažujete-li přestěhování do takového interiéru, či v něm dokonce žijete, nechte se inspirovat radami Ing. arch Petra Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah Architects a nebojte se změny.

 

 

 Mýtus č.1: Nejdůležitější místností v bytě je obývák
„Tato představa vznikla v éře bydlení v panelácích, kde byl obývák plošně největší místností bytu a lidé mají stále zafixováno, že by tomu tak mělo být. Naopak kuchyň byla často velmi poddimenzována, dokonce průchozí, což velmi komplikovalo její využití a často v sobě zahrnovala také jídelní stůl,“ říká Ing. arch Petr Reksoprodjo. Přitom historie i moderní trendy potvrzují, že tím nejdůležitějším prostorem v bytě, by měla být právě jídelna. Ta je společenským středobodem domu, ať už je přímo spojená s kuchyní, nebo je samostatným prostorem, protože právě u jídelního stolu se všichni setkávají nejčastěji.

 

Mýtus č.2: Dřevo do koupelny nepatří
Obvyklá obava, že dřevo v jakýchkoliv povrchových úpravách vlivem vlhka trpí, dnes již nejsou na místě. Naopak je dřevo v koupelnách velmi vítaným materiálem a to z mnoha důvodů. Dřevěné prvky koupelnu opticky zateplí a vytváří příjemný kontrast s jinak chladnými a studenými materiály, které v koupelnách převládají.

 

Mýtus č.3: Skříně jsou základ
Na zázemí bytu se často šetří, důvodem je snaha o vytvoření co největších obytných místností. „Paradoxem je, že laici se často domnívají, že například šatna je zbytečný luxus, který nevyužijí a radši si obytný prostor zastavějí skříněmi, než by vyčlenily na odkládání svršku jednu část bytu, ideálně samostatnou místnost,“ říká Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah.

 

Mýtus č.4: Hezké věci jsou zárukou hezkého interiéru
Většina lidí se bohužel domnívá, že pořízením drahých designových prvků do interiéru nemohou udělat chybu a výsledkem bude stejně krásný a vkusný interiér. Atraktivita jednotlivých interiérových prvků nezaručuje, že celý interiér bude nakonec působit harmonicky. „Nejdůležitější je, jak spolu jednotlivé části interiéru ladí barevně, materiálem a stylem jako celek, pokud jsou tyto v disharmonii, interiéru designové doplňky nepomohou, spíš ještě více uškodí,“ upozorňuje architekt.

 

Mýtus č.5: Malá koupelna stačí, velká je luxus
Častou opakující se chybou pocházející také z éry bydlení v panelových domech je poddimenzování hygienického zázemí. Přitom hygienické zázemí určuje standard bytu a to i s finančního hlediska, vyplatí se tedy i jako investice. „Na druhou stranu neznamená čím větší, tím lepší. Předimenzované místnosti, často působí neútulně, neosobně a chladně. Velikost místnosti by měla odpovídat jejímu využití a aktivitám s tím spojenými, tak aby pohyb a provoz v těchto místnostech byl příjemný, zejména jedná-li se o hygienu,“ uzavírá architekt Petr Reksoprodjo.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

 

 

Mýty a prohřešky českých interiérů