Jak a kam ukládat víno

Rubrika: Interiér

Ať míváme doma jen pár lahví vína, či několik desítek, nebo dokonce uvažujeme o jeho archivaci, potřebujeme ho někam vhodně uložit.

Způsob, jakým s vínem zacházíme po nákupu a jak jej uložíme, může dost výrazně ovlivnit jeho chuť. Současným trendem je pít spíše takzvaná mladá vína. Ne vždy je ovšem konzumujeme hned, jak je přineseme domů. Bílá vína můžeme za ideálních podmínek skladovat zhruba půl roku, červená rok. Měli bychom při tom dodržet několik podmínek.

Vlhkost vzduchu a teplota

Důležitá je vlhkost vzduchu – neměla by klesnout pod 60 %, ideální je mezi 65 až 80 %. Při nízké vlhkosti dochází k vysychání zátky a tím k odpařování vína a také k jeho oxidaci vzduchem, při vyšší vlhkosti hrozí vznik plísní. Pro regulaci vlhkosti je dobré, aby prostory pro skladování vína byly dobře větratelné.
Ideální teplota pro skladování bílého a růžového vína je mezi osmi a jedenácti stupni, pro červené mezi dvanácti a patnácti stupni. Nevadí tolik o něco nižší nebo vyšší teplota, horší je její časté kolísání.

Světlo a pachy

Víno by se mělo skladovat ve tmě, ovšem více než stálé mírné světlo škodí časté střídání světla a tmy. Skladovací prostor by měl osvětlovat slabší zdroj. Nejvíce vínu vadí přímé sluneční světlo, které ho navíc ohřívá.
Rizikem pro vína jsou různé pachy, například ze zeleniny nebo chemikálií, zvláště těch s agresivními vůněmi. Po delší době se dostanou přes záklopku a korek až do vína.

Poloha lahve

Položit nebo postavit? Záleží na době skladování a především na uzávěru lahve. Při uchování po dobu několika týdnů mohou lahve bez ohledu na typ uzávěru stát. Při delším uskladnění lahve s korkovým uzávěrem pokládáme do vodorovné polohy, aby byla zátka zvlhčována vínem, což zabraňuje jejímu vysychání.
Šumivá vína, díky tlaku v lahvi, lze skladovat nastojato. Stejně tak lahve uzavřené plastovým, šroubovacím nebo skleněným uzávěrem, u nichž nemá co vysychat.
Víno by mělo být v klidu. S lahvemi manipulujeme jen v nutných případech, neotáčíme je ani nepřerovnáváme, neukládáme je do míst s drobnými otřesy. Jinak víno ztrácí svůj charakteristický buket.

Podmínky jako ve sklípku

Ideální podmínky pro uchovávání vína – zvláště pro dlouhodobou archivaci kvalitních vín – nabízí dobrý sklep. Ale ne každý má to štěstí, že ho vlastní. Nahradit ho mohou domácí vinotéky nebo temperované boxy na víno, které poskytují optimální podmínky pro skladování vína. Regulují vlhkost a teplotu, některé mají několik teplotních pásem – od 6 do 8 °C pro sekty až po 16 až 18 °C pro těžší červená vína. Lahve jsou tak připraveny k okamžitému podávání. Musíme ovšem počítat nejen s pořizovacími náklady, ale také s náklady na provoz.

A co nábytek?

Nemáme-li vhodný sklep ani vinotéku, pořídíme si pro víno speciální nábytek. Ten postavíme na místo, které nabízí co nejoptimálnější podmínky pro jeho uchování, jako je chladná chodba, spíž a podobně. Uzavřené skříně mohou být v osvětlených prostorech, otevřené regály v tmavé místnosti.
Obchody nabízejí atraktivní nábytek pro uložení vína, který se dobře vyjímá v obytných místnostech, ale nebrání přístupu světla. V něm bychom neměli mít lahve s vínem po delší dobu, měli bychom je sem umístit jen nakrátko, když počítáme s jejich brzkou konzumací.
Při servírování vína na stůl můžeme použít i zajímavé stojánky na lahve.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: VĚRA KŘEHÁČKOVÁ, ZDENĚK ROLLER, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Jak a kam ukládat víno

Jak a kam ukládat víno