Dřevo v koupelně

Ačkoliv v koupelně kvůli praktičnosti většinou dostávají přednost materiály jako keramika či kámen, jen stěží mohou nahradit unikátní vlastnosti, jimiž dřevo dokáže propůjčit útulnost jakémukoliv prostoru.

A právě o vytvoření příjemného prostředí k odpočinku a relaxaci jde v koupelnách čím dál tím častěji, a tak mnohé místnosti očisty připomínají spíš domácí lázně. Dřevo lze přitom v koupelně použít poměrně rozmanitým způsobem. Kromě podlah, obkladů stěn či nábytku existují dokonce dřevěné vany a umyvadla.

dubové umyvadlo

Dubové umyvadlo bude vyžadovat pravidelnou péči (Foto: w-craft.cz)

Pozor na vlhkost

Zvýšená vlhkost, která s používáním koupelny přirozeně souvisí, však pochopitelně klade daleko větší nároky na výběr i údržbu dřevěných prvků. Kvalitní odvětrání, ať už dostatečně výkonným ventilátorem, nebo ještě lépe oknem, je už v současných koupelnách většinou samozřejmost. U těch, v nichž je ve větší míře použito dřevo, je pak opravdovou nutností.

Dále je důležité pamatovat na to, že většině dřevin nikterak neprospívá déletrvající kontakt s vodou. Takže zatímco pár kapek na správně ošetřené dřevěné desce pod umyvadlem nijak zvlášť neškodí, voda zatékající za dřevěný obklad či pod podlahu z prken může zadělat na pořádný problém.

dřevo v koupelně

Vrstva laku chrání truhlářskou hoblici před kapkami vody. Foto: Vladimír Hájek

Hodí se do koupelny všechny dřeviny?

V zásadě jde o to, o jak exponovanou součást koupelnového vybavení půjde. Na řadu prvků, které nejsou v bezprostředním kontaktu s vodou, lze celkem bez obav použít i tuzemské měkké dřeviny. Ve vlhkém prostředí nebo přímo v kontaktu s vodou však daleko lépe obstojí tvrdé dřeviny. Z těch tuzemských je to především dub, jasan nebo akát. Z exotických má přirozenou zvýšenou odolnost vůči vlhkosti například teak, wenge, mahagon, bambus nebo merbau.

exotické dřeviny v koupelně

Exotické dřeviny působí zajímavě, ať už je použijeme jakkoliv. Foto: Shutterstock

Správná péče je alfa a omega

Při ošetření dřeva v koupelně se můžeme vydat dvěma směry. Tím prvním je ošetření povrchu vrstvou laku či tenkovrstvé lazury. Ty na povrchu dřeva vytvoří nepropustný film, který zabrání vodě, aby se dostala dovnitř. Údržba je pak snadná, při znečištění dřevo stačí otřít hadříkem a chránit před oděrkami. Během úklidu se vyhněte abrazivním čisticím prostředkům a agresivním chemikáliím, které by degradaci ochranné vrstvy zbytečně urychlily. Pokud časem dojde k poškození laku, oděrkám a prasklinám, je třeba je přebrousit a opět obnovit.

dřevěná deska pod umyvadlem

Masivní dřevo zútulní jakýkoliv prostor. Foto: Shutterstock

koupelna ve srubu

Ve srubech a jiných dřevostavbách je třeba nejexponovanější místa chránit keramickým obkladem. Foto: Shutterstock

Další možností je ošetření dřeva vhodným olejem či voskem. Na trhu jich je dnes celá řada. Vlhkost zůstane na povrchu, oproti laku je jejich vrstva prodyšná. Tento způsob ošetření je vhodnější pro exotické dřeviny, které si s působením vlhkosti lépe poradí. I tak je však potřeba je čas od času obnovovat, neboť se účinnost olejů a vosků postupně snižuje. Méně vhodné je použití olejů na plochy intenzivně vystavené odstřikující vodě, neboť by se na dřevěném povrchu mohly vytvořit nevzhledné mapy. Omezit bychom měli i používání odmašťujících čisticích prostředků.

mozaika ze dřeva

Mozaika ze dřeva je oproti keramické poměrně neobvyklá. Foto: Shutterstock

Vypadá to jako dřevo, ale není to dřevo

Koupelny v přírodním vzhledu jsou už několik let dominantním trendem a přizpůsobila se tomu i nabídka keramických obkladů zdařilým napodobováním dekoru dřeva. Oblíbené keramické obklady jsou mnohdy zpracovány tak, že je rozdíl na pohled nepatrný, se zvláštní péčí si ale nebudete muset lámat hlavu. Všechny přednosti dřeva sice vynahradit neumí, po vizuální stránce to je ale pro mnohé přijatelný kompromis.

Dobrá rada

bambusový dávkovač mýdla

Bambus kontakt s vodou snáší poměrně dobře. Foto: Shutterstock

Chcete-li si v koupelně dopřát přírodní vzhled dřeva bez napodobenin, ale máte obavy z péče, kterou bude vyžadovat, na velké plochy sáhněte po méně náročných materiálech a přírodní dřevo nechte vyniknout jen na menších doplňcích. Poličky, háčky, rám zrcadla, dózy nebo třeba dřevěná rohož přinesou překvapivě velký efekt.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Shutterstock a se svolením firmy W-craft

Dřevo v koupelně