Přívětivá hlína

Hliněné omítky patří do chat a chalup stejně jako staré dřevěné trámy a kamenné zdivo. Hlína navíc v interiéru vytváří příznivé tepelné a vlhkostní mikroklima. Omítka je navíc pěkná na pohled.

Hliněná omítka reaguje na vzdušnou vlhkost v místnosti. Přebytečnou vlhkost pohltí, pokud je vzduch příliš suchý, omítka ji do prostoru zase vrátí. Materiál krásně drží na nepálených cihlách, lze jej ovšem použít na všechny druhy zdiva, jen jejich povrch musíte předem upravit.

Jak získat hliněnou omítku

Buďto ji můžete koupit u několika tuzemských výrobců, kteří nabízejí také barevné odstíny a pigmenty. Prodávají se pytle po 25 a 40 kg, nebo tzv. big bag. Hliněná omítka obsahuje jíl, písek a případně další příměsi jako řezanku či bylinky, pigmenty apod. Vláknité příměsi mají zpevňující funkci, ale dá se s nimi také výtvarně pracovat. Připravená směs se pak nanáší na navlhčený podklad.

Nebo si ji vyrobíte sami, pokud získáte dostatek kvalitní hlíny s jílem, kterou nakopete, přesejete na požadovanou zrnitost a pak přidáváte písek, který často tvoří až dvě třetiny směsi. Šikovní laici, kteří si chtějí tuto omítku zhotovit svépomocí, by se měli o možnostech hliněných omítek a o procesu jejich nanášení nejprve podrobně informovat v odborné literatuře, na internetu nebo dát na reference zkušených stavebníků.


VÍTE, ŽE:
Tento materiál se dnes objevuje především v alternativním bydlení, které využívá přírodní materiály. Je určen nejen pro zdění a omítání nepálených stavebních prvků, ale i klasických stavebních materiálů.

Nepálené stavební prvky se používají jako vnitřní zdivo dřevostaveb a také pro výstavbu pecí a kamen.

Uplatní se i na vnitřní příčkové a akumulační zdivo v kombinaci s klasickým obvodovým zdivem.

Hliněné omítky jsou určeny do vnitřních prostor nebo do venkovních míst, chráněných před povětrnostními vlivy.

 

 

 


Hliněné omítky do chalupy patří. Skvěle ladí s trámy a dřevěnými podlahami (Kährs)

 


Do hliněné omítky, použité v krytém venkovním posezení, je přimícháno i semeno trávy ostřice, které dělá zajímavý dekor a strukturu (Anglická sezóna)

 


Sgrafito olivovníku v hliněné omítce za jídelním stolem. Realizace Ing. arch. Kateřina Šmardová

 


Interiéru s převahou světlého dřeva sluší hliněná sytě zelená omítka. Realizace omítek Aleš Dorazil

 


Okrová hliněná omítka ladí s textilem a doplňky v červenohnědé barvě (DelʹArt)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Kateřina Šmardová a archiv firem

Přívětivá hlína