Vyšperkovaná světnice

Přijměte pozvání do jedné horské roubenky. Stojí tu sice teprve pár let, ale její majitelé dokázali ve velké světnici vykouzlit díky svým nápadům a šikovnosti správnou chalupářskou atmosféru.

Důležitý není jen vhodný stylový nábytek, ale především doplňky – záclonky na oknech, polštářky, vyšívaný ručník, nádobí po babičce, stahovací lampy a další drobnosti.

Abyste dosáhli podobného efektu, nemusíte nakupovat drahé starožitnosti ani navštěvovat obchody se stylovými doplňky. Často dosáhnete víc dobrým nápadem a vtipným využitím starých věcí, i když pro úplně jiný účel, než byl ten původní. Navíc, pokud jsou tyto poklady rodinným majetkem, budou vám připomínat vaše předky.

Středobodem chalupářské světnice jsou kachlová kamna

Hodí se nádobí, medvídek i valcha

Vděčnými předměty je tradičně již nepoužívané nádobí a kuchyňské náčiní, odložené hračky z našeho dětství, ale i předměty, které sloužily v hospodářství nebo při řemeslné výrobě. Mohou být jen hezkou dekorací, ale některé dostanou i novou roli. Z čajové konvičky se stane váza, smaltovaný hrnec se promění v květináč, do dřevěné máselnice-tlučky můžeme odkládat deštníky.

Na stěnách může být dekorací i staré hospodářské náčiní

 

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Světnice a kachlová kamna:

Kachlový sporák, dominanta tradiční kuchyně

Tradiční světnice

Textil ve světnici

Kachlová kamna

________________________________________________________________________

 

Bez textilu to není ono

Záclonky, závěsy, ubrusy, sedáky na židle, polštářky, pytlíky na sušené bylinky a houby, vyšívané kuchařky… Bez textilu se to v chalupě prostě neobejde. Takže kdo vládne jehlou a nití a má navíc k dispozici šicí stroj, má vyhráno. Bavlněných látek je na výběr dost, stačí hezky kombinovat – proužek s kostičkou, puntík s kytičkami.

Moderní technika je schovaná za dvířky, parádu tu dělá staré nádobí

Kam schovat techniku

Aby moderní elektropřístroje nenarušovaly chalupářský styl, je dobré je někam „uklidit“. Ty kuchyňské schováme za dvířka kuchyňské linky, chladničku třeba do dobové skříně. Televizní obrazovka může odpočívat za dvířky knihovny nebo v nízké skříňce, z níž se pomocí speciální konstrukce vysune nahoru.

Zajímavou ozdobou nad kamny jsou letité příbory upevněné ve starém drátěném příborníku


Střídmá barevnost

Chcete-li světnici vyzdobit větším množstvím doplňků a vyhnout se při tom dojmu přeplácanosti, zvolte pro ně jednu barevnost, například modrou nebo modro-bílou. Tím dosáhnete vyváženého vzhledu.

S chalupářským stylem ladí polštáře a sedáky šité technikou patchworku


Svítidla, kam se podíváš

Vedle funkčních svítidel v kuchyni, nad jídelním stolem a u čtecího křesla nezapomeňte na náladová světýlka a nasvícení zajímavých předmětů. Velká kouzla se dají provádět i s vánočním osvětlením a podobnými svítícími řetězy.

Rozlehlá světnice s kuchyňským, jídelním a odpočinkovým koutem nabízí spoustu prostoru pro dekorace. Využijeme staré nádobí, předměty z hospodářství i hračky

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek

Vyšperkovaná světnice