Vysává, myje, čistí párou

Na běžnou údržbu podlah je praktický vysavač, který si poradí s prachem a kousky pevných nečistot. Větší znečištění a zaschlé skvrny ale vyžadují úklid mokrou cestou. Na to existují různé šikovné přístroje.

V obchodech je najdete pod názvy elektrický nebo čisticí mop, podlahová myčka, parní čistič, parní nebo víceúčelový vysavač, některé jen pod označením tyčový vysavač. Jsou elektrické šňůrové nebo akumulátorové s Li-Ion baterií.

Co všechno dokážou

Některé přístroje umí vytírat, jiné čistit párou, další mají několik funkcí – současně vysávají (suché a někdy i mokré nečistoty) a vytírají, ale lze je použít i jen jako vysavač. A konečně ty nejvýkonnější vysávají a čistí párou, buď najednou, nebo je možné využít jen vysávání nebo jen páru. K některým patří bohaté příslušenství v podobě různých hubic, kartáčů a trysek na čištění nejrůznějších povrchů v domácnosti jako čalounění, nábytek, sklo, keramické obklady, varné plochy, odstraní i zvířecí srst z textilu, kobercový kluzák umožní čistit vodou a párou koberce. Někdy je možné použít přístroj i jako ruční vysavač.

Parní vysavač Kärcher SV 7 je multifunkčním přístrojem s bohatým příslušenstvím, napařuje, vysává a suší v jednom kroku, má pětistupňovou regulaci množství páry. 17 290 Kč (Kärcher)

Parní vysavač Kärcher SV 7 je multifunkčním přístrojem s bohatým příslušenstvím, napařuje, vysává a suší v jednom kroku, má pětistupňovou regulaci množství páry. 17 290 Kč (Foto: Kärcher)

Elektrické mopy na mokrý úklid

Mop má dva rotující válce, které jsou zvlhčovány čistou vodou a špinavá je shromažďována v druhé nádrži. Před mokrým úklidem je ale třeba zamést nebo vysát prach a volné nečistoty.

Aku podlahová myčka FC7 Cordless má čtyři čisticí válce s protiběžným otáčením, které efektivně čistí suché i mokré nečistoty, rychlost otáčení lze nastavit. 12 990 Kč (Kärcher)

Aku podlahová myčka FC7 Cordless má čtyři čisticí válce s protiběžným otáčením, které efektivně čistí suché i mokré nečistoty, rychlost otáčení lze nastavit. 12 990 Kč (Foto: Kärcher)

Akumulátorový čisticí mop EWM 2 na vytírání podlah. 4 990 Kč (Kärcher)

Akumulátorový čisticí mop EWM 2 na vytírání podlah. 4 990 Kč (Foto: Kärcher)

Parní čističe

Pára hygienicky a bez chemie čistí povrchy, s vysokou účinností zabíjí i viry a bakterie, rozpustí i odolnou a zaschlou špínu. Pára se vytvoří během desítek sekund až několika minut, její množství lze regulovat. Při nasazení kobercového kluzáku kolem čisticí utěrky lze ošetřit i koberce. S vhodným příslušenstvím si poradí se zašlými spárami obkladů, se sporákem apod. Prach a volné nečistoty ale předem odstraníme.

U parního mopu SC 3 Upright EasyFix lze nastavit tři různé stupně páry. 4 290 Kč (Kärcher)

U parního mopu SC 3 Upright EasyFix lze nastavit tři různé stupně páry. 4 290 Kč (Foto: Kärcher)

Výkonný parní čistič na podlahy SC 5 EasyFix Premium lze díky různým nástavcům použít i jako ruční čistič. 13 290 Kč (Kärcher)

Výkonný parní čistič na podlahy SC 5 EasyFix Premium lze díky různým nástavcům použít i jako ruční čistič. 13 290 Kč (Foto: Kärcher)

Parní mop Vileda Steam Mop má praktický tvar pro úklid v rozích. 2 156 Kč (MALL.cz)

Parní mop Vileda Steam Mop má praktický tvar pro úklid v rozích. 2 156 Kč (Foto: MALL)

Podlahové myčky

Myčky vysávají nečistoty a vytírají rozlité tekutiny a zaschlou špínu v jednom kroku. Čisticí válce z mikrovlákna nebo mopovací polštářek zvlhčované čistou vodou zachycují nepořádek, špinavá voda je odsávána do druhé nádrže. Podlaha je suchá do dvou minut. Podlahovou myčku lze použít i jako klasický vysavač.

K tyčovému vysavači Sencor SVC 0825 lze připojit buď hubici pro suché nebo mokré vysávání, nebo hubici Aqua8 na mokré čištění a vysávání tekutých nečistot. Praktická je sklopná trubice. 11 999 Kč (Sencor)

K tyčovému vysavači Sencor SVC 0825 lze připojit buď hubici pro suché nebo mokré vysávání, nebo hubici Aqua8 na mokré čištění a vysávání tekutých nečistot. Praktická je sklopná trubice. 11 999 Kč (Foto: Sencor)

Akumulátorový vysavač Philips 8000 Aqua Plus 3 v 1 vysává a myje současně i zvlášť, lze použít i jako ruční vysavač, má různé příslušenství. 16 999 Kč (Philips)

Akumulátorový vysavač Philips 8000 Aqua Plus 3 v 1 vysává a myje současně i zvlášť, lze použít i jako ruční vysavač, má různé příslušenství. 16 999 Kč (Foto: Philips)

Elektrický mop a vysavač Vileda Jet Clean podlahu vysaje, vytře a vysuší. 4 999 Kč (MALL.cz)

Elektrický mop a vysavač Vileda Jet Clean podlahu vysaje, vytře a vysuší. 4 999 Kč Foto: (MALL)

Parní vysavače

Vysávají a současně intenzivně čistí podlahu horkou párou, případně ji i suší. Mají několikastupňovou regulaci množství páry, lišit se mohou v tlaku páry i v době zahřívání. Vysávání a páru lze použít i samostatně. Mají speciální nástavce a další příslušenství.

Parní vysavač Rowenta Clean & Steam Revolution RY7777WH vysává a současně čistí párou nejen tvrdé podlahy, ale speciální nástavec Ultra Glider je určen i na koberce. Přístroj funguje i jen jako vysavač. 4 999 Kč (Rowenta)

Parní vysavač Rowenta Clean & Steam Revolution RY7777WH vysává a současně čistí párou nejen tvrdé podlahy, ale speciální nástavec Ultra Glider je určen i na koberce. Přístroj funguje i jen jako vysavač. 4 999 Kč (Foto: Rowenta)

Tyčový vysavač Hoover s funkcí vysávání a parního čištění – společně nebo zvlášť – disponuje širokým příslušenstvím na úklid celé domácnosti. 4 573 Kč (MALL.cz)

Tyčový vysavač Hoover s funkcí vysávání a parního čištění – společně nebo zvlášť – disponuje širokým příslušenstvím na úklid celé domácnosti. 4 573 Kč (Foto: MALL)

Podle čeho vybírat

Výběr přizpůsobte tomu, jaké podlahy a povrchy chcete umýt. Je dobré vědět, jaký objem má nádržka na prach, na čistou a špinavou vodu, za jak dlouho se nahřeje pára, jaká je provozní doba akumulátorových spotřebičů a jak velkou plochu uklidí, zda je možná regulace vody na čištění, páry, rychlosti otáčení čisticích válců. Výhodou je i signál stavu vody v nádržích a stavu baterie, možnost rezervní baterie, podlahová hlava s osvětlením. Důležité je i to, jak snadno se s přístrojem manipuluje, zda se dostane pod nábytek, jak je těžký, délka kabelu.

Mokrý úklid

Vodou a párou lze čistit všechny tvrdé podlahy: dlažbu, PVC, vinyl, dřevo, laminát a parkety s uzavřenými spárami. Pára ale není vhodná na olejovanou a voskovanou podlahu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Phillips, MALL, Rowenta, Sencor, Kärcher

Vysává, myje, čistí párou