Vyřezávané úly

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Včely nepotřebují denní dohled, proto je můžeme chovat i na zahradách chat a chalup. A tady jim můžeme dopřát stylové bydlení.

Je to zvláštní, ale včely trefí domů, i když stojí jeden úl vedle druhého a všechny jsou stejné. Dokonce ani odlišná barva česna na jejich orientační smysl nemá vliv. Včely mají v hlavičkách svůj domov zakódován podle polohy slunce, pamatují si polohu česna vůči ostatním orientačním výškovým bodům. Pokud jim v noci úl přestěhujete, další den sice nejprve zmateně létají, ale to proto, aby si polohu svého domova vůči okolí důkladně „vyměřily“. A pak už zase neomylně nalétávají ke správnému včelímu vchodu.

Rozhodnete-li se ubytovat svůj roj v klátovém úlu, vezměte v úvahu několik ryze praktických připomínek. Nejprve výhody: vyřezávaný nebo malovaný úl je bez diskuse krásným solitérem zahrady a lze ho rychle přestěhovat. Nevýhodou je, že budete vždy pracovat pod širým nebem bez ohledu na počasí a také že si všechno náčiní a pomůcky musíte pokaždé přinést, zatímco ve včelíně budou stále při ruce. Pokud se ale staráte o pár včelstev, abyste měli med jen pro vlastní domácnost, krásné včelí bydlení za úvahu stojí.

Text Martina Lžičařová, foto autorka, Zdenûk Roller a Shutterstock

Vyřezávané úly

Vyřezávané úly