Geotextilie a fólie

Rubrika: Zahrada

Geotextilie a fólie mají v zahradě široké uplatnění. Usnadní její údržbu, zlepší péči o rostliny.

Teprve na geotextilii AquaSafeTM přijde jezírková fólie

Tyto materiály mají mnoho podob, používají se například ve stavebnictví, při velkých terénních úpravách i na zahradách při pěstování rostlin.

Co je geotextilie

Geotextilie jsou tkané, pletené či netkané textilie, vyrobené z vysoce kvalitního polypropylenu (PP) a polyesteru (PES). Jsou odolné vůči plísním a bakteriím, snášejí jak alkalické, tak kyselé prostředí, odolávají obvyklým rozpouštědlům. Pokud jsou vystaveny slunci, podléhají po určité době degradaci vlivem UV záření.

Geotextilie RootSealTM vymezuje prostor pro růst kořenů

Podle určení rozlišujeme několik základních typů geotextilií: separační (zamezuje promíchání rozdílných vrstev s odlišnými funkcemi, mezi kterými je uložena), ochranná (chrání hydroizolační vrstvu), filtrační (omezuje vyplavování částic jedné sypké vrstvy do jiné při průtoku vody, ale nezabraňuje pohybu vody), zpevňovací (umožňuje stabilizaci zemního tělesa nebo podloží staveb), drenážní (odvádí vodu z povrchu podloží a umožňuje ve své rovině odvádět vodu ze svého okolí).

Mají barvu bílou, černou, někdy zelenou či barevnou melanž. V obchodě je najdeme pod různými obchodními názvy, jimiž výrobci označují geotextilie podle konkrétního určení. Vyrábějí se v různých šířích a gramážích, prodávají se jako metráž, balíčky i role.

Geotextilie na záhonech

Pro zahradnické a zahrádkářské účely se používají především netkané textilie. Pokládají se na povrch země, nebo se ukládají do půdy. V čem nám mohou pomoci?

Geotextilie WeedSeal® od Fibertexu je vhodná pro záhony s výsadbou

Nejčastěji se používají na záhonech, kde zamezují růstu plevele. Díky tomu nemusíme užívat tolik herbicidů a dalších prostředků omezujících růst plevelů. Černá netkaná textilie zajišťuje snadný průnik vody do půdy rovnoměrně po celém povrchu, snižuje odpařování vody, a tak udržuje půdu vlhkou i během suchých období, zabraňuje jejímu přehřívání. Chrání půdu před erozí. Umožňuje přístup vody a vzduchu.

Geotextilií také můžeme oddělit kvalitní zeminu navezenou na záhony od ostatní půdy, voda přitom může volně proudit, aniž by se zeminy promísily.

Zpevnění svahů

Geotextilie jsou vhodné i na zpevnění svahů, skalek a jiných terénních úprav, protože zabraňují splavování zeminy i vyseté trávy a rostlin. Na svahy, které nejsou ohroženy proudící vodou, tedy na tzv. vzdušné svahy, můžeme použít i přírodní jutovou textilii. Juta snadno kopíruje i členitý povrch půdy, nenadzvedne ji vítr, voda ani rostoucí tráva. Absorbuje do vláken vodu a v suchých obdobích udržuje vlhkost půdy a odpařováním zlepšuje mikroklima v těsné blízkosti rostliny. Časem se juta přirozeně rozpadne.

Ochrana stavebních částí

Tam, kde by mohly časem kořeny stromů a keřů zničit chodníky, terasy nebo zasáhnout mezi v zemi uložené kabely a potrubí, zamezí geotextilie horizontálnímu růstu kořenů. Hodí se i pro dětské pískoviště, kde oddělí písek od zeminy, aby se nepromíchaly.

Při zavlažování hrnkových rostlin, když nejsme doma, pomůže AquaSorbTM

Chrání drenáže před zanášením zeminou, zpevní podloží pod dlažbou příjezdové cesty, chodníčků a terasy, zabrání vyjíždění kolejí a propadání dlažby. Zamezuje vzniku mravenišť.

Pozor na počasí

K ochraně před mrazem, větrem a sluncem, ale i hmyzem slouží bílá geotextilie, kterou rostliny jednoduše přikryjeme. Používá se na venkovních záhonech i ve sklenících. Odráží sluneční záření, tím zabraňuje přehřátí půdního substrátu, vytváří speciální mikroklima a podporuje růst rostlin. Chrání před vyzobáváním semen ptactvem.

Čím vyložit jezírka

Do vyhloubené jámy se pokládá nejprve geotextilie, aby ostré kameny a další předměty neprorazily jezírkovou fólii, která přijde na ni. Fólie má výbornou průtažnost, je přizpůsobivá členitosti podkladu a odolná proti prorůstání kořínků rostlin, brání ztrátám vody průsakem.

Fólie

Fólie je tenká, pružná a extrémně ohebná blána, vyrobená zpravidla z kovu či plastu. Fólie se užívají k různým účelům – na vyložení jezírek, ke stavbě zahradního skleníku či pařeniště, na ochranu před větrem, k přikrytí bazénu.

Fóliovníky

Kašírovaná fólie je určena pro použití na fóliovníky s životností minimálně 5 let. Oproti běžným fóliím má podstatně vyšší mechanickou pevnost, kterou zajišťuje výztužná mřížka. Tato fólie má prakticky nulovou navlhavost. Vzhledem ke složení ji lze běžně používat v rozmezí od -50 °C do +70 °C.

Solární fólie

Bublinková modrá fólie, která plave na hladině vody bublinkami dolů, se používá na zakrytí bazénů – ohřívá se pod ní voda, přes noc zamezuje teplotním ztrátám, chrání ji proti spadu nečistot, zabraňuje odpařování vody a bazénové chemie.

Čirá fólie

Jedná se o 100% čirou fólii z měkčeného transparentního PVC. Její výhodou je stoprocentní průhlednost. Používá se jako předělovací stěna na zahrady, na pergoly, zateplení balkónů atd. *

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: FIBERTEX

Geotextilie a fólie