Vybíráme květináč

Květináče Terracotta, různé vzory, 14 cm. (Butlers)

Ideální květináč poskytuje optimální podmínky vysazené rostlině a současně souzní se svým okolím. Hlavní slovo při tom mají vlastnosti použitého materiálu a design.

Pálená hlína

Díky poréznosti klasického neglazovaného terakotového květináče má ke kořenům přístup vzduch, voda ze substrátu se může pozvolna odpařovat. Venkovní či vnitřní glazura ochrání kořeny před chladem, ale zároveň tvoří neprodyšnou a nepropustnou vrstvu. Za nízkou mrazuvzdorností keramických květináčů stojí nasákavost materiálu, kdy následkem rozpínání zmrzlé vody praskají.

Plast

Výhodou květináče z kvalitního plastu je dobrá odolnost proti nárazu, mrazu a UV záření. Plusem je také lehkost květináče. Minusem je nepropustnost materiálu. Speciálně pro orchideje jsou určeny květináče z průhledného plastu.

Samozavlažovací plastový květináč Rozmarin na bylinky s otvorem pro snadné zalévání. Ø 11 cm. (Plastia)

Beton a umělý kámen

Květináče z těchto materiálů byly původně určeny výhradně pro exteriérové použití, jsou proto zcela mrazuvzdorné. Vzhledem k vyšší hmotnosti jsou velmi stabilní. Povrch betonových květináčů může být hladký nebo vymývaný, výsledný vzhled pak určuje hrubost a barevnost kameniva. Oblíbené jsou také dekory imitující dřevo. Umělý kámen umožňuje vytvořit i složité plastické vzory.

Víte, že…

  • Nemá-li květináč odtok, je třeba na dno umístit drenáž.
  • Více odtokových otvorů urychluje odplavování důležitých látek ze substrátu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Vybíráme květináč