Kalendář pro adventní dny

Do Vánoc zbývají čtyři týdny, začíná advent. A všechny holky a kluky potěší adventní kalendář ukrývající malinká překvapení -čokoládičku nebo jinou cukrovinku.

Adventní kalendář je sice mnohem mladší než vánoční stromeček, ke svátkům už ale pevně patří. Prvně se objevil v roce 1851. Ještě neměl otevírací okénka, ale rozhodně zaujal. S vystřihovacím kalendářem s názvem „V zemi Ježíškově“ přišel mnichovský tiskař Gerhard Lang v roce 1908. V dalších letech kalendář inovoval – na tvrdém papíře byly zobrazeny vesnice nebo města a za otevíracími okénky domů se schovávaly obrázky, veršíky nebo citace z bible. Adventní kalendář brzy slavil úspěch po celém světě.

Doba adventu je spjata se čtyřmi svíčkami, které se zapalují vždy v neděli

Co se skrývá za dvířky?

Dnes je určen hlavně dětem. Za čtyřiadvaceti okénky se obvykle skrývá nějaký pamlsek, který má zkrátit dobu blížící se ke Štědrému dnu. Různé varianty kalendářů nabízejí hlavně výrobci čokolád, ale adventní kalendář si můžete vyrobit i sami. Nezáleží na jeho podobě, důležitý je počet „dárečků“, které mají pokrýt všechny prosincové dny až do Štědrého dne.
Jednou variantou jsou textilní pytlíčky nebo papírové sáčky, které můžeme přivázat či přichytit kolíčky ke šňůře jako girlandu. Rychle si poradíme i s krabičkami od sirek, které polepíme pestrobarevnými papíry a jednou stranou lepidlem přichytíme na podložku. Podobně můžeme použít i další typy papírových krabiček nebo i ruliček od toaletního papíru. Ty opatříme víčky.

Kupované čokolády nahradí upečené a hezky nazdobené perníčky

Papír, textil a lepidlo

K výhodám krabiček patří snadné připevnění pomocí lepidla k nějaké pevné podložce. Ta může být vodorovná i svislá. Krabičky můžeme rovnat do pravidelného obdélníku nebo z nich vystavět například tvar stromečku. Kromě papíru je polepujeme i textilem nebo je sjednotíme nátěrem. Zajímavého efektu se dá dosáhnout při použití tabulové barvy. Na ni se totiž dá psát křídou.

Do papírových domečků se vejde ledasjaké překvapení…

Trvalý kalendář získáme, pustíme-li se do výroby dřevěné skříňky. Pak si můžeme vyhrát nejen s ozdobným označením dvířek, ale skříňku můžeme i nasvítit.

V balíčcích by měly být nachystány jen malé pozornosti


Krásný začátek

Adventní kalendáře začínají prvním prosincovým dnem, ale často bývají i dárkem od Mikuláše, takže pátého začne nadílka pětinásobným přídělem čokolády. A to se dětem líbí!

Adventní kalendář může mít podobu čtyřiadvaceti sáčků, do nichž ukryjete nějaký dáreček

Tip

Rádi připravujete svým milým překvapení? Zatímco dětem jednotlivé šuplíčky naplníte bonbony, perníčky, čokoládou, sušeným ovocem a oříšky, dospělé potěší i jiné drobnosti: různé sáčky čajů, malá mýdla, dárkové lahvičky s alkoholem, želé do vany, minikosmetika, brož, přívěsek na klíče, svíčky, vůně do auta…

Papírové sáčky s obrázky domečků z tabulové barvy se snadno skladují a uchovávají na další rok (Fler, Ahoj-2012)

Kalendář z kartonu vypadá jako vysoký dům s mnoha okny (Fler, Unlimited Design)

Text: Martina Lžičařová
Foto: Fler, Flowerpress a Shutterstock

Kalendář pro adventní dny