Domečky pro pomocníky

Rubrika: Zahrada

Keramický čmelín v podobě starého úlu

Některý hmyz a drobné živočichy bychom si měli na zahradě hýčkat, protože jsou pro nás velkými pomocníky. Aby se u nás usadili natrvalo, umístíme pro ně na pozemku vhodné domečky.

Včely samotářky a čmeláci jsou nezbytní pro opylování květin, ovoce i zeleniny. Čmeláci umí opylovat i rostliny s dlouhými úzkými kalichy, do kterých včely nedosáhnou, a na rozdíl od včel vylétají i za chladného počasí. Berušky a zlatoočka hubí mšice, ježci se živí slimáky, červy a brouky, žáby zas jedí komáry, jejich larvy a hmyz. A protože přirozených úkrytů pro hnízdění a zimování ubývá, měli bychom se o ně postarat sami.

Vhodné domečky pro hmyz a další živočichy můžeme vyrobit nebo koupit. Včelky samotářky se rády usazují ve škvírách a úzkých hlubokých otvorech. Vhodné jsou proto hranoly nebo polena dřeva s vyvrtanými úzkými otvory nebo svazky různě silných suchých dutých stébel, vložených do pevného nepromokavého obalu. Berušky a zlatoočka uvítají prostory, vyplněné suchou trávou (zlatoočka) nebo kůrou (berušky a ostatní hmyz). Tyto domečky většinou zavěšujeme na větev stromu, na venkovní trám nebo je umísťujeme na vyšší špalek a podobně. Natočíme je tak, aby vletové otvory byly chráněny před větrem a přímým deštěm.

Domek pro berušky a zlatoočka s pohledovými okénky

Čmeláci potřebují trochu jiná útočiště, vyrábějí se pro ně speciální dřevěné i keramické čmelíny. Umísťujeme je do polostínu, ne na přímé slunce. Vhodné je postavit čmelín na špalek natřený odpuzovačem mravenců (bez insekticidů). Do poloviny ho vyplníme mechem či krátkou suchou trávou.

Domečky pro hmyz slouží především pro jeho hnízdění a vyvedení nového potomstva, na zahradě by měly proto stát určitě hned začátkem jara. Ale někdy mohou být domečky využívány i přes zimu. Nesmíme být ovšem zklamaní, jestliže náš domeček nebude ihned obydlen. Například včelám a čmelákům musí zahrada poskytnout také dost potravy – od jara do podzimu by na ní mělo něco kvést. Na anglickém trávníku s tújemi by se včely a čmeláci neuživili.

Domov pro ježky a jiné savce má kovovou konstrukci a vodě odolnou střechu, vchodový tunel chrání před predátory

Některé domečky mají i pohledová okénka, kterými můžeme pozorovat život uvnitř. To bude zajímavé především pro děti.

Ježek potřebuje útočiště hlavně přes zimu, aby ji měl kde prospat. Vyhovuje mu kupa chroští, suchého listí zakrytého větvemi a podobně. Ale můžeme mu koupit domeček hotový, stejně jako pro žáby.

Podrobnější informace o domečcích pro hmyz a živočichy a o tom, jak je instalovat, najdete na www.zelenadomacnost.com. Zajímavosti o čmelácích a čmelínech se dočtete na www.bio-info.cz/zijte-bio/cmelaci-znamiineznami-jak-je-prilakat-na-nasi-zahradu.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ZELENÁ DOMÁCNOST

Domečky pro pomocníky