Co možná nevíte o záchodu

Rubrika: Interiér

Existenci některých věcí v životě už bereme jako naprostou samozřejmost. Ale často toho o ní moc nevíme. Například takový záchod…

 

 

Hygiena ve středověku
Ve středověkých hradech měly suché záchody podobu výklenku, ze kterého padaly exkrementy přímo do hradního příkopu. Kanalizace neexistovala, takže se rychle šířil zápach i nemoci. Výklenkům se říkalo „prevéty“, česká lidová tvořivost jim ale brzy přisoudila označení „výsernice“.

 

První moderní toaleta
První moderní splachovací záchod vynalezl už v roce 1597 Angličan John Harrington! Jeho vystavěním v domě zaujal kmotru královnu Alžbětu I. natolik, že jej nechala zbudovat i ve svém paláci. V Anglii se proto dodnes splachovacímu záchodu slangově přezdívá „john“.

 

 

Proč WC
Zkratka pro splachovací záchod neboli WC pochází z anglického slovního spojení „water closet“ (doslova přeložené je to „vodní skříň“ nebo „vodní komůrka“).

 

Toaletní papír
Toaletní papír vymysleli Číňané už v 6. století našeho letopočtu. Západní civilizace nicméně čínský zlepšovák nejprve odsoudila. Nechápala, že Číňané se po vykonání potřeby nemyjí vodou, ale pouze utírají papírem.

 

I záchody mají svůj den
Mezinárodní den toalet připadá na 19. listopad. Slaví se od roku 2013, kdy jej na návrh World Toilet Organization schválilo Valné shromáždění OSN. Dnes už toaleta patří mezi standardní vybavení domácnosti, její úklid však bývá náročný. Pokud má být skutečně důkladný, vyžaduje systém. Tady je návod na úklid krok za krokem.

 

Záchodová mísa
Základem je kvalitní saponátový čistič s antibakteriálním účinkem. Zvedněte prkénko a čistič naneste po obvodu toaletní mísy tak, že jej budete nalévat pod okraj. Tímto postupem sám steče dolů. Nechte působit několik minut. Pak se za použití záchodové štětky zbavte nečistot v míse. Pozornost věnujte především špatně přístupnému límci toalety, kde se usazuje nejvíce bakterií.

 

 

Prkénko a záchodová štětka
Prkénko má mnoho záhybů, kde se uchycují nečistoty a bakterie, hlavně kolem pantů. Použijte malý čisticí kartáček, tím se dostanete do každého zákoutí a skuliny. Nezapomínejte, že i záchodovou štětku či kartáček je třeba zbavit nečistot. Využijte ten samý saponátový čistič smíchaný s vodou. Tímto roztokem pomůcky propláchněte a osprchujte horkou vodou. Čistou toaletu pak omyjte navlhčeným hadříkem a následně otřete suchým hadrem z mikrovlákna. Zpomalíte tím usazování nečistot a bakterií.

 

Prevence
Nakonec můžete dodat toaletě svěžest a vůni. Praktičtější než pevné vůně zavěšené v plastovém držáku na okraji mísy jsou vůně pevné nebo gelové, které se umísťují přímo na stěnu mísy, odkud je voda postupně spláchne. Použít můžete například 3in1 Point block Dr. Devil s bezdotykovým dávkováním, který mísu čistí a zároveň preventivně působí proti usazování vodního kamene.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SANITEC A ARCHIV

Co možná nevíte o záchodu