Vše, co jste chtěli vědět o koupacích sudech

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

V základní podobě je koupací sud velkou bedněnou nádobou opásanou kovovými obručemi. O teplou vodu v sudu se postarají kamna na dřevo, která jsou umístěna přímo v sudu za dřevěným roštem, ale mohou stát i samostatně mimo koupací prostor. Pokud chcete mít horkou lázeň bez práce, někteří výrobci nabízí i variantu plynového nebo elektrického ohřevu vody.
Sudy pak lze doplnit ještě bublinkovými či masážními tryskami a osvětlením, které dokáže umocnit zážitek z relaxační koupele.

Správná velikost

Sudy se vyrábí ve velikostech od 140 do 220 cm v průměru. Pro běžnou rodinu postačí sud o průměru 160 cm, větší velikosti jsou pak vhodné třeba ke komerčnímu využití. Nezapomeňte však, že čím větší je objem sudu, tím déle trvá ohřev vody.

Přírodní dřevo, nerez i plast

Poměrně zásadní otázkou při výběru sudu je, zda chceme sud čistě dřevěný, nebo doplněný o vnitřní omyvatelnou vrstvu. Obě varianty mají své příznivce i odpůrce, jde tedy spíše o otázku celkového postoje majitele a způsobu využití sudu. Celodřevěný sud nabízí především jedinečný pocit kontaktu se dřevem. Dřevo ale bohužel neustálým kontaktem s vodou trpí a údržba sudu je náročnější. Sudy lze ale vybavit i snáze omyvatelnou vložkou, která se vyrábí z nerezu, plastu nebo sklolaminátu. Zatímco nerezová vložka kopíruje tvar sudu, tvarované vložky vnitřek sudu o něco zmenší. V obou případech je ale vnitřek sudu dokonale omyvatelný a vyhoví vyšším hygienickým nárokům. Takto vyrobený sud je navíc možné tepelně izolovat, takže se voda kamny rychleji ohřeje a dochází k menším tepelným ztrátám. Životnost této varianty koupacího sudu je navíc nesrovnatelně delší.

Koupel ve vyhřátém sudu je příjemná i během zimních měsíců (Koupací sudy)

Celodřevěné sudy

Při výběru koupacího sudu, který nemá vnitřní plášť, byste měli věnovat dvojnásobnou pozornost především volbě kvalitního materiálu. Sudy jsou vyrobeny pouze z dřevěných dílů a ty při změně vlhkosti často „pracují“, takže může dojít k netěsnosti sudu a úniku vody. Dřevo vystavené neustálému působení vlhkosti se také může stát živnou půdou pro vznik řas, bakterií a plísní. Příliš mu neprospívají ani povětrnostními vlivy, kterým musí dřevo ve venkovních podmínkách odolávat, takže nároky na jeho trvanlivost jsou opravdu vysoké.
K výrobě sudů se často používá modřínové dřevo, poměrně běžně se ale setkáte i s tepelně upraveným smrkovým či borovicovým dřevem (tzv. thermowood), jehož vlastnosti se touto technologií zlepší a prodlouží se tím jeho životnost. I tak je ale u celodřevěných sudů největším problémem právě postupná degradace dřeva a náročnější údržba. Celodřevěné sudy se tak hodí spíš pro soukromé využití. I přes důslednou péči je však potřeba počítat s tím, že životnost sudu z měkkých dřevin není neomezená.
Další možností je použití červeného cedru, který nad ostatními jmenovanými dřevinami vyniká třeba nízkým koeficientem roztažnosti, takže se méně rozesychá, je odolnější vůči bakteriím, vodnímu kameni a navíc má lepší tepelně izolační vlastnosti. Výrobce uvádí, že při správné péči může tento sud sloužit řadu let.

Vnitřní vrstvu sudu může tvořit i sklolaminát, plast nebo nerez (Finská vana)

Jak udržet čistou vodu

Pokud chceme mít naprostou jistotu, že voda v koupacím sudu je dostatečně čistá, můžeme buď před každou koupelí sud umýt a napustit do něj čistou vodu, nebo použít chemické ošetření vody a filtraci. Použití běžných bazénových dezinfekčních prostředků může být v dřevěném sudu problematické. Přitom voda bez chemického ošetření a filtrace se při teplém počasí může velice rychle zkazit, a to přesto, že dodržíme doporučení výrobců a do sudu budeme vstupovat po osprchování.

Víte,že…

Koupel pod širým nebem ve vyhřátém sudu je nejen příjemnou relaxací, na naše zdraví má podobně prospěšné účinky, jako například saunování.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Vše, co jste chtěli vědět o koupacích sudech