Vrtací šroubováky

Rubrika: Dílna

Klasický šroubovák a vrtačka do zásuvky se staly ohroženým druhem. Jejich práci ve většině případů zastane akumulátorové nářadí.

Akumulátorové šroubováky a vrtací šroubováky jsou nejrozšířenějším dílenským nářadím na baterky. Nemyslíme to nijak hanlivě, pouze jsme tak chtěli lidově označit stroje poháněné elektrickou energií ze sekundárních článků neboli akumulátorů. Protože jde většinou o několik vzájemně propojených článků, můžeme směle použít výraz baterie. Obecná definice výrazu baterie totiž říká, že jde o skupinu stejných předmětů, které vystupují jako jeden celek.
Od roku 1961, kdy se na trhu objevila první akumulátorová vrtačka, se toho hodně změnilo. Používaly se nikl-kadmiové články, zubové sklíčidlo, chyběla momentová spojka, přepínač směru otáčení či vícerychlostní převodovka. První akumulátorové vrtačky nebyly příliš vhodné ani na vrtání, ani na šroubování. Byla to spíš z nouze ctnost. Ukázalo se však, že i přes chabé parametry je o tento typ nářadí zájem, a vývojové týmy různých značek dostaly zelenou.

Nejpoužívanější nářadí

Zatímco první takzvané akuvrtačky nebyly přeborníky ani ve vrtání, ani ve šroubování, vývoj posledních let z nich dělá plnohodnotné nářadí pro široké spektrum činností. K posunu došlo jak u zdroje energie, tak u stejnosměrných elektromotorů. Drtivý nástup lithiových článků se všemi jejich výhodami a stále vyšší a vyšší výkony dokázaly přesvědčit i nevěřící Tomáše.
Akumulátorové šroubováky jsou pravděpodobně nejpoužívanějším nářadím v domácích dílnách. Existuje celá řada druhů a typů, takže si každý uživatel může pro své potřeby vybrat ten nejvhodnější. Nejmenší a nejlehčí modely zvládnou méně náročné šroubování, k vrtání se kvůli nízkým otáčkám příliš nehodí. Říkáme jim akumulátorové šroubováky. Naopak ty největší a nejsilnější stroje dokážou šroubovat i účinně vrtat, proto se nazývají vrtací šroubováky.

Zdroj energie

Hlavní výhodou akumulátorového nářadí je fakt, že při práci nepřekáží kabel, který je nutným zlem u běžného elektrického ručního nářadí na 230 V. Přesto i akumulátorové stroje jsou na elektrické síti závislé aspoň částečně, a sice když potřebujeme články nabít. Neobejdeme se bez speciální nabíječky, která musí být určena pro konkrétní akumulátor.
Vrtací šroubováky kladou extrémní nároky na akumulátory. Nikl-kadmiové články (Ni-Cd) jsou sice schopny dodávat vysoké proudy při minimálním poklesu napětí takřka během celého vybíjecího cyklu, diskvalifikovala je ale nízká energetická hustota (vysoká kapacita je vykoupena vysokou hmotností a velkými rozměry baterie), rychlé samovybíjení a také legislativa (omezení používání jedovatého kadmia).
Všechny zásadní nevýhody Ni-Cd odpadly s příchodem lithio-iontových článků. Bohužel i některé výhody, jako byla nízká cena. Dostupnost lithiových akumulátorů se ale rychle zlepšuje s jejich masovým rozšířením. Jiné nectnosti se podařilo vyřešit zásluhou moderní elektroniky. Každopádně dnes na kvalitním akumulátorovém nářadí najdete nápis Li-Ion. Při stejných rozměrech a hmotnosti mají tyto baterie několikanásobně vyšší kapacitu a minimální samovolné vybíjení.

Různá napětí

Základní článek Li-Ion má jmenovité napětí 3,6 V, lithiové akumulátory proto mají napětí v násobcích této hodnoty (7,2 V, 10,8 V, 14,4 V a 18 V). Existují však i modely, u nichž výrobci udávají jiné napětí akumulátoru, konkrétně Worx či Black & Decker používají 20 V. Ve skutečnosti se jedná o úplně stejný akumulátor jako 18voltový, pouze se uvádí líbivější hodnota z takzvaného pracovního rozsahu napětí.
Články NiCd mají jmenovité napětí 1,2 V a umožňují jemnější odstupňování napětí akumulátoru, proto se výjimečně setkáme ještě s nářadím na 9,6 V (např. Skil 2201) nebo 12 V (např. Makita 6271).

Šroubováky

Kategorie akumulátorových šroubováků pro kutily začíná u modelů s akumulátorem o napětí 3,6 V. V roce 2003 přišla firma Bosch s modelem IXO. Kolibřík mezi akumulátorovými šroubováky sice působí jako hračka, je to ale nečekaně užitečný pomocník pro domácnost. Od loňského roku je na trhu už jeho pátá generace a bezpočet napodobenin známých i neznámých značek. Malý stroj padne do ruky podobně jako běžný šroubovák a má úspěch při drobných pracích v domácnosti. Je ideální například pro montáž nábytku.
Utahovací moment kolem pěti newtonmetrů je pro běžné šroubování dostačující. Pokud je k dotažení třeba větší síly, oceníme model s automatickým zablokováním hřídele (funkce označovaná jako aretace vřetena). Pak totiž můžeme akumulátorový šroubovák použít jako mechanický nástroj a vrut či šroub dotáhnout vlastní silou. Šroubovákům bez této funkce se raději vyhněte.
Velmi podobné, jen o něco větší a silnější jsou šroubováky s akumulátorem o dvojnásobném napětí, tedy 7,2 V. Kategorie nejmenších akumulátorových šroubováků má většinou poměrně nízké otáčky, které je předurčují ke šroubování. Tyto šroubováky nemají sklíčidlo, pouze pouzdro s vnitřním šestihranem, a přestože seženete vrtáky se šestihrannou stopkou, je vrtání při zhruba dvou stech otáčkách za minutu spíš z nouze ctnost.
Některé modely malých šroubováků mají sklopnou či otočnou rukojeť pro nastavení nejvhodnější ergonomie úchopu či přizpůsobení při práci ve stísněných prostorách. Existují také modely se zásobníkem bitů fungujícím většinou na principu karuselu. Jde ovšem o další konstrukční komplikaci a zdaleka ne každý výrobce se s ní popasoval na jedničku.
Dalšími spíš marketingovými taháky jsou třeba držák vrutů či regulace otáček a směru otáčení pomocí otáčení ruky (Black & Decker). Výměnný akumulátor je v této kategorii výjimkou, stejně tak jsou ojedinělé výrobky se sklíčidlem a mechanickou převodovkou, jako je třeba Skil 2770. Vypadá „dospěle“, ale parametry prozrazují, že jde spíš o pozlátko.

Kompaktní a univerzální

Titulem vrtací šroubováky se pyšní až stroje s akumulátorem o napětí 10,8 V. Kromě vyšších základních otáček bývají totiž vybaveny mechanickou převodovkou, která umožňuje volbu mezi nižšími otáčkami vhodnějšími pro šroubování nebo vyššími otáčkami potřebnými pro efektivní vrtání. Při kompaktních rozměrech mají dostatečně vysoký utahovací moment – běžná je v této kategorii hodnota 15 Nm pro měkký a 25 Nm pro tvrdý utahovací moment, a to při hmotnosti už od jednoho kilogramu včetně akumulátoru.
Dvourychlostní modely dovolují volit mezi nižšími otáčkami (většinou okolo 500 za minutu) a vyšší rychlostí (1 000–1 500 otáček za minutu). Můžete si také nastavit utahovací moment, při kterém začne prokluzovat momentová spojka. To se dělá většinou pomocí otočného prstence za sklíčidlem v několika přednastavených stupních (např. 1 až 20), které však neodpovídají skutečné hodnotě utahovacího momentu. Momentová spojka pracuje třeba jen v rozmezí 1–5 Nm, přestože maximální utahovací moment šroubováku je 25 Nm. Toho dosáhneme pouze po otočení ovladače na symbol vrtáku, kdy je momentová spojka vyřazena z provozu.
V této kategorii se také poprvé objevuje příklepový mechanismus, který zrychluje postup při vrtání do lehčího zdiva (cihla). Omezení této kategorie vyplývají z malých rozměrů a jsou jimi maximální rozevření sklíčidla 10 mm a články s nižší kapacitou, většinou okolo 1,5 Ah. Pro většinu prací v domácnosti či kutilské dílně je to ideální volba.
Tyto vrtací šroubováky už mají výměnný akumulátor, takže při poškození či skončení životnosti článků pořídíme pouze nový akumulátor. Můžeme využívat více akumulátorů pro delší práci bez nabíjení nebo pro nepřetržitou práci při střídavém nabíjení. Velkou finanční úsporu představuje využití akumulátoru v dalších kompatibilních strojích.

Největší pracanti

Pro náročnější účely jsou určeny vrtací šroubováky s akumulátorem o napětí 14,4 a 18 V. Vyšší utahovací momenty, robustnější převodovky a výkonnější akumulátory jsou vykoupeny vyšší hmotností a většími rozměry. Pokud se rozhodnete pro takový stroj a budete pro něj mít odpovídající využití, rozhodně si nekupujte nejlevnější model. Opět zvažte, zda výrobce nabízí další nářadí se stejným akumulátorem, které byste si třeba časem chtěli ještě pořídit.
Náročný uživatel by se měl poohlédnout po typu, který má jednodílné sklíčidlo s možností upínání nástrojů se stopkou o průměru až 13 mm. Automatická aretace vřetena je praktická při utahování a povolování sklíčidla, protože to dokážeme jednou rukou a přitom větší silou.
Pokud potřebujeme pracovat nepřetržitě po delší dobu, měli bychom zvolit model s rychlým nabíjením. Když se jeden akumulátor vybije, můžeme pracovat s druhým a první mezitím nabít. Akumulátory o kapacitě 3 Ah se dnes dokážou nabít do půl hodiny. Užitečný je indikátor stavu nabití akumulátoru, umístěný buď přímo na něm, nebo na stroji.
Při práci v tmavých koutech je velmi praktická dioda, která osvítí pracovní plochu. Pokud bude akumulátorový vrtací šroubovák vaší jedinou vrtačkou, zvažte nákup modelu s mechanickým příklepem. Do zdiva je ale lepší vrtat elektrickou příklepovou vrtačkou nebo ještě lépe vrtacím kladivem s elektropneumatickým příklepem.

Za zmínku stojí také poslední trend v oblasti akumulátorového nářadí, a sice bezkomutátorové motory zvané též bezuhlíkové či bezkartáčové, anglicky brushless (zkratka BL). K rozhýbání rotoru není třeba kotva (komutátor) a uhlíky, ale jen elektrická indukce. Odpadá výměna uhlíků po jejich opotřebení, dále tření, zahřívání a menší jsou i ztráty. Motor má delší životnost, snese vyšší zatížení, má kratší konstrukci, nižší spotřebu elektřiny a umožňuje elektronickou regulaci utahovacího momentu. V praxi to znamená, že tyto stroje jsou kompaktnější a mají větší výdrž. Bohužel tato technika se zatím masově nerozšířila do kategorie hobby, ale už se objevily některé modely za přijatelnou cenu.
Velké a výkonné vrtací šroubováky jsou pro některé činnosti příliš těžké a „neohrabané“. Například dlouhotrvající montáž nábytku by s takovým strojem byla zbytečně unavující a lepší službu by udělal menší šroubovák. Naopak při vrtání do kovu či zdiva nebo šroubování velkých vrutů do tvrdého dřeva vysoký výkon oceníme i za cenu vyšší hmotnosti a horší ovladatelnosti. Skutečně aktivní kutil proto nakonec dospěje k tomu, že si pro každou takovou příležitost pořídí jiný stroj.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Vrtací šroubováky