Jak odstranit vodní kámen

Vodní kámen je tvrdý povlak na povrchu míst, která přicházejí do styku s příliš tvrdou vodou. Jde o usazeninu vápenatých a hořečnatých solí, které voda obsahuje.

odstranění vodního kamene

Pro pračku je vodní kámen zásadním problémem. Používejte prostředky, které napomáhají jeho rozpouštění. Foto: Shutterstock

Že jsou zmíněné složky obsažené, a tudíž i rozpustné ve vodě, to je vlastně dobrá zpráva, protože k jejich odstranění stačí rozpustit je na povrchu, na němž ulpěly. Lze vyzkoušet nejrůznější čisticí prostředky, ale levné a ekologické řešení je použití přírodních ingrediencí, které máte doma v kuchyni. Přečtěte si také náš článek Jak uklízet bez chemie.

Často stačí ocet, který nechte s trochou vody chvíli vařit v rychlovarné konvici. Ta je často „obětí“ usazenin a ty pak prodlužují dobu, než začne voda vřít. Kromě toho usazeniny vodního kamene nevypadají dobře a konvice bývá prvním viditelným indikátorem příliš tvrdé vody, stejně jako například nerezové nádobí přicházející s ní do styku. Vyhazovat tento přístroj jen proto, že je zanesen rozpustným nánosem, je zbytečné plýtvání a láhev octa stojí pár korun.

Citrony a limetky

Skvělým přírodním čističem vhodným na větší plochy z nerezového plechu, keramické obkládačky a skleněnou mozaiku nebo vodovodní baterie je citronová nebo limetková šťáva. Použijte ji na houbičce, na hadříku, případně v rozprašovači, nechte na znečištěném povrchu chvíli působit a pak otírejte a oplachujte. Na vodní kámen mnohdy stačí poměrně slabé koncentrace přírodních kyselin, ale pokud je vrstva silnější a jde dolů jen místy a neochotně, je nutné postup opakovat. Variantou je i rozpustná kyselina citronová, šetrnou cestou může být i parní čistič.

odstranění vodního kamene

Nezapomeňte na růžice sprch či perlátory vodovodních baterií, kde není nános viditelný na první pohled, ale postupně zamezuje plynulému odtékání vody. Foto: Shutterstock

Pozor na ruce a oči

I z koncentrovaných chemických čističů je na výběr mezi šetrnými ekologickými přípravky a například prostředky na bázi kyseliny chlorovodíkové (solné), která je sice velmi účinná i při značném znečištění, ale může způsobit poleptání kůže a sliznic a také narušit proces v bio čističkách odpadních vod. Při použití silné chemie tedy postupujte obezřetně a podle návodu, chraňte se příslušnými ochrannými pomůckami a nepoužívejte žíraviny tam, kde by mohly nadělat víc škody než užitku. Někdy je však nutné odstranit nánosy vodního kamene v potrubí nebo v trubkách spotřebičů, kde nelze řešit situaci pouhým otěrem a přírodními kyselinami. Tam mohou chemické rozpouštěče včetně žíravin odvést dobrou práci, ale vyžadují respekt a opatrnost.

Slabší vrstvu vodního kamene snadno rozpustí ocet nebo voňavější citronová či limetková šťáva

Náš tip

Vyrobte si šetrný čistič WC

Smíchejte jedlou sodu (jeden a půl šálku) a kyselinu citronovou (půl šálku), zvlhčete vodou a promíchejte, až vznikne tuhá kaše. Pro vůni lze dodat pár kapek esenciálního oleje. Kaši vytvarujte do kuliček, případně natlačte do silikonových formiček. Vzniklé tablety vhazujte podle potřeby do záchodové mísy.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak odstranit vodní kámen