Kufry a boxy na nářadí

Řemeslnický kufr na kolečkách se na první pohled neliší od cestovního (kocourdrapkem.cz)

Chataři a chalupáři často potřebují nářadí převážet nebo alespoň bezpečně skladovat v době, kdy skončí doba různých sezónních prací. K tomu dobře poslouží speciální kufry a boxy.

Sortiment mobilních úložných schránek na nářadí a materiál využívají zejména profesionální řemeslníci. Od klasické instalatérské brašny přes rameno až po vícepatrový box na kolečkách je toto užitečné příslušenství vždy určeno k přenášení potřebných nástrojů a také k tomu, aby se v nich udržel pořádek a byly vždy snadno po ruce. Podobně poslouží tato zavazadla i kutilům, a přestože někdy stojí poměrně dost peněz, vyplatí se jejich výhody přinejmenším zvážit.

Mobilní dílna

Jaké výhody to jsou? Například možnost vybavit si „mobilní“ dílnu vším potřebným a převážet mezi domovem a chalupou bez nutnosti pořizovat si některé nářadí dvakrát. Je to rovněž jedna z dobrých prevencí proti riziku krádeže, protože takto uložená řemeslnická výbava prostě cestuje s vámi, aniž byste museli vybavení pokaždé složitě přeskládat.
U velkých a chytře navržených boxů navíc často zjistíte, že se do nich vejde opravdu všechno, co pro běžné práce potřebujete, tedy například vrtačky či akumulátorové šroubováky s veškerým příslušenstvím, ruční i elektrickou kmitací nebo kotoučovou pilu, brusky, hoblík i různé sady klíčů a další nástroje. V případě potřeby tak ušetříte prostor a vše budete mít přehledně na očích i pro průběžnou kontrolu a zjištění, který materiál vám už brzy dojde.
Existují i boxy a kufry pro uložení přístrojů a zařízení, které jsou křehké a zranitelné a jež je třeba chránit při transportu i skladování. To mohou být různé měřicí přístroje, detektory, ale i sady drahých dlát či jiných řezných nástrojů, u nichž je nutné chránit ostří a zároveň zabezpečit, aby nikoho nezranilo nebo nezpůsobilo škody. Takové kufry mívají pěnovou výplň, která se uloženým předmětům snadno přizpůsobí na míru.

Do ruky i na rameno

K nákupu přenosných úložných zařízení na nářadí a nástroje lze přistoupit několika způsoby. Může vám postačit i menší kufr na předměty, které se snadno „rozkutálí“, tedy nejrůznější přenosné či rozkládací bedýnky na šrouby, hřebíky a jiný drobný spojovací materiál. Do takového kufru uložíte i šroubováky, kleště, sady vrtáků i šroubovacích bitů na vrtačku a další příslušenství. Přehledné uložení oceníte v dílně, ale zároveň můžete materiál přenášet a podle potřeby průběžně doplňovat.
Dalším praktickým zařízením jsou řemeslnické brašny uzpůsobené na snadné přenášení základní sady nástrojů, nářadí a materiálů potřebných pro určité konkrétní typy prací. Tedy například pro vrtání, řezání, přibíjení a šroubování při práci na střeše nebo na pergole. Takovou brašnu zpravidla naplníte obsahem podle toho, co zrovna potřebujete. Mívá přehledný systém zpevněných kapes a obvykle i trubkové madlo, za které ji lze snadno přenést i zavěsit.
Brašny tohoto typu se vyrábějí z pevné tkaniny nebo z kůže a jedním z důležitých kritérií pro jejich výběr je hmotnost samotného zavazadla. Primárně jsou totiž určeny k přenášení. K pohodlí při nošení na rameni přispívá i to, že vás na rozdíl od plastového či plechového kufru neustále „neotloukají“. Důležitá je však odolnost dna a jednotlivých kapes proti protržení a prodření.

Šuplíky na kolečkách

Velmi přehledný úložný prostor poskytují boxy a kufry se systémem zásuvek. Takový box vlastně vypadá jako dílenská skříňka, ale lze ho přenášet jako kufr a jednotlivé šuplíky bývají vybaveny systémy západek a pojistek proti samovolnému otevření. Způsob jištění a pohodlí při otevírání jsou tedy jednou z věcí, na které při vybírání klaďte důraz.
Podle vašich potřeb se dá vystačit s přenosným boxem se dvěma či třemi zásuvkami, ale téměř kompletní výbavu běžného nářadí pro práci na chalupě uložíte spíše do patrového kufru či boxu na kolečkách. Můžete si vybrat mezi jednoduchými boxy sestávajícími například z dvojice oddělitelných kufrů s víkem nebo zvolit propracovaný systém na podvozku, který umožňuje i boční otevírání boxů či vysouvání zásuvek, aniž byste museli organizér rozebírat na jednotlivé části.
Úložné bedny tohoto typu mají buď samostatný oddělitelný podvozek, nebo jsou transportní kolečka umístěna na spodním kufru. V obou případech slouží k tlačení i přenášení vysouvací madlo na zadní straně, podobné jako u běžného cestovního kufru.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Kufry a boxy na nářadí