Vícevrstvá izolační skla: Úspora energie i lepší bezpečnost

Bezpečnostní sklo je navrženo tak, aby bylo méně náchylné k rozbití. A když už dojde k jeho rozbití, aby nezpůsobilo zranění. Foto: Shutterstock
Vícevrstvá izolační skla se nepoužívají jen v rámech na zakázku vyráběných oken. Můžete s nimi zasklít i ta stávající nebo dveře. Lze také prosklít plochy, které nejsou určeny k otvírání.
Vícevrstvá izolační skla mají díky své konstrukci velmi dobré tepelněizolační parametry. Právě proto je lze použít i tam, kde dříve sklo znamenalo tepelné ztráty i značné omezení odolnosti proti vloupání do objektu. Veranda s takovými skly už nemusí být sezónní záležitostí a nebude nutné, aby její vzhled narušovaly bezpečnostní mříže. Osazení dveří tvrzeným bezpečnostním vícevrstvým sklem vpustí světlo i tam, kde jste dosud museli stisknout vypínač k umělému osvětlení i ve dne.
Izolační sklo
Izolační vícevrstvé sklo se dělí na dvojsklo a trojsklo podle počtu vrstev. Je to sestava dvou nebo více skleněných tabulí oddělených mezerou. Ta může být vyplněna vzduchem nebo inertním (netěkavým) plynem (argon, krypton). Vše je hermeticky utěsněno do jednoho celku, což zajišťuje zmíněné nadstandardní tepelněizolační a akustické vlastnosti těchto skel. Vícevrstvé izolační sklo sestává ze skleněných tabulí z běžného, kaleného nebo vrstveného skla. Ty odděluje distanční rámeček, ať už hliníkový, nebo tzv. „teplý“ (plast, ocel). Mezivrstva (dutina) mezi skly je vyplněna vzduchem nebo plynem, které zlepšují izolaci, jejíž parametry ještě zlepší těsnění, které zajišťuje nepropustnost celého systému.

Vícevrstvá sklau možňují prosklít i velké neotvíravé plochy bez výrazných tepelných ztrát. Foto: Shutterstock
Počet vrstev
Dvojsklo, tedy dvě tabule skla s jednou mezerou, je standardní volbou, která ve většině případů postačí pro zasklení běžných oken. Trojsklo, sestávající ze tří tabulí skla a dvou mezer, má lepší izolační vlastnosti a je dobrou volbou zejména pro nízkoenergetické nebo pasivní domy. Jeho výhod, mezi něž patří zejména to, že citelně snižuje tepelné ztráty a tím pádem náklady na vytápění, však využijete u všech typů obytných staveb. Izolační vícevrstvá skla rovněž více tlumí hluk zvenčí, umí zredukovat rosení skel a při použití bezpečnostních skel zvýší i odolnost objektu proti zlodějům.
Bezpečnostní sklo
Jde o speciálně upravené sklo, které není jen odolnější proti rozbití zvenčí při pokusu o vloupání, ale také minimalizuje riziko zranění, pokud ho nešťastnou náhodou rozbijete sami. Do této kategorie patří tvrzené (kalené) sklo. Jeho odolnost se zvyšuje specifickým tepelným zpracováním, u nějž se sklo zahřeje na vysokou teplotu a pak rychle ochladí. Uvádí se, že je 4x až 5x pevnější než běžné sklo. Při rozbití se rozpadne na malé neostré kousky, které nezpůsobí vážná poranění. Z této vlastnosti plyne i jeho časté použití zejména ve sprchových koutech, dveřích i zábradlích. Za úvahu stojí rovněž při zasklívání větších neotvíravých i otvíravých oken či dveří v obytných domech.

Dvě nebo tři tabule skla v rámu s mezerami mezi skly vyplněnými plynem sníží zásadně tepelné ztráty. Foto: Shutterstock
Střepy na fólii
Do kategorie bezpečnostních skel patří i vrstvená lepená skla s fóliemi. Ta sestávají ze dvou nebo více tabulí skla, mezi kterými je průhledná fólie. Při rozbití skla zůstávají střepy na této fólii přilepené, sklo proto dále drží pohromadě a nevysype se. Osvědčené je například v objektech, které mohou být vystaveny výbuchům, střelbě či zemětřesení, ale i v běžných podmínkách může zabránit úrazům při pádu do skla nebo jakékoli nechtěné kolizi s prosklenou plochou. Poslouží tedy ve světlících či na průsvitných přístřešcích.
Postup zasklívání
Zasklívání bezpečnostním sklem se v principu neliší od běžného zasklívání, není tedy vyloučeno udělat ho svépomocí. Kvůli vyšší hmotnosti a specifickým vlastnostem skla je ale potřeba dodržet určité zásady nebo svěřit zasklení profesionálům. Začněte výběrem správného typu skla (tvrzené, nebo vrstvené). Skla se po vzoru běžných vkládají do čistého rámu. Oproti obyčejným sklům však dbejte, aby se nepoškodila fólie, pokud je vložena mezi vrstvami skla. Mezera mezi sklem a rámem se vymezí podložkami, aby byla zajištěna dilatace. Pro sklenáře je to rutina, laik by však měl mít všechny potřebné informace, které lze získat například při nákupu skleněných tabulí. Sklo se v rámech zatmelí silikonem, případně utěsní gumou nebo upevní do zasklívacích lišt.

Skla na schodech musí splňovat bezpečnostní parametry a jejich použití by měl posoudit statik. Foto: Shutterstock