Jak vyměnit cylindrickou vložku

Výměnu cylindrické vložky ve dveřích zvládnete svépomocí a nezabere to víc než deset minut. Kromě samotné vložky budete potřebovat šroubovák odpovídajících rozměrů a metr nebo pravítko.

Změřte velikost staré vložky

Nejprve musíte vložku změřit, abyste mohli koupit tu správnou náhradu. Otevřete dveře a všimněte si šroubku pod tou částí zámku, která se vysouvá při otáčení klíčem (odborně se nazývá závora). Tento šroub drží celou cylindrickou vložku ve dveřích a slouží jako výchozí bod pro měření. Od středu tohoto šroubu si změřte velikost k vnější hraně kování na venkovní straně dveří (tedy k místu, kde zámková vložka vystupuje ze dveří do prostoru) a získáte rozměr A. Poté od toho stejného středu změřte stejným způsobem vložku k hraně kování na domovní straně dveří a získáte rozměr B. Tyto rozměry se uvádí v milimetrech. Takto zjistíte velikost vložky, kterou budete potřebovat (například 30 mm + 35 mm).

Výběr nové vložky

Staré vložky zámků jsou zpravidla nejslabším bezpečnostním prvkem, který chrání váš majetek před zloději. Bezpečnost cylindrických vložek se určuje podle státních norem (hledejte na krabičce výrobku čísla ČSN EN 1303 a ČSN EN 1627) na škále od jedné do čtyř. Platí, že čím vyšší číslo, tím větší ochranu poskytují. Vybírejte spíše třídy vyšší, než první a druhou.

Koupit můžete buď klasickou „pružinkovou“ (například systém TOKOZ TECH, který neopotřebovává klíč nebo systém TOKOZ PRO). Vložku kupujte vždy pouze ve specializovaných prodejnách, jen tak budete mít jistotu, že je kvalitní.

Vložky 3 a 4. bezpečnostní třídy od kvalitních výrobců nabízí celou řadu zajímavých vychytávek, které vám značně zjednoduší život. Pokud se doma chcete cítit bezpečně, kupte vložku s uzamykatelnou olivou. Můžete se doma uzamknout bez nutnosti mít klíče v zámku, přičemž zámek je z druhé strany pomocí klíče možné jednoduše odemknout. Pokud někdo z vaší rodiny například ztratí klíč, je možné olivu povytáhnout přes bezpečnostní pojistku a pak se do zevnitř uzamčeného bytu nedostane nikdo, i kdyby měl správné klíče.

Měníte-li více cylindrických vložek, není problém odemykat je jediným klíčem – stačí u prodejce požádat, aby vám je sjednotil na tzv. společný uzávěr.

 

Demontáž staré vložky

Zasuňte klíč do zámku a pomocí šroubováku s odpovídajícím hrotem (buď bude klasický, nebo křížový) vyšroubujte šroub, od kterého jste měřili velikost zámkové vložky. Pokud máte vložku ve dveřích dlouho, je možné, že šroubek bude zarezlý a nepůjde s ním otáčet. V takových případech se za hlavičku šroubku pokuste dostat co nejvíce oleje či olejového spreje (WD), který vrut šroubu promaže a usnadní vám jeho vymontování. Až bude šroub venku, ještě nemusíte mít vyhráno. Pokud vložka nejde vytáhnout, zkuste do ní zasunout klíč a pootočit. Zub, který slouží k samotnému zamykání dveří, nemusí být totiž v zákrytu s vložkou. Jakmile ho srovnáte, půjde vložka ven jednoduše.

 

Montáž nové vložky

Opačným způsobem, než jste vložku vyjmuli, vložíte novou. Opět do vložky zastrčte klíč, srovnejte zub a vsuňte ji do mezery. Zašroubujte šroub zpátky a přiměřeně dotáhněte. Vložka by v ideálním případě neměla vyčnívat víc než 3 mm na venkovní straně dveří z důvodů bezpečnosti a ochrany před vytržením vložky. Prodejní velikosti vložek jsou odstupňované po pěti milimetrech, takže pokud jste na začátku měřili nepřesně, požádejte prodejce o výměnu.

Jak vyměnit cylindrickou vložku