Co se spadaným listím a jehličím

Pro ježky představuje listí měkký a teplý zimní úkryt

Shrabané či zametené listí a jehličí je mnohostranně využitelný materiál, který nemusí skončit jen v bioodpadu nebo na kompostu.

Listí dobře slouží jako vrstva chránící rostliny před mrazem, ale ne všem prospívá zejména v mokrém stavu. Shrabat je musíme z trávníku, aby se pod ním nevytvořily hnědé skvrny. Odstranit bychom je měli i ze stálezelených rostlin a choulostivých výhonů, aby nedošlo k jejich hnití.

Na ošetřených záhonech, místech pod stromy a keři bude naopak vrstva listí vítaná. Výška by měla být zhruba 10 cm. Kolem rostlin bychom ji měli nahrnout nebo nasypat zlehka, aby mezi jednotlivými listy zůstala vzduchová vrstvička, která ochranu před mrazem znásobí. Rozfoukání můžeme zabránit přiklopením chvojím nebo geotextilií, kterou v krajích zatížíme. Zjara je ovšem nutné listí odstranit, aby měly rostliny dostatek vzduchu a světla.

Zásoba humusu

Listí můžeme také pomocí motyčky zlehka zapravit do vrchní vrstvy zeminy na záhonech. Tím zasazeným rostlinám zajistíme přísun čerstvého humusu. Ideální jsou rychle tlející listy kvetoucích křovin a většiny ovocných stromů. Nevhodné jsou naopak ořechové, dubové, hrušňové či březové, které mají na povrchu ochrannou voskovou vrstvičku, jež brání jejich rozkladu. Použít se může jen podrcené listí a to i při uložení do kompostu.

Aby kompost neztrpkl

Z ořechového a dubového listí se při rozkladu uvolňují tzv. taniny, jež kompost okyselí, proto se hodí jen k rostlinám vyžadujícím kyselou půdu. K nim můžeme nasypat také jehličnatku, což je shrabaná nezetlelá vrchní vrstva spadaného jehličí se zeminou. Kořenům poskytne ochranu před zimou a zásobu vláhy.

Listí ochrání rostliny před holomrazy

Zimní domov

Zapomenout bychom s listím neměli ani na ježky a další užitečné tvory. Vytvoříme jim z něj a větviček v klidných koutech zahrady domečky pro přezimování. Ježek se do haldy z listí může nastěhovat rychle, proto s ní po pár dnech již nebudeme hýbat, abychom ji spálili. Mohli bychom pichlavému tvorečkovi ublížit!

Podzimní dekorace

Část listí můžeme využít na výzdobu, třeba věnec na dveře či okna. Listím a jehličím můžeme polepit květináče, krabičky i celý nábytek. Pro zvýšení životnosti je ještě přelakujeme.

Stop vysávání

Nepoužívejte vysavač listí, který spolu s ním vysaje z vrchní části půdy užitečný hmyz a živočichy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Co se spadaným listím a jehličím