Radost z koupání

Předchůdce bazénu, který nás zaujal u jedné chaty v Brdech, byl malý a léta nepoužívaný. Rodina se rozrůstala a voda v té omšelé skořepině nikoho nelákala.

Čerstvě dokončený bazén

Obrat nastal před čtyřmi lety, kdy se pán domu rozhodl, že kvůli koupání nebude rodinku vozit do bazénu v Mníšku pod Brdy. Výstavbu svěřil po zralé úvaze firmě, která slíbila, že jeho milovanou zahradu poškodí opravdu jen minimálně.

Takhle subtilní byl jeho předchůdce

„S těžkým srdcem jsem zrušil kus trávníku a kameny, které tvořily dlažbu kolem menšího bazénku a vykolíkoval příslušný prostor,“ vzpomíná Václav. „Pak najel se svým strojem kamarád bagrista. Je to mistr nad mistry – zlomil jen pár větviček. Po něm nastoupila stavební firma Brunclík. Byl jsem s jejich prací spokojen, proto jsem u nich zadal i dokončení celého díla, tedy úpravu a vydláždění okolního terénu.

Chcete si pořídit podobný bazén? Václav nám prozradil, že toto mořské oko o rozměrech 3,20 x 5,25 metru a hloubce 1,5 metru stálo před čtyřmi lety 96 tisíc korun. To je ovšem jen peníz, který dal za stěny, bazénovou fólii a jeden den práce montérů. Když připočítáte další náležitosti a dokončovací práce, suma pěkně naskakuje.

Domeček s čisticími prostředky je skryt za keři

„Záleží samozřejmě na každém staviteli, co všechno si ještě přikoupí. Většina bazénů se neobejde bez filtrace (13 990 Kč) a schůdků (6650 Kč). A pokud se chcete koupat i večer, tak připočítejte alespoň jedno světlo (3390 Kč). Po zkušenostech doporučuju ionizátor (23 tis. Kč), který vodu upravuje, a může se pak dávat méně chemie.“ Václav si moc pochvaluje i solární plachtu (780 Kč), která v noci a při delších pauzách chrání vodu před nečistotami i únikem tepla. Lze ji snadno navinout na stojan s teleskopickou tyčí (7200 Kč) a odsunout na bok. Při této velikosti bazénu se vyplatí také protiproud (60 tis. Kč). „Je to nádhera, cachtat se uprostřed zahrady. Je situovaná na jih, tak jsme vyhřívání zavrhli. Ale kdoví – kdybychom se rozhodli pro nějaké ekologické vytápění chaty, dostal by svou porci sluneční nebo zemní energie i bazén.“

Když jsem chataře, který se na venkově usadil natrvalo, navštívila nedávno, překvapil mě také zásadní změnou svého obydlí. Chata o patro vyrostla a mírně se rozšířila. Ale půvab, umocněný při pohledu z jihu vistárií a zpředu, od silnice, přísavníkem pětiprstým, rozhodně neztratila.

Text Marie Rubešová, foto Václav Cihelka

Radost z koupání