Vanové baterie

Ačkoliv jsou vanové baterie při rekonstrukci koupelny jedním z posledních montovaných prvků, s jejich výběrem je potřeba začít ještě dříve, než poprvé „kopnete“ do zdi.

Zásadní rozdíl mezi vanovými bateriemi je dán způsobem jejich montáže. Nejrozšířenějším způsobem je upevnění na zeď. Zde rozlišujeme baterie, které se montují na omítku a baterie podomítkové, jejichž funkční část je celá skrytá pod obkladem. Ty jsou oblíbené zejména mezi designéry a architekty, neboť jejich vzhled je ryze minimalistický. Cenou za působivý vzhled je však obtížnější montáž, nemluvě o problematickém řešení její výměny.

Další možností umístění vanové baterie je na okraj vany. Tu však lze instalovat pouze k vanám, které mají široký lem, pod nějž se musí schovat i montážní rám, který baterii upevní. U van s užším okrajem se pak tyto armatury montují i do přizdívky vedle vany. Pak můžeme vybírat z různě vybavených setů, od tří až do pětiprvkových.
Zatímco předchozí varianta se hodí pro vany umístěné u stěny, samostatně stojící vany lépe doplňují baterie na vysokém stojanu.

Kohoutkové baterie u van v retrostylu jednoznačně vedou

Pákové baterie šetří vodou

Jako další kritérium výběru nastupuje ovládání, které na bateriích reguluje proud toku vody. Kromě vzhledu jde i o úsporu spotřebované vody. Pákové vodovodní baterie totiž mohou mísit teplou a studenou vodu na požadovanou teplotu. U kohoutkových baterií nastavení správné teploty vody většinou trvá déle. Díky tomu pákové baterie mohou ušetřit 30 ̶ 40 % nákladů.

Termostatické baterie

Samostatnou kategorií jsou pak termostatické baterie, u kterých lze snadno nastavit požadovanou teplotu a baterie se sama postará o smíchání studené a teplé vody. Ty jsou velmi žádané pro snadnou manipulaci především u rodin s dětmi, neboť baterie jsou vybavené bezpečnostní pojistkou proti opaření. Navíc pomáhají snížit náklady na ohřev vody.

K volně stojící vaně patří sloupová baterie montovaná na podlahu

Design a kvalita

Neméně důležitým faktorem pro výběr vhodné vanové baterie je i její design. Ten by měl být ladit s celkovým vzhledem koupelny. Vybírat tedy můžeme jak baterie s ostře řezanými tvary, které se hodí do moderních koupelen, tak i harmonicky oblé. Nemusíme však zůstávat jen u výběru tvaru. I nabídka odstínů povrchového provedení je poměrně široká, takže podobu koupelny můžeme dotáhnout do posledního detailu. Zatímco pákové a termostatické modely jsou obvykle v minimalistickém designu, ve stylové retrokoupelně se bez kohoutkových baterií pravděpodobně neobejdete.
Zapomínat bychom neměli ani na kvalitu. Vanové baterie nejsou na nákupním seznamu právě levnou položkou a sloužit by měly řadu let. Z tohoto důvodu je lepší vybírat u prověřených výrobců známých značek.

Dobrá rada

U nástěnných baterií musíme dbát na rozteč. Jedná se o technické označení vzdálenosti vodorovného rozestupu vodovodních trubek ve stěně. Nejčastěji údaj činí 100 a 150 mm.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar a archiv firem

Vanové baterie