Pro čtenáře a posluchače

Rubrika: Interiér

Pro velké množství knih zvolíme jednoduché regálové knihovny, otevřené nebo s prosklenými dveřmi (IKEA)

Jsme národ čtenářů a rádi posloucháme pěknou hudbu. Neobejdeme se tedy – ani na chalupě či chatě – bez knihovny a úložných prostor na CD.

Velikost a typ knihovny zvolíme podle množství knih, které potřebujeme uložit, i podle prostoru, který stavení nabízí. Pro pár svazků postačí několik poliček na zdi nebo menší závěsná policová skříňka, knihám můžeme věnovat i nižší regálek nebo zavřenou skříňku, kterými se dá členit prostor.
Pro pilnější čtenáře je vhodným řešením vysoká policová knihovna. Může být zcela otevřená, v dolní části s plnými dvířky nebo s úplně či jen v horní části prosklenými dveřmi. Knihomol může takových knihoven řadit vedle sebe i několik, nebo si pořídit širokou vícedílnou skříň. Větší knihovnu lze také vyskládat z menších, třeba i různě velkých modulů, a doplnit policemi. Regál otevřený z obou stran poslouží zároveň jako dělicí prvek v prostoru.

Využít na ukládání knih se dají i různě velké niky a nepravidelné výklenky, pokud je opatříme policemi nebo na míru vyrobenými regály. Aby byl přístup ke knihám v horních policích snazší, bývá součástí některých knihoven i posuvný žebřík.

Krabice na CD je potažena látkou a má i štítek na popisek (IKEA)

Ukládání cédéček je jednodušší; zabírají mnohem méně místa než knihy. Menší množství disků naskládáme do pevných krabic s víkem, vyrobených přímo na rozměry CD obalů. Koupit se dají i úzké vysoké otevřené regálky, které postavíme samostatně nebo budou tvořit celek se stejnou knihovnou. Součástí některých nábytkových systémů jsou i široké zásuvky nebo výsuvné kontejnery s přihrádkami na CD. V interiéru se budou hezky vyjímat i užší či širší skříňky s mnoha hranatými šuplíčky, vyrobené na míru cédéček.
Knihovny i skříňky na CD mohou být hladké, nebo profilované či vyřezávané, s ozdobným kováním. Vedle barev dřeva jsou stále oblíbenější i bílá, modrá, šedá, zelená či vínově červená, často s efektem patiny.

www.ikea.cz, www.anglickasezona.cz, www.monport.cz, www.bellarose.cz, www.perfecthome.cz, www.dudinger.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Pro čtenáře a posluchače