Vady dřeva

U většiny vad dřeva platí, že prevencí můžeme předejít celkem náročnému odstraňování následků nedostatečné péče. Pokud už máte na zahradě kousek, který nějakou vadou či přímo chorobou trpí, poradíme, jak s ní zatočit.

Dřevokazné houby způsobují nepěkné zamodrání dřeva a mění i jeho mechanické vlastnosti. Zvláště nosné konstrukce (typicky střešní krovy) a dřevěné podlahy musejí být důkladně ošetřeny před napadením houbami.

Prevencí můžeme předejít celkem náročnému odstraňování následků nedostatečné péče i pod střechou. foto: Shutterstock

 

Nepříjemné houby

Když zamodrání objevíme, musíme nejprve zjistit, jak dalece bylo dřevo napadeno. Pokud například jednoduše vrazíme do trámu šroubovák, je jasné, že výměna celého trámu bude nutná. Pokud není napadení tak rozsáhlé, můžeme se pokusit dřevo zachránit důkladnou aplikací napouštědla. U silných trámů se neaplikuje jen povrchově, ale injektáží. Do trámu se vyvrtají otvory a do nich se naleje napouštědlo, které se uzavře dřevěnou zátkou. Za pár dní, když se veškeré napouštědlo vsákne, se postup opakuje, dokud dochází k vsakování. Takto lze zachránit a zakonzervovat již napadené dřevo.

Vyčištěné dřevo napustíme. foto: Bondex

 

Zašedlé dřevo

Pokud bylo dřevo ponecháno bez ošetření napospas rozmarům počasí, začne jeho povrch degradovat a šedne. Když se k tomu nepřidají mechy a lišejníky, není odstranění takto zašedlého vzhledu tolik náročné. Ideální sice samozřejmě je povrch zbrousit až na zdravé dřevo, ale je možné použít i speciální čistič na zašedlé dřevo. Naneseme ho štětcem, necháme 10 minut působit, pak vydrhneme ve směru vláken ocelovým kartáčem nebo brusným rounem a následně opláchneme vodou. Zbroušený povrch nejprve natřeme napouštědlem, po zaschnutí můžeme provést finální nátěr povrchu, například tenkovrstvou lazurou, která je vhodná na nátěry v exteriéru, tzn. ploty, pergolu, zahradní nábytek.

Až napouštědlo zaschne, tak dřevěný povrch natřeme barvou. foto: Bondex

 

Červotoč je škůdce

Našli jste na půdě u babičky starou tonetku a hodila by se vám do vašeho interiéru? Ulovili jste nějaký dokonalý rustikální kousek na internetu, ale jsou v něm drobné dírky? Nikdy nemůžete mít jistotu, že se červotoč už odstěhoval a dřevo je neobydlené. Byla by škoda ohrozit všechny ostatní dřevěné prvky ve vaší domácnosti. Zatímco bazary se starým nábytkem škůdce obvykle hubí, u soukromých prodejů na to nespoléhejte a preventivně dřevo ošetřete napouštědlem.

Celý povrch by se měl nejprve zbrousit a pak celý natřít napouštědlem (např. Bondex Preserve II) a do dírek po červotoči ještě tento prostředek napustit injekční stříkačkou. Napouštědlo je přetíratelné po 24 hodinách. Vrchní nátěr můžete provést krycí barvou (např. Balakrylem UNI), ale třeba také jen lakem nebo silnovrstvou lazurou podle toho, jakou máte o představu o výsledku.

Na biologické nečistoty, jako jsou řasy, mechy, plísně a houby, vezmeme například Primalex Mykostop čistič. foto: Bondex

 

Růstové vady

K nejčastějším růstovým vadám patří zejména suky. Správný truhlář by si jich měl všimnout už, když dřevo vybírá, aby jich nebylo příliš. Časem totiž mají tendenci se uvolňovat a vypadávat, do prostoru kolem nich zatékají nátěry, což je pak i estetický problém. Proto je třeba suky odvrtat a otvor vyplnit stejným dřevem nebo tmelem v odstínu nejpodobnějším barvě dřeva. Tmel se nechá vytvrdnout a pak zabrousí brusnou houbičkou. Poté je možné renovované místo přetřít lazurou ve vhodném odstínu.

Jestliže je dřevo napadeno červotočem, musíme ochranný prostředek vpravit do každé dírky. foto: Bondex

 

Vyteklá pryskyřice

Truhlář by pryskyřici odstranil podobně jako suk, tj. odbrousil a otvor zaplnil stejným dřevem nebo tmelem. Je tu ale rychlejší a méně pracné řešení. Když zjistíme, že nám třeba z trámu pergoly pryskyřice vytéká, můžeme ji vytřít hadříkem napuštěným do nitroředidla C 6000. Pak teprve provedeme renovační nátěr.

Suk odvrtáme a vzniklý otvor vyplníme stejným druhem dřeva. foto: Bondex

 


Pozor, uklízejte!
Hadřík namočený do ředidla necháme rozprostřený vyschnout na vzduchu. Pokud bychom ho zapomněli zmačkaný někde v rohu místnosti, mohlo by dojít k samovznícení unikajících výparů.


Pryskyřice (lidově smola, smůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů. Užívá se pro výrobu laků, lepidel, kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar. Jako pryskyřice se také označují syntetické výrobky podobných vlastností. Pryskyřice teče ve dřevní hmotě a chrání stromy při poranění kůry či dřeva a také proti parazitickému hmyzu. Vnikne-li hmyz pod kůru, začne v poškozeném místě téci míza, pryskyřice hmyz přilepí a zalepí jeho dýchací otvory. Zdravé stromy jsou tak schopny se hmyzu bránit.

 

 

Text Bondex

Foto Shutterstock a se souhlasem firmy Bondex

Vady dřeva