Umíte správně chodit?

Foto: Pixabay

Chůze je jednou z nejpřirozenějších a nejzdravějších pohybových aktivit, pokud ale používáme nesprávný typ, přispívá naopak k rozvoji nemocí pohybového aparátu i páteře.

Většina lidí volí kyčelní typ chůze, jenže pro vzpřímené bytosti je správný typ kotníkový. Na kyčelní chůzi vydáváme zbytečně energii celého těla, takže organismus se předčasně vyčerpává, a především nadměrně zatěžujeme klouby, neboť životnost chrupavek je přímo úměrná pružnosti, již jsme schopni vyvíjet aktivně ve vertikálním směru. Nácvikem správné, tedy kotníkové chůze řešíme nedostatky v samotné chůzi i držení těla.

Kupředu levá

Pro změnu chůzového stereotypu je důležité, aby chůze byla uvolněná, a náš pohled směřoval přímo před sebe. Napřímení hlavy se projeví celkovým zlepšením držení těla a zapojení paží při chůzi rozhýbe páteř.

Základem zdravé chůze je pevný postoj, odraz, dynamický pohyb výkročné končetiny připomínající šlapání na kole a pevný došlap. Při správné chůzi se kinetická energie vykročené nohy musí spojit s aktivním odtlačením stojnou končetinou vpřed. Je to současně okamžik, kdy tato končetina vytlačuje po došlapu tělo nejvíce vzhůru a odlehčuje ho, takže chůze vyvolává vertikální pružení a formuje optimálně i držení těla. Díky tomu má i významný antiaging efekt, neboť svými mechanickými účinky podporuje látkovou výměnu na buněčné úrovni nejvíce, jak je vůbec možné.

Co pro sebe může udělat každý v každém věku a může si být jist, že z přílišné snahy nepřidá do své chůze nějaké další chyby, je uvolňovat při chůzi patu. Vnese tím do ní přirozenou dynamiku. Mozek si tento podnět vyhodnotí a v rámci možností mu začne přizpůsobovat stereotyp chůze jako celek.

Jak se vyznat v kloubních doplňcích

Kloubní preparáty jsou důležitou součástí prevence i léčby nemocí pohybového aparátu a každá z jejich složek má jinou formu pomoci.

  • Kolagen
    Kolagenů existuje více typů, které mají svá specifika včetně dávkování. Ve výživových produktech jsou nejčastěji přítomny kolagen I. a II. typu nebo kolagenní peptidy. Kolagen napomáhá novotvorbě buněk produkujících kostní matrix, navozuje toleranci imunitního systému ke kolagenním strukturám, čímž přispívá k jejich životnosti.
  • MSM
    Methylsulfonylmethan (MSM) má protizánětlivé účinky, je zdrojem síry, která představuje důležitou část kloubních spojení. Slouží k regeneraci při akutních stavech. Jako antioxidant navíc chrání kůži.
  • Glukosamin
    Glukosamin napomáhá ochraně kloubů snižováním rychlosti degradace kolagenu. Vyskytuje se ve dvou formách, a to buď jako hydrochlorid, nebo sulfát, který je opět zdrojem pro klouby nezbytné síry. Kloubní výživa by měla obsahovat pouze glukosamin sulfát.
  • Chondroitin
    Je určen především k hydrataci kloubních spojení, nicméně v poslední době bývá jeho účinnost zpochybňována.
  • Kyselina hyaluronová
    Používá se také označení hyaluronát sodný či hyaluronan sodný. Váže na sebe vodu, a tím ovlivňuje vlastnosti kloubní tekutiny i hydrataci pojivových tkání, chrupavek a kůže.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Pixabay

Umíte správně chodit?